Díky europrojektu se zvýší bezpečnost v příhraničí. Pomůžou kamery a drony
Zvyšování bezpečnosti na česko-polských hranicích bylo cílem mezinárodního evropského projektu, který jsme spolu s partnery v těchto dnech zakončili závěrečnou konferencí v Jeseníku. Se zajištěním bezpečnosti v oblasti Jeseník-Nysa by mělo nyní pomoci nové technické vybavení v podobě bezpilotních prostředků a různých typů kamerových systémů, které díky projektu získaly partnerské instituce v regionu.
Součástí bylo také vytvoření společné česko-polské platformy pro sdílení dat, které se budou využívat pro monitoring mimořádných událostí a jejich efektivní řešení. Na odborných workshopech a prezentačních dnech byly stanoveny technické, legislativní i organizační podmínky pro využití výstupů z kamerových systémů na obou stranách hranice, které zároveň zohlednily specifika nakládání s kamerovými záznamy.
Drony a kamery
Technické vybavení zahrnovalo především různé typy kamerových systémů a bezpilotních prostředků. HZS Olomouckého kraje díky projektu získalo mobilní kamerový systém a dron pro uzavřené prostory, který lze využít pro vyhledávání osob v sutinách či v jiných uzavřených prostorech, kde by bylo nasazení hasičů či záchranářů krajně nebezpečné. Jejich využití v praxi jsme ověřili při taktickém cvičení HRANICE 2023, které se uskutečnilo v polovině února právě na česko-polských hranicích nedaleko Mikulovic. Vyzkoušeli jsme rovněž sdílení záznamů z kamerových systémů a dronů přímo do štábu velitele zásahu či do krizových štábů ORP. Video ze cvičení si můžete pustit zde.
Rozsáhlé mimořádné události a jejich monitoring
Byl tak doplněn monitorovací systém pro podporu velitele zásahu, který má sbor k dispozici. Záznamy je možné využít při řízení rozsáhlých událostí, přenášet je přímo do štábů a urychlit tak likvidaci následků živelných pohrom, havárií či požárů. Všechny nové prostředky pracují s moderními zobrazovacími metodami a technologiemi, které mohou zefektivnit zásah hasičů a minimalizovat ztráty na životech či výši škod. Jejich zařazení do operačního řízení v současné chvíli probíhá.
Technické vybavení pořízené z projektu:
HZS OLK:
- mobilní kamery s příslušenstvím pro monitoring místa zásahu
- kamerový bezpilotní prostředek pro uzavřené prostory s příslušenstvím (dron pro uzavřené prostory)
Krajské ředitelství policie OLK:
- kamerový systém pro sledování pohybu vozidel s příslušenstvím
- společná platforma pro sdílení z kamerových systémů
Město Jeseník:
- kamerový systém
Město Glucholazy:
- nákup a instalace 4 monitorovacích kamer se čtečkou registračních značek
- nákup a instalace 4 kamer pro monitorování města
- nákup profesionálního monitorovacího dronu
- modernizace pozice operátora monitoringu
Město Nysa:
- nákup profesionálního monitorovacího dronu
- kamerový systém
HZS Olomouckého kraje působil jako hlavní garant a organizátor projektu, v němž spolupracovalo pět partnerů. Na české straně to bylo Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje a město Jeseník. Na polské straně pak města Glucholazy a Nysa.
Základní informace o projektu:
Program Interreg V-A Česká republika – Polsko
Název projektu: Projekt č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002851 Společné využití kamerových systémů pro efektivní řízení bezpečnosti v příhraničních regionech /Wspólne wykorzystanie systemów kamer do efektywnego zarządzania bezpieczeństwem w regionach" je spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.
Realizace projektu: srpen 2021 – červen 2023
Rozpočet projektu: 248 115 eur
Počet partnerů: 5 partnerů (3 na české a 2 na polské straně)
por. Mgr. Lucie Balážová tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje T: 777 420 107 T: 950 770 039 M: lucie.balazova@hzsol.cz M: mluvci@hzsol.cz