Čeští a polští hasiči cvičili společný zásah při lesním požáru
Hasiči z devíti českých a polských jednotek požární ochrany se zúčastnila v sobotu 22. srpna 2020 taktického cvičení „Likvidace lesního požáru v česko-polském pohraničí“.
Hraniční lesy v katastru obce Olešnice v Orlických horách a gminy Lewin Klodzki byly dějištěm společného taktického cvičení českých a polských jednotek, které zde prověřovaly možnosti spolupráce při likvidace požáru lesa. „Cvičení se uskutečnilo v návaznosti na Záchranný plán poskytování přeshraniční pomoci prostřednictvím jednotek požární ochrany Dolnoslezského vojvodství a Královéhradeckého kraje. Záchranný plán jsme s polskými zástupci hasičů podepsali v loňském roce a obsahuje přesný postup vyžádání konkrétních jednotek požární ochrany při mimořádné události, při které je aktivována přeshraniční spolupráce,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.
Cílem cvičení bylo prověření různých taktických postupů s použitím prostředků k snížení povrchového napětí vody, nasazení programu „D“, nasazení zádových hasicích vaků a sjednocení pracovních návyků při účasti jednotek požární ochrany z obou stran státní hranice. „Cvičení bylo realizováno prakticky, systémem stejného výcviku vždy každé individuální jednotky. Příslušníci HZS byli v tomto případě odborní garanti pro každou jednotku, s kterou procvičovali konkrétní taktický prvek. K cestě na místo události byl využit navigační systém HZS Královéhradeckého kraje Team-X, který je u vybraných jednotek rozšířen o mapové podklady pro území Polské republiky,“ upřesnil za organizátora velitel stanice Dobruška npor. Vít Klouček. Do cvičení byly zapojeny následující jednotky požární ochrany:
- HZS KHK – stanice Dorbuška
- JSDH Olešnice v Orlických horách
- JSDH Deštné v Orlických horách
- JSDH Nový Hrádek
- JSDH Rokytnice v Orlických horách
- JSDH Orlické Záhoří
- OSP Lewin Klodzki
- OSP Kudowa – Czerma
- OSP Duszniki Zdroj
Jednotky si prošly celkem osm praktických stanovišť, kde byly simulovány zásah pomocí proudnice Triger, zásah prostřednictvím programu D, zásah proudem C s tuhým smáčedlem, zásah proudem C s pěnidlem v koncentraci smáčedla, zásah pomocí zádových hasebních vaků, použití samonosné nádrže na 25.000 l vody, dále bylo na jednom stanovišti představeno navigačního prostředí a zkoušela se také signalizace k dodávkám vody.
Cvičení se uskutečnilo jako součást projektu „Zasahujeme společně“, který je spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.
Martina Götzová, tisková mluvčí
FOTO: HZS KHK