Informace o projektu Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje pro efektivní zásah
Dne 28.8. 2015 byla v požární stanici HZS Ústeckého kraje v Ústí nad Labem - Všebořicích slavnostně předána technika, technologie a prostředky spolufinancované z fondů Evropské unie.
Projekt Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Ústeckého pro efektivní zásah („Efektivní zásah“) byl realizován v letech 2013 – 2015 se spolufinancováním ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu prostřednictvím Evropského regionálního rozvojového fondu.
V Integrovaném operačním programu bylo na projekty operace Efektivní zásah vyčleněno 255 mil. Kč. Projekty jsou spolufinancovány v poměru 85 % způsobilých nákladů
ze strukturálních fondů Evropské unie a 15 % způsobilých nákladů bude hrazeno z národních zdrojů (státní rozpočet).
Hlavním cílem projektu Efektivní zásah je zvýšení kvality řešení mimořádných událostí (efektivní zásah) a zlepšení podmínek na místě zásahu působením Hasičského záchranného sboru České republiky, jehož posláním je záchrana životů osob, zvířat, majetku
a ochrana životního prostředí, jako segmentu systému ochrany obyvatelstva.
Tohoto cíle bylo dosaženo pořízením takové moderní, techniky, technologií a věcných prostředků pro Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje, které umožní zvýšení efektivity, akceschopnosti a mobility při zásahové činnosti a zlepší podmínky na místě zásahu.
Výstupem projektu je pořízená technika, technologie a prostředky, které umožní účinně reagovat na nové typy mimořádných činností a nové trendy v zásahové činnosti (nové hrozby).
Pořízení kvalitativně nových věcných prostředků zvyšuje také úroveň bezpečnosti práce hasičů při zásazích, kontrolu stavu a kvality ošetření osobních ochranných prostředků hasiče apod.
Projektem HZS Ústeckého kraje byla pořízena následující technika a prostředky:
Velitelský automobil, dopravní automobil, užitkový automobil, tlakové lahve k IDP, protichemické ochranné oděvy typu 1a, zásahový radiometr, mobilní infračervený spektrometr, pračka a sušič, celokovová loď s motorem a přívěsem pro přepravu, termokamera pro hasiče, prostředky statického zabezpečení budov - sada, těžká vyprošťovací sada na dopravní nehody.
Obdobné projekty byly realizovány v ostatních krajích v gesci dalších hasičských záchranných sborů krajů a Záchranného útvaru HZS ČR. Technika, technologie a prostředky budou rozmístěny plošně v každém kraji České republiky (mimo hl. m. Praha) tak, aby stejná kvalita, efektivnost a časová dostupnost veřejných služeb poskytovaných Hasičským záchranným sborem České republiky byla občanům garantována ve všech regionech České republiky.