Časopis 112 ROČNÍK XI ČÍSLO 5/2012
V bloku POŽÁRNÍ OCHRANA analyzujeme zásah na úmyslně založený požár obytného domu v Praze, přinášíme závěry 15. ročníku konference Červený kohout a seznamujeme s novými trendy v oblasti aktivní požární ochrany skladových prostor. V bloku IZS představujeme pracoviště Kriminalistického ústavu Praha, jehož služeb využívají hasiči zejména při zjišťování příčin vzniku požárů a informujeme o průběhu pracovní porady zástupců složek IZS. V části OCHRANA OBYVATELSTVA se zabýváme problematikou plnění úkolů ochrany obyvatelstva jednotkami SDH obcí a představujeme také vzdělávací program Výchova k bezpečí – ochrana osob za mimořádných okolností. Problematika stanovení limitů akutní toxicity nebezpečných látek a závěry z jednání představitelů civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřky jsou hlavní náplní části věnované KRIZOVÉMU ŘÍZENÍ. V časopisu dále najdete např. informaci o konferenci Internet ve státní správě a samosprávě 2012 nebo reportáž z předání Zlatých záchranářských křížů za rok 2011.
- Požár bytu byl založen úmyslně
- Jubilejní konference Červený kohout
- Kriminalistika ve službách hasičů
- Zástupci složek IZS jednali ve Zbirohu
- Plnění úkolů ochrany obyvatelstva jednotkami sborů dobrovolných hasičů obcí
- Nebezpečné látky a jejich limity akutní toxicity v ochraně obyvatelstva
- V Praze jednali představitelé civilní ochrany zemí Visegrádské čtyřky
- V tištěné podobě časopisu ještě najdete
Dne 22. února 2012 došlo k požáru v obytném domě v Bendlově ulici v Praze-Čakovicích. Při jeho likvidaci zasahovalo celkem 37 příslušníků HZS hl. m. Prahy. Pět dospělých osob muselo být evakuováno, tři osoby byly zraněny, zachráněno bylo 22 dospělých osob, pět dětí a jeden pes. Vzniklá škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu korun.
Popis objektu
Pětipatrový bytový panelový dům, sloužící výhradně k bydlení, byl postaven v roce 1980. V každém patře domu se nachází 15 bytových jednotek o různé výměře. Objekt je rozdělen požárně dělící konstrukcí na pět částí, není průchozí v jednotlivých patrech a má pět samostatných vchodů. V každé části objektu je pouze nechráněná úniková cesta po schodišti. Každé patro je vybaveno požárním hydrantem s hadicí. V objektu jsou veškeré inženýrské sítě (plyn, voda, elektrická energie). K přední části bytového domu vede příjezdová komunikace, která zároveň slouží k parkování osobních vozidel obyvatel domu. Po stranách a v zadní části objektu dům obklopuje travnatá plocha se vzrostlými stromy. Objekt není zateplen, pouze má „plastová“ okna.
Byt zasažený požárem je třípokojový o výměře 65 m2. Kuchyňský kout je spojený s obývací místností a umakartovým jádrem, v němž se nachází koupelna a WC. K bytu patří dva dětské pokoje, v zadním dětském pokoji je vstup na balkon.
Průběh zásahu
Požár bytu byl nahlášen dne 22. února 2012 v 01.57 hodin na linku 112 uživatelkou bytu. Na místo zásahu byly vyslány dvě jednotky HZS hl. m. Prahy ze stanice 10 Satalice s CAS 15, CAS 32, AZ 30 a stanice 3 Holešovice s CAS 24, CAS 15, CAS 30 a AZ 30. Dostavila se také jednotka stanice 2 Petřiny s PPLA, řídicí důstojník směny a příslušníci oddělení zjišťování příčin vzniku požárů ze stanice 1 Sokolská. Současně s jednotkami PO byly vyrozuměny i další základní složky IZS - Policie ČR a ZZS hl. m. Prahy.
Jako první se na místo zásahu dostavili příslušníci Policie ČR z Pohotovostní motorizované jednotky Praha, kteří se snažili provést prvotní hasební zásah z hydrantového systému hadicí D 25. Z důvodu velkého sálavého tepla byl však zásah neúspěšný. Podařilo se jim evakuovat a zachránit osoby z bytů, které se nacházely v patře pod požárem.
Po příjezdu jednotek PO bylo zjištěno, že jde o požár bytové jednotky 3+kk ve 3. NP ve třetí fázi hoření. Požárem byly zasaženy dvě místnosti a kuchyňský kout s umakartovým jádrem. Veškeré přívody energie byly v celém objektu vypnuty. Celý objekt byl silně zakouřen. Velitel zásahu (VZ) dostal informace, že se v zasaženém bytě mají nacházet čtyři osoby, které jsou na balkoně v zadní části objektu. Na pokyn VZ byl nasazen útočný proud C 52 do bytu v 3. NP a zároveň tlaková voda s použitím AZ 30. Současně s nasazením útočných proudů byla zahájena záchrana ohrožených osob v bytech nad požárem i v zasaženém bytě s vyváděcími maskami a přetlakovou ventilací. Požárem a zplodinami hoření ohrožené osoby se nacházely na balkonech v zadní části objektu, kde nebylo možné použít automobilový žebřík. Zásah probíhal ve spolupráci s Policií ČR. Hasiči vyváděli a vynášeli ohrožené osoby ze zakouřeného prostředí na odvětranou část schodiště, kde je předávali příslušníkům Policie ČR. Od nich je přebírali k ošetření členové ZZS hl. m. Prahy, kteří se dostavili se dvěma sanitními vozidly a speciálním vozidlem s větším počtem kyslíkových přístrojů. Tři osoby, které se nadýchaly zplodin hoření, musely být převezeny do nemocnice.
V 02.33 hodin, kdy byl požár lokalizován, byly všechny osoby z objektu již v bezpečí.
Na místo zásahu byl přistaven autobus MHD pro postižené obyvatele a vyrozuměn úřad Městské části Praha-Čakovice, aby bylo poskytnuto obyvatelům poškozeného domu náhradní ubytování.
Termokamerou byl proveden průzkum, který neodhalil žádná skrytá ohniska. V bytě provedla společnost Pražská plynárenská, a.s., rovněž měření koncentrace plynu, a to s negativním výsledkem.
Z důvodů podezření na úmyslné zapálení bytu povolal VZ na místo zásahu příslušníky odboru kriminalistické techniky a expertiz Policie ČR (OKTE) se speciálně vycvičeným psem pro vyhledávání zplodin hořlavých kapalin. Po likvidaci požáru, úplném odvětrání a zadokumentování místa zásahu příslušníky oddělení zjišťování příčin vzniku požárů HZS hl. m. Prahy a OKTE, byl umožněn vstup obyvatelům za doprovodu příslušníků HZS hl. m. Prahy do svých bytů.
Místo zásahu bylo v 04.43 hodin předáno Policii ČR a městské policii, aby zajistila ostrahu objektu.
Příčina vzniku požáru
Požár byl založen úmyslně vylitím hořlavé kapaliny před a na dveře a následným zapálením. Policie ČR po několika dnech zadržela pachatele. K založení požáru se přiznal a vyjádřil se, že netušil, co svým jednáním způsobí.
Specifikace zásahu
Pozitiva
→ nikdo nebyl těžce zraněn ani usmrcen,
→ rychlým zásahem jednotek PO nedošlo k rozšíření požáru do dalších bytových jednotek,
→ dostatečné síly a prostředky,
→ dobrá spolupráce složek IZS,
→ rychlá záchrana ohrožených osob.
Negativa
→ automobily zaparkované na příjezdové komunikaci,
→ nedostatečný počet vyváděcích masek,
→ nemožnost přistavit požární techniku ze zadní části objektu,
→ vysoká rychlost šíření požáru.
Závěr
Požáry založené zapálením hořlavé kapalné látky jsou nebezpečné svou rychlostí šíření a intenzitou. V tomto případě byl požár založen přes vstupní dveře, a tím byl znemožněn únik osob z bytu.
npor. Mgr. Pavel HOŠEK, nprap. Radek RYBÁK, foto prap. Jan KOSTÍK, HZS hl. m. Prahy