HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči školí strážníky z našeho kraje a rozdávají letáky o požárech bezdomovců

Školení se konají denně celý listopad hlavně pro MP Ostrava. 

Preventisté z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zaměřují pozornost na ožehavou problematiku požárů, způsobenou osobami bez přístřeší, tedy bezdomovci, také jejich „příbuznými“ squatery a narkomany. Hasiči totiž každoročně evidují v Moravskoslezském kraji několik desítek pro své okolí rizikových požárů, způsobených bezdomovci, navíc mnoho z nich takové události nepřežije.
 
Příslušníci HZS MSK z odboru prevence od začátku tohoto měsíce (listopad 2012) v Ostravě již proškolili stovky strážníků Městské policie Ostrava, ale i jejich kolegů z městských policií velkých a větších měst Moravskoslezského kraje. Denně projde pravidelným dvouhodinovým kurzem hasičů třicet až čtyřicet strážníků. Přednášek se účastní také studenti několika středních škol z Moravskoslezského kraje, zaměřených na ochranu osob a majetku.
 
Cílem listopadového kurzu (či školení) je strážníkům přiblížit rizika, spojená s provizorními obydlími bezdomovců (squaterů a narkomanů), popsat nejčastější iniciátory vzniku požárů spojovaných s bezdomovci, ale i zásady chování při zjištěných požárech, včetně varování před nebezpečným kouřem. Ve druhé části se strážníci dozvědí o popáleninách a první pomoci při popálení, včetně zjištění popálenin dýchacích cest a klasifikace závažnosti popáleniny.
 
Ve spolupráci se strážníky budou také distribuovány do charitních domů a dalších objektů různých neziskových a obecně prospěšných společností, které se zaměřují na pomoc bezdomovcům, informační letáky HZS MSK o problematice požárů v této komunitě.
 
Každý rok zemře při požárech v Moravskoslezském kraji několik bezdomovců, jen od roku 2006 do listopadu 2012 jich bylo celkem 33. Například v roce 2010 to byla polovina všech úmrtí při požárech v kraji (celkem 8 úmrtí při požárech, z toho bezdomovci 4), v roce 2009 celkem 44 procent (16/7), v roce 2011 celkem 36 procent (22/8).
 
Každý rok způsobí bezdomovci požáry, při kterých jsou ohroženi na životech další lidé a je zničen nebo poškozen majetek. Náklady na likvidaci požárů každý rok rostou, bezdomovci mohou být i důležitými svědky požárů.
 
Nejčastějšími iniciátory vzniku požárů, spojovanými s bezdomovci, je používání otevřeného ohně (svíčky, ohniště, petrolejky, plynové hořáky…), kouření, používání provizorních topidel a topenišť, nesprávná instalace kouřovodů a také úmyslné zapálení.
 
Hořet mohou začít třeba hromady papíru, textilu, plastových sáčků či dřeva v chatrných příbytcích, oheň se může vymknout kontrole při vypalování kabelů i při zásazích do elektroinstalace vybydlených domů, nepoužívaných skladů a garáží.
Odkazy do noveho okna

bezdomovci_kurzHZSMSK_MPOstrava (1)

bezdomovci_kurzHZSMSK_MPOstrava (1) 

Detailní náhled

Obrßzek1

Obrßzek1 

Detailní náhled

Obrßzek10

Obrßzek10 

Detailní náhled

Obrßzek11

Obrßzek11 

Detailní náhled

Obrßzek2

Obrßzek2 

Detailní náhled

Obrßzek3

Obrßzek3 

Detailní náhled

Obrßzek4

Obrßzek4 

Detailní náhled

Obrßzek5

Obrßzek5 

Detailní náhled

Obrßzek6

Obrßzek6 

Detailní náhled

Obrßzek7

Obrßzek7 

Detailní náhled

Obrßzek8

Obrßzek8 

Detailní náhled

Obrßzek9

Obrßzek9 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem