Hasiči v Pardubickém kraji pomáhají zdravotníkům již několik měsíců. Od března budou sloužit v nemocnici nepřetržitě
V poslední době již nezasahujeme „jen“ u požárů, dopravních nehod či jiných mimořádných událostí, ale současná epidemie Covid – 19 nám zásadním způsobem ovlivňuje portfolio námi vykonávaných činností. Situace ve zdravotnictví a s ním souvisejících oborech, včetně sociální péče se stále zhoršuje, zejména z pohledu zajištění personálních kapacit. Hasiči i nadále pomáhají mezi prvními.
Hasiči se zdravotnickou kvalifikací tvoří na základě rozhodnutí MV-Generálního ředitelství HZS ČR mobilní odběrový tým, který operuje v rámci Pardubického kraje. Jak už od nás víte, hasiči jsou k dispozici 24 hodin denně, a to i nad rámec pravidelných směn. Jsou vysíláni na základě požadavku Nemocnice Pardubického kraje, a.s. nebo Integrovaného centrálního řídícího týmu k provedení mobilních testů PCR metodou na Covid-19. Od listopadu 2020 do dnešního dne bylo provedeno v našem kraji 1446 odběrů a testování pokračuje. Po Pardubickém kraji jsme zatím v rámci testování najeli již více než 12 700 kilometrů. Testujeme v pravidelných intervalech pondělí-středa-pátek a mnohdy i o víkendech.
Pojďme si zrekapitulovat, co vše jsme prováděli a na co jsme připraveni.
HZS Pardubického kraje měl připraven odřad pro pomoc na státních hranicích. Dalším připraveným odřadem byla stanovena technika a osoby pro repatriaci osob, které uvízly v zahraničí. Měli jsme také připraveny síly a prostředky na převoz nakažených osob bez domova. Pomáhali jsme také distribuovat osobní ochranné pomůcky a další materiál zdravotníkům ze skladů Záchranného útvaru v Jihlavě, Skladovacího a opravárenského závodu Drahanovice, Skladu státních hmotných rezerv v Sedlčanech a HZS Moravskoslezského kraje.
Speciální kapitolou činností v rámci řešení epidemie koronaviru byla naše pomoc Záchrannému útvaru Hlučín v „Národním skladu“ osobních ochranných pomůcek v Opočínku. Jistě si dobře pamatujete na třídění a překládání nákladu z letadel z Číny. Naši příslušníci se podíleli, jak na příjmu a třídění materiálu přímo ve skladu, tak na jeho další distribuci do „krajských skladů“ po celé České republice. Vozidla HZS Pardubického kraje v rámci této distribuce najela více než 26 700 km.
Zpočátku bylo nebývale zatíženo i Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje, které odbavovalo velké množství hovorů osob, které požadovaly informace k nákaze.
„Hasiči mohou pomáhat jen díky opravdu mimořádným opatření – jako je služba například v minimálních početních stavech, střídání směn bezkontaktně. Příslušníci nad rámec minimálního stavu měli nařízenu práci z domova a tvoří tak zálohu pro případné zavlečení nákazy do prostor HZS Pardubického kraje. Abychom se v tomto období co nejméně potkávali a snížili tak riziko zavlečení nákazy, slouží střídavě v režimu "směn" i denní příslušníci a občanští zaměstnanci,“ říká plk. Ing. Martin Záleský náměstek krajského ředitele pro IZS a operační řízení HZS Pardubického kraje.
V uplynulých čtrnácti dnech jsme pomáhali v Karlovarské kraji, kde jsme prováděli zejména hromadné antigenní testování obyvatel.
Hasiči se nyní doslova přestěhují do všech Nemocnic Pardubického kraje. „Celkem 25 příslušníků HZS Pardubického kraje bude pomáhat s pacienty, například polohovat postele, převážet pacienty atd. Hasiči posílí týmy zdravotníků od pondělí 1. března v Nemocnicích Pardubického kraje,“ doplňuje plk. Martin Záleský.
Foto: HZS Karlovarského kraje a HZS Pardubického kraje
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí