HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Co dělat, aby nedošlo k požáru v komíně? Pravidelná údržba a dohled odborníka

Téměř v sedmdesátce případů vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji za uplynulou topnou sezónu k požárům, které způsobilo buď vznícení sazí, zazděný trám v komíně nebo nesprávné umístění a instalace topidel a kouřovodů. S nástupem letošní topné sezóny hasiči dobře radí, nezanedbejte vyčištění a kontrolu komínu ve vašich domech. 

P komín ilustrační.jpegPřestože topná sezóna začíná oficiálně až 1. října, chladné počasí posledních dnů vede řadu domácností k tomu, že už si aspoň na noc začínají přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné. Pokud topíme na pevná paliva, bude potřeba komín vyčistit během topné sezóny, ještě dvakrát.

Jen v Královéhradeckém kraji vyjížděli hasiči k požárům v souvislosti s komíny v 68 případech, z toho se ve většině jednalo o vznícení sazí. V jednotkách případů pak bylo příčinou nesprávné umístění a instalace topidel a kouřovodů nebo zazděné trámy v komínech. V případě vznícení sazí se většina událostí obejde sice beze škody, ale i přes to existuje riziko rozšíření požáru a ohrožení životů i majetku obyvatel.

V letošním roce pak eviduje HZS Královéhradeckého kraje zatím jeden případ, kdy byl nahlášen požár v komíně rodinného domu v Trutnově (19. 9.). Do Údolní ulice vyjížděli profesionální hasiči ze stanice Trutnov a JSDH Trutnov – Horní Staré Město. Hasiči průzkumem zjistili, že došlo k zahoření sazí, velitel zásahu pak musel vyloučit komín z užívání. Při události nedošlo ke škodě na majetku.

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.  Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Co mohu zkontrolovat sám?

  • Je kouřovod řádně upevněn?
  • Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
  • Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
  • Fungují uzávěry komínových dvířek?
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Ověřte si, že si domů zvete odborníka – pomůže vám aplikace na našich stránkách:

O problémech takzvaných „falešných kominíků“ se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli“ někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět aplikace pro ověřování revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství HZS ČR. Na internetové adrese http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.

zdroj: HZS ČR, HZS KHK

vytisknout  e-mailem