Dobrovolní hasiči ORP Nýřany se o víkendu zúčastnili výcvikového tábora
Od pátku 10. 6. 2016 do neděle 12. 6. 2016 proběhl v Rochlově u Nýřan tradiční okrskový výcvikový tábor jednotek SDH obcí. Jednalo se o plánovaný výcvik všech jednotek SDH v okrsku Nýřansko na severu Plzeňska. V minulých letech se akce konala u rybníků v Přehýšově. V loňském roce se však akce přemístila na louku u vodní nádrže nad obcí Rochlov, která se svou polohou i dostupností osvědčila především v době vydatných dešťů. Program tábora je vždy rozdělen na několik částí.
V pátek dopoledne proběhlo taktické cvičení. Pro JPO II. a III. byl připraven výjezd do sklárny Stölzle Union v Heřmanově Huti. Jednotky nacvičovaly zásah při havárii sklářské pece. Na místo přijeli místní dobrovolní hasiči a dále dobráci z Nýřan. Jednotka HZS PS Nýřany dohlížela nad prováděnými záchrannými pracemi.
Druhým cvičením, již pro všechny sbory Okrsku nýřansko, byl požár lesa v areálu firmy DIOSS a.s. Odpoledne pak všechny sbory okrsku dojely nad obec Rochlov, kde během několika desítek minut vyrostl stanový tábor se zázemím.
V sobotu ráno čekalo na hasiče školení k technice, o postupu při výjezdech, použití a vlastnosti věcných prostředků, dále pak následovala přednáška o druzích čerpadel a jejich použití. Velice zajímavá pak byla přednáška na téme komunikaci, která byla vedena přimo pracovníkem KOPIS a kde se hasiči dozvěděli více o fungování operačního střediska a proškolili členy jednotky jak správně komunikovat s operačním střediskem.
Před ukončením dopoledního bloku nás svou návštěvou mile překvapil ředitel HZS Plzeňského kraje plk. Ing. František Pavlas. Doufáme, že jeho krátká návštěva ho přesvědčila o kvalitě výcvikového tábora a tím i o kvalitě samotného školení členů výjezdových jednotek.
Po obědové pauze byla na programu přednáška HZS SŽDC (Správy železniční dopravní cesty) a školení na ustavování požární techniky u zásahu. Na závěr sobotního programu všechny sbory zřídili dálkovou doprava vody za pomoci přenosných kalových čerpadel a vyrovnávacích nádrží, do nepřístupného terénu. Druhá polovina sborů s CAS, pak tvořila kyvadlovou dopravu vody. Po ukončení sobotního výcviku se na místo dostavili podporovatelé převážně z řad rodinných příslušníků, aby prověřili, zda jejich hasiči nelenoší a jestli je o ně dobře postaráno. Do polní kuchyně, o kterou se staral SDH Zbůch a Přehýšov a kde se připravovala strava pro všech 110 účastníků výcviku, směřuje však jen samá chvála a poděkování.
Nedělnímu dopoledni pak patřila přednáška Police ČR a zdravotníků s názornými ukázkami poranění, resuscitace a následného ošetření nejen při dopravních nehodách.
Celou víkendovou akci hodnotí starosta okrsku Nýřansko pan Ondřej Melichar: „K organizaci tábora jako takového můžeme říci, že morálka cvičících byla na velmi dobré úrovni a všechna témata jsme byli schopni probrat dle předem stanoveného časového harmonogramu. Rovněž logisticky jsme zvládli vše podle toho, jak jsme původně plánovali."
Velitel okrsku pan Petr Česánek ještě doplňuje: „Co se týká hasičiny jako takové, je nutno si přiznat, že máme stále velké rezervy v taktických postupech, detailnější znalostech používaných věcných prostředků. Toto jsou body, na které se budou muset velitelé jednotek ještě zaměřit, abychom na konci výcvikového roku mohli prověřit znalosti při závěrečných testech."
K slovům bratra Melichara se připojuje i velitel SDH Nýřany a zároveň velitel stanice HZS v Nýřanech npor. Bc. Robert Kučera a dodává: „Dalším problémem, který je zcela zásadní, je fakt, že některé jednotky sborů dobrovolných hasičů nemají v zásahové technice předepsané technické prostředky podle vyhlášky. A tak ve vozidlech absentují základní typy požárních proudnic, požární sběrače, ejektory a přetlakové ventily. Naopak je třeba vyzdvihnout operativnost a rychlost, s jakou jsou dobrovolní hasiči schopni se zhostit zadaných úkolů. Takovým úkolem, který nebyl v plánu výcviku, a přesto musel být zařazen z důvodu náhlé změny meteosituace před ukončením výcvikového tábora, bylo nouzové bourání tábora. Abychom zamezili promoknutí vojenských stanů a výstroje bylo nutno rychlé složení veškerého ubytování jednotek. Deset jednotek zvládlo složení svých stanů a výstroje za dobu 30. minut od vydání rozkazu.“
Věříme, že si z této akce odnášejí všichni hasiči praktické znalosti nejen do výjezdů, ale i do civilního života. Tradice okrskového výcvikového tábora nekončí a doufáme, že i v dalších letech bude hojná účast všech sborů okrsku Nýřansko.
Rádi bychom tímto vyjádřili velký dík nejen zúčastněným sborům, ale zejména SDH Rochlov za přípravu prostor, kde se výcvikový tábor odehrával a v neposlední řadě i obci Rochlov a to za podporu při realizaci Výcvikového tábora 2016.
Zúčastněné sbory:
Blatnice
Heřmanova Huť
Líně
Lochousice
Nýřany
Přehýšov
Rochlov
Úherce
Vejprnice
Zbůch
text: Ondřej Melichar, starosta okrsku Nýřansko