HZS Ústeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Žádost o schválení dokumentace zdolávání požárů (DZP)

Co je to dokumentace zdolávání požárů (dále jen „DZP“)

Dokumentace zdolávání požárů (dále jen „DZP“), zpracovaná ve smyslu § 34 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci), ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb. (dále jen „vyhláška o požární prevenci“), upravuje zásady rychlého a účinného zdolávání požárů a záchrany osob, zvířat a majetku v objektech právnických osob a podnikajících fyzických osob. Jedná se o zásadní dokumentaci požární ochrany, která slouží jednotkám požární ochrany jako podpůrný dokument při řešení mimořádné události v objektu. Snaží se eliminovat složitost objektu a upozornit na případná nebezpečí, která při zdolávání požáru hrozí.

Kdo zpracovává DZP

  • Právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnost s vysokým požárním nebezpečím (viz § 4 odst. 3 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů
  • Právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnost se zvýšeným požárním nebezpečím, u které nejsou běžné podmínky pro zásah (viz § 18 vyhlášky č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci), ve znění pozdějších předpisů
  • Právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnost se zvýšeným požárním nebezpečím, stanoví-li tak dokumentace požární ochrany zpracovaná na základě podmínek požární bezpečnosti (např. § 30 vyhlášky o požární prevenci)
  • Provozovatel EPS za účelem připojení EPS na PCO umístěný na KOPIS HZS ULK

Kdo může zpracovat DZP

DZP musí být zpracována osobou odborně způsobilou dle § 11 odst. 1 či 2 zákona o požární ochraně. Do žádosti o schválení DZP doplňte č. osvědčení zpracovatele vč. kontaktu.

DZP a provozování FVE

S ohledem na nově vydanou technickou normu ČSN P 73 0847, která stanovuje požadavky na FVE systémy z pohledu požární bezpečnosti bez ohledu na celkové instalované výkony FVE systémů, je pro jednotky požární ochrany podstatné, zda instalovaný FVE systém je schopen v případě vypnutí elektrické energie podle ČSN 73 0848 zajistit na jakékoli části FVE systému bezpečné napětí, tj. do 120 V DC. Za jakoukoliv část FVE systému se v případě přítomnosti bateriového uložiště považují rozvody „po svorky“ výrobku/bateriového uložiště.

Maximální hodnoty 120 V DC je třeba dosáhnout nikoliv při běžném provozu FVE systému, ale v případě vypnutí elektrické energie v objektu v souladu s ČSN 73 0848 (hlavním vypínačem elektrické energie, tlačítkem CENTRAL STOP, TOTAL STOP, případně tlačítkem k tomuto účelu speciálně určeným), v případě mimořádné události, kdy je nutné zajistit ochranu zasahující jednotky před možným úrazem elektrickým proudem.

Dalším významným kritériem pro začleňování a určování prostoru se složitými podmínka mi pro zásah u FVE systému je přítomnost bateriového systému pro ukládání vyrobené elektrické energie.

Limitem, určujícím, zda se v tomto případě jedná o složité podmínky pro zásah, je celková kapacita baterie. V případě, že kapacita baterie převyšuje parametry tzv. „instalace malého rozsahu“ (podle čl. 3.7 ČSN P 73 0847) tzn. více jak 20 kWh, jedná se o složité podmínky pro zásah. V případě použití jiného systému k ukládání vyrobené elektrické energie (např. vodíková technologie, superkondenzátory, termální uložiště apod.) je potřeba zvážit všechny specifické požadavky a aspekty, a zohlednit je při začleňování dané činnosti.

Pokud nejsou splněny výše uvedené požadavky (bezpečné napětí na jakékoliv části systému FVE, maximální kapacita bateriového uložiště, či přítomnost jiných systémů ukládání elektrické energie), jedná se o složité podmínky pro zásah, neboť je významně omezeno použití vody nebo pěny pro hašení a zároveň dochází k ohrožení života a zdraví zasahujících jednotek požární ochrany v důsledku možného úrazu elektrickým proudem nebo výbuchem.

U objektů, kde to stanovuje právní předpis (v případě naplnění složitých podmínek pro zásah), je v souladu s právním předpisem požadováno vypracování DZP podle § 34 vyhlášky o požární prevenci. U objektů, kde právní předpis nevyžaduje povinnost zpracovávat DZP, se doporučuje, aby provozovatel zpracoval technický list FVE systému, který je pak uložen u hlavního vypínače elektrické energie (možný rozsah a obsah viz příloha F normy ČSN P 73 0847).

K výše uvedenému závěrem konstatujeme, že je třeba vždy vycházet z posouzení každého jednotlivého případu. Konkrétní problematiku by měl provozovatel činnosti vždy konzultovat s konzultanty jednotlivých územních odborů (místně příslušné velitele stanic HZS ULK).

vytisknout  e-mailem