Dne 13. října se v Ústeckém kraji četly Hasičské pohádky
V jedenáctí stanicích Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje se dnes četly dětem Hasičské pohádky.
Každoročně si 13. října připomínáme Mezinárodní den omezení přírodních katastrof. V tento den letos poprvé na stanicích v celé České republice četli hasiči dětem své vlastní hasičské pohádky.
Přesně v 10,00 hodin odstartovalo na hasičských
stanicích velké předčítání nově vydané knížky Hasičské pohádky. Autory pohádek jsou sami hasiči ze všech oblastí činností Hasičského záchranného sboru ČR. Jsou to například ti, kteří přijímají tísňové hovory na lince 112, rozhodují o
výjezdech jednotky na operačním středisku, tzv. „mokří hasiči“, kteří vyjíždějí ke všem mimořádným událostem, i ti, kteří posléze vyšetřují příčiny vzniklých požárů.
V první ryze hasičské knížce pod názvem Hasičské pohádky je 14 klasických
pohádek. V nich děti potkaly draky, čerty, skřítky, statečné kohouty i kapry záchranáře. Společně s vypravěčem mohly děti držet palce kominíku Jankovi, aby stihl včas vymést všechny pekelné komíny, nebo přemýšlet, která kapička vody je ta nejdůležitější.
Možná, že i dospělí čtenáři na chvilku znejistili, co je pravdy na pohádce o bratřích Síčích - prvních členech hasičského sboru.
Pohádkové čtení bylo spojeno s dalšími doprovodnými akcemi jako ukázka hasičské techniky a povídání si s dětmi v rámci prevence proti vzniku mimořádných událostí. Pozvány byly děti z mateřských i základních škol a předčítali čelní představitelé Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V Ústí nad Labem to byl krajský ředitel plk. Ing. Roman Vyskočil a kancléřka plk. Mgr. Lucie Landovská.
Seznam stanic ve kterých se četlo v Ústeckém kraji:
Požární stanice Ústí nad Labem - Všebořice
Požární stanice Litvínov
Požární stanice Teplice
Požární stanice Žatec
Požární stanice Louny
Požární stanice Podbořany
Požární stanice Litoměřice
Požární stanice Děčín
Požární stanice Česká Kamenice
Požární stanice Šluknov
Požární stanice Chomutov
13. říjen jako Mezinárodní den omezení přírodních katastrof nebyl vybrán náhodně. U katastrof se lidé s hasiči potkávají nejčastěji. Následky těch přírodních, jako jsou povodně, větrné smrště, bouřky, přívalové deště, krupobití nebo silná námraza, která láme větve stromů, hasiči likvidují velmi pravidelně v létě i v zimě. Na pomoc obětem ničivých zemětřesení pak za hranice naší země vyráží tzv. USAR odřad, který takto naposledy pomáhal v Nepálu.
Lidé si zvykli, že hasiči jsou univerzálními záchranáři a každý den je možné se s nimi potkat u nejrůznějších mimořádných událostí průměrně víc než 150krát. Vždy zachraňují životy, zdraví nebo majetek.
Tentokrát se hasiči s dětmi potkají při mnohem klidnější akci, budou jim číst pohádky. A to pohádky ne ledajaké, ale takové, které pro ně sami ve svém volnu sepsali.
Knížka by měla dětem, ale i dospělým, kteří budou pohádky předčítat, přinést nejen zábavu, ale i ponaučení. Trendem posledních let je totiž snaha vychovávat takové občany, kteří si budou vědomi míry zodpovědnosti za své zdraví a život a nebudou se spoléhat pouze na pomoc státu. Lidé musí vědět, jak rychle a účinně pomoci sobě a svým blízkým v případě mimořádné události aspoň do doby, než jim přijedou na pomoc záchranáři.