Bývalé mrazírny v Mochově zničil rozsáhlý požár
V pátek 23. února krátce před desátou hodinou přijala operátorka tísňové linky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje informaci o požáru ve skladovací hale v bývalém areálu mochovských mrazíren v okrese Praha-východ.
Vzhledem k velkému počtu volajících a upřesňujících zpráv o rozsahu požáru rozhodl operační důstojník ihned o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu a k události vyjelo deset hasičských jednotek.
Při příjezdu první jednotky na místo se požár nekontrolovatelně šířil v opláštění budovy a nabíral na intenzitě, velitel zásahu proto rozhodl o vyhlášení třetího poplachového stupně. K požáru tak postupně zamířily další jednotky i ze širšího okolí a v rámci mezikrajské pomoci byla na místo vyslána také technika z několika stanic HZS hl. města Prahy.
Objekt o rozměrech 80 x 100 metrů, ve kterém bylo uskladněno přibližně tři tisíce dřevěných palet s bramborami, byl rozdělen do tří bojových úseků. Protože zprvopočátku hořela převážně tepelná izolace pod plechovým opláštěním budovy a požár se stále konstrukcí šířil dál, stoupal z objektu hustý černý dým. Na místo proto také byla povolána Chemická laboratoř Kamenice. Operační středisko zároveň informovalo starosty okolních obcí, aby se situací seznámili občany s doporučením omezit větrání. Vzhledem k tomu, že se požár nacházel v blízkosti dálnice D11 a kouř ohrožoval i bezpečnost provozu, byla na části úseku kolem Mochova snížena maximální povolená rychlost.
I přes veškerou snahu se hasičům stále nedařilo dostat požár pod kontrolu. Velitel zásahu proto rozhodl o vyhlášení zvláštního stupně požárního poplachu a požádal o další posily. Na místě se tak sjelo přes padesát jednotek hasičů. Požářiště bylo následně rozděleno do čtyř bojových úseků, kdy na jednom z nich byl nasazen i speciální hasicí robot LUF 60 podnikové jednotky Auto Škoda z Mladé Boleslavi. Požárem narušená hala byla poměrně nestabilní, proto probíhal zásah pouze z vnějšku a převážně z výškové techniky za pomoci mnoha C proudů. V odpoledních hodinách se zřítila část jedné z obvodových stěn a poté se propadl i kus střechy. O pomoc tak byla požádána Letecká služba Policie ČR, která pomocí bambi vaku provedla několik shozů vody dovnitř požářiště.
Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, poměrně silnému mrazu a dlouhotrvajícímu zásahu muselo častěji docházet ke střídání zasahujících hasičů, kterým bylo na místě zbudováno zázemí formou vyhřívaných nafukovacích stanů, kde byl zajištěn dostatečný přísun teplých nápojů a stravy. Ve večerních hodinách neměli hasiči požár stále ještě pod kontrolou, ale už nehrozilo, že by se dostal mimo vlastní budovu. Na poradě zřízeného štábu velitele zásahu bylo rozhodnuto o vyžádání Záchranného útvaru HZS ČR Zbiroh a Hlučín se speciální těžkou technikou a došlo k první redukci zasahujících jednotek. Práce za účasti asi stovky hasičů pokračovaly celou noc, kdy bylo nejprve nutné požářiště nasvítit osvětlovacími balony.
Po celou dobu zásahu prováděla kamenická laboratoř v pravidelných intervalech měření unikajících zplodin do ovzduší s tím, že ani v jednom případě nebyly naměřeny nadlimitní nebezpečné hodnoty.
V sobotu dopoledne byly za pomoci těžké techniky strženy tři obvodové stěny, což hasičům umožnilo dostat se k ohniskům, která stále nebyla dohašena. V odpoledních hodinách kolem půl čtvrté mohl velitel zásahu konečně oznámit operačnímu středisku lokalizaci požáru, po které opět zredukoval zasahující jednotky. Postupně byl stupeň požárního poplachu snižován a v půl šesté se dostal na nejnižší první. Ve 22 hodin bylo na místě už jen čtrnáct hasičů, kteří do nedělního rána zajišťovali dohlídku.
V neděli v osm hodin bylo požářiště předáno majiteli s nařízeným čtyřiadvacetihodinovým dohledem, který zabezpečí jednotka SDH Čelákovice. V pondělí dopoledne se na místě sejdou kriminalisté společně s vyšetřovateli příčin vzniku požárů, aby objasnili, proč vlastně začalo hořet. Přímé škody způsobené požárem předběžně odhadl majitel firmy na sto milionů korun.
nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje