Čeští a polští hasiči budou hasit společně
V těchto dnech startují společné výcviky českých a polských hasičů ve Skladovacím a výcvikovém zařízení HZS Olomouckého kraje v Hamrech, obec Plumlov.
Výcviky, kterých se v osmi termínech zúčastní celkem 84 profesionálních a 28 dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje a Opolského vojvodství, jsou zaměřeny na teoretické a praktické činnosti při vzájemných společných zásazích. V rámci výcviku bude ověřena společná metodika zásahu a nacvičeny společné taktické postupy při hašení požárů uvnitř budov.
Hasiči se nejprve v teoretické části výcviku dozví, jaká nebezpečí hrozí při požárech v uzavřených prostorech, jaké mohou nastat komplikace, lektoři je seznámí s netypickými průběhy požáru, které se sice nevyskytují příliš často, ale zato jsou velmi intenzivní a nebezpečné. Obecně je lze označit termínem nelineární průběh rozvoje požáru (jde o flahover, backdraft, rollover a fire gas ignition). Hasiči se dále v teoretické části dozví, jak tato nebezpečí zvládat, jak se na ně připravit a jak jim předcházet.
V druhé části dvoudenního výcviku si hasiči přímo ve specializovaném flashover kontejneru bezpečně vyzkouší a shlédnou, jak vznikají nebezpečné jevy, jak působí na okolí a samotné hasiče a jak je možné se před těmito jevy chránit.
Tyto výcviky probíhají v rámci projektu č. CZ.3.22/3.3.07/14.04348 Společný zásah - speciální odborná příprava hasičů záchranářů pro hašení uvnitř budov. Projekt je spolufinancován z Fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd v rámci operačního programu přeshraniční spolupráce 2007 - 2013 ČR - PL.
Projekt byl zahájen společným pracovním workshopem v červnu letošního roku ve Zlatých Horách. Workshopu se účastnilo pět zástupců HZS Olomouckého kraje a pět zástupců Komendy Wojevódzké PSP Opole. V rámci workshopu byly prezentovány systémy organizace požární ochrany v České republice a Polsku, taktika zásahu požárního družstva v ČR a PL, technické porstředky používané při požárech v ČR a PL a základní principy dynamiky požáru v uzavřeném prostoru.
Celkem se uskutečnily tři společné workshopy expertů, kteří vytvořili metodiku společného zásahu českých a polských hasičů při požáru v uzavřených prostorech. Metodika bude využita při odborné přípravě českých a polských hasičů, jak profesionálních, tak dobrovolných.
Autor:
por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
mluvčí HZS Olomouckého kraje
tel: 950 770 039
mobil: 725 490 377
e-mail: mluvci(zavinac)hzsol.cz