Úvodní část proběhla na základně CHS Vyškov, kde se účastníci cvičení seznámili s teoretickými aspekty problematiky pátrání. Následně se všechny zúčastněné jednotky přesunuly na seřadiště techniky na HELIPAD ve vojenském prostoru, odkud bylo zahájeno samotné nasazení.
Námět cvičení předpokládal situaci, kdy se ve vojenském prostoru ztratili čtyři mladí muži ve věku do 35 let, kteří zde kempovali. Skupina se rozdělila na dvě části, přičemž obě se samostatně vydaly neznámým směrem. S přibývajícím časem a zhoršujícím se počasím však ztratili orientaci a nebyli schopni nalézt cestu zpět. Pátrací operace tím byla započata.
Na začátku akce byl do pátrání nasazen vrtulník Letecké služby Policie ČR, který prohledával rozsáhlý prostor z výšky. Pozemní týmy byly rozděleny do několika sektorů, z nichž každý byl pokryt speciálními prostředky. Některé úseky byly monitorovány psovody Policie ČR, jiné procházely rojnice složené z dobrovolných a profesionálních hasičů. Dále byly do akce zapojeny čtyřkolky, které výrazně zkrátily dobu prohledávání větších oblastí, a ruční termokamery, jež mohou rozpoznat tepelnou stopu ztracených osob i na větší vzdálenost.
Významnou roli sehrály také drony, které obsluhovali operátoři ze stanice Vyškov. Díky jejich technologiím mohli prozkoumat velké prostory za krátký čas.
Během zhruba 2,5 hodiny se podařilo všechny ztracené osoby úspěšně najít. Dvě osoby byly lokalizovány díky záběrům z dronů, přičemž přesné GPS souřadnice nasměrovaly jednotky k cíli. Následně byli pohřešovaní transportováni pomocí čtyřkolek na předávací místo, kde si je převzali záchranáři Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS JMK).
Cvičení poskytlo prostor k vyzkoušení nejmodernějších technologií a prověřilo koordinaci všech spojených složek IZS. Účastnily se následující jednotky:
- ZZS JMK
- Policie ČR
- Hasičský záchranný sbor JHM CHS Vyškov
- Hasičský záchranný sbor podniku AČR VÚ Březina
- Jednotky sboru dobrovolných hasičů Drnovice a Vyškov
Cvičení potvrdilo význam koordinované spolupráce a nasazení moderních prostředků v reálných podmínkách. Zkušenosti získané během akce přispějí ke zvýšení efektivity a připravenosti složek IZS při řešení skutečných krizových situací.