Činnost infrastruktury vysílačů Jednotného systému varování a vyrozumění v období 12. - 17. září 2024
Povodně v České republice začaly v pátek 13. září 2024, stoletá voda byla zaznamenána na několika měřících stanicích. Z důvodu podmáčeného terénu a popadaných stromů na elektrické vedení, docházelo k rozsáhlým výpadkům elektrické energie.
Ve dnech 12. – 17. září 2024 bylo přes rádiové sítě Jednotného systému varování a vyrozumění vysláno celkem 6700 zpráv.
Tyto zprávy nesly přes 3000 příkazů směrem ke koncovým prvkům varování a vyrozumění. Jednalo se nejvíce o požární poplach a všeobecnou výstrahu.
Všeobecná výstraha s verbální informací „Zátopová vlna“ byla vyhlášena v Moravskoslezském, Olomouckém a Pardubickém kraji.
V krajích také probíhalo i prověření funkčnosti sirén formou tichého testu nebo verbální informací „zkouška sirén“, testovalo se také spojení vyrozumění přes pagery formou testovacích zpráv.
V rádiové síti docházelo ke krátkodobým výpadkům u 22 vysílačů. Nejčastější příčinou je zařazení vysílače do dvou sítí a velký počet požadovaných zpráv v jeden okamžik.
Tato kolize je možná a díky funkcionalitám nastavení sítě, všechny vysílané události prošly bez závad a nedošlo ke zrušení žádné zprávy. Celkem 43 vysílačů fungovalo na záložní akumulátor, kvůli častým výpadkům elektrické energie. Akumulátory jsou součástí vysílače a zajišťují záložní provoz po dobu 72 hodin.
Nejvíce vyslaných zpráv proběhlo 14. a 15. září, kdy povodňová situace byla nejvíce rozsáhlá.
Kvůli dlouhodobým výpadkům energií vyjela třikrát pohotovostní skupina zaměstnanců Servisního a opravárenského zařízení do Olomouckého a Středočeského kraje za účelem výměny akumulátorů.
Do těžko přístupného terénu V Olomouckém kraji v okolí města Jeseník, vyjela pohotovostní skupina speciálně upraveným terénním automobilem Unimog.
Všechny vyslané zprávy proběhly přes rádiovou síť bez závad a lze tedy předpokládat, že koncové prvky v krajích byly aktivovány dle požadavku jednotlivých operátorů.
Autor: Bc. Zuzana Hoferková
Foto: SOZ HZS ČR