Časopis 112 ROČNÍK VIII ČÍSLO 10/2009
V TOMTO ČÍSLE: ROZBOR zásahu jednotek PO na požár chladírenské haly ovoce a zeleniny v obci Ostrá na Nymbursku a POZNATKY z požárních kontrol v bývalých průmyslových, zemědělských nebo vojenských areálech. ZÁVĚRY konference Požární ochrana 2009, HODNOCENÍ srpnového cvičení složek IZS Trauma 2009 na dálnici D1. POZNATKY z využívání geografického informačního systému při práci s evidencí koncových prvků Jednotného systému varování a vyrozumění ČR, SEZNÁMENÍ se stacionárními hlásiči radiace. INFORMACE o opatřeních ke zvyšování bezpečnosti obyvatel Ústí nad Labem při případném úniku nebezpečných látek. INFORMACE o jednání Federace asociací hasičských důstojníků Evropské unie v Ostravě, POZNATKY z netradiční odborné přípravy jednotek SDH obcí, ZPRAVODAJSTVÍ z V. Mistrovství světa v požárním sportu, na kterém naše reprezentace poprvé v historii získala stříbrné medaile. SPECIÁLNÍ VLOŽENÁ PŘÍLOHA se věnuje problematice požární bezpečnosti současných garáží pro automobily.
- Požár chladírenské haly ovoce a zeleniny
- Kontroly bývalých průmyslových, zemědělských nebo vojenských areálů
- Cvičení TRAUMA 2009 prověřilo připravenost složek integrovaného záchranného systému kraje
- Stacionární hlásiče radiace
- Zvyšování standardu bezpečnosti obyvatel v Ústí nad Labem s ohledem na případná rizika spojená s únikem nebezpečných látek
- Ostrava hostila setkání FEU
- Češi jsou poprvé vicemistry světa
Požár vznikl v hale (ocelová konstrukce s dozdívkou a tepelnou izolací, podlaha betonová, střešní konstrukce ocelová s izolací a AL střešní krytina) o rozměrech 15,3 m x 90 m, jejíž součástí je nakládací rampa o rozměrech 11,2 m x 5,3 m. Celková plocha objektu je 1437 m2. Dispozičně byla hala rozdělena na dvě části. V první byla instalována technologie pro třídění a balení s administrativní částí ve 2. NP, druhá část byla využita jako mrazicí a chladicí boxy. Celá hala tvořila jeden požární úsek bez požárně dělicích konstrukcí. Hala na východní straně sousedila s téměř identickou druhou skladovou halou a na západní straně ve vzdálenosti přibližně 15 m (bezprostředně vedle skladu palet) byla zděná budova truhlárny.
Průběh zásahu
Ve 2. úseku operovaly jednotky stanice Nymburk s CAS 32 a AZ 30, SDH Lysá nad Labem s CAS 32 a AZ 30 a SDH Nymburk s CAS 24. Jednotky PO prováděly hasební a likvidační práce směrem do zasaženého objektu a do prostoru těsně k objektu přiléhajícímu, kde hořely palety a kartonáž. Zásah v tomto prostoru byl pro všechny hasiče značně náročný, protože zde docházelo ke značnému zakouření vlivem vývinu zplodin hoření z izolačních hmot, jimiž byla celá hala obložena a současně i vanoucího větru, který byl pro zásah nepříznivý. Vítr bohužel vanul přímo od objektu na stanoviště zasahujících hasičů. Hlavní a v tu chvíli jediný vstup do objektu byl právě z této strany. V důsledku náročných podmínek u zásahu došlo k nevolnosti jednoho ze zasahujících členů jednotek SDH, který byl neprodleně ze zásahu odvolán, předán ZZS a přepraven na základnu.
Ve 3. úseku operovaly jednotky SDH Byšičky, SDH Lysá nad Labem a SDH Vestec s CAS, AZ 30 a DVS. Jednotky PO ochraňovaly sousední skladovací halu a prořezáním střešní konstrukce, stejně jako v úseku č. 1, odvětrávaly zasaženou halu. V době plného rozvinutí proudů do objektu, na jeho okolí a na okolní objekty bylo nasazeno celkem osm proudů C 52 a jeden proud B 75. Spotřeba vody byla značná, ale díky velmi šťastně umístěnému vyústění závlahových systémů, které v normálním případě slouží pro zalévání polí, se dalším jednotkám PO dařilo dálkovou a kyvadlovou dopravou vody plně zásobit místo požáru hasební vodou. Na místo požáru se postupně dostavily další jednotky SDH Sadská, Loučeň a Milovice a byli vystřídáni příslušníci zasahující v dýchacích přístrojích. Tlakové lahve dýchacích přístrojů byly plněny přímo na místě zásahu v prostoru úseku č. 1, kam byl povolán protiplynový kontejner ze stanice Nymburk. Díky dostatečnému množství sil a prostředků na místě zásahu se posléze podařilo dostat požár pod kontrolu.
Práce s termokamerou
Příčina vzniku požáru
Příčina vzniku požáru je zjišťována, ale byly již stanoveny vyšetřovací verze - technická závada na elektroinstalaci nebo zavinění lidským faktorem. Vzhledem k tomu, že bylo zjištěno pálení obalů z vlnité lepenky v těsné blízkosti skladovací haly, se druhá verze se v průběhu šetření jeví jako nejpravděpodobnější.
Specifika zásahu
Negativa
Pozitiva
mjr. Bc. Zdeněk VLASÁK, HZS Středočeského kraje,
foto archiv HZS Středočeského kraje