Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči v pátek třináctého

Den požární bezpečnosti aneb v „pátek třináctého“ hasiči upozorňují na důležitost požární prevence  

V pátek13. března 2009 si veřejnost připomene „Den požární bezpečnosti,“ který v celé zemi jednou ročně vyhlašuje Česká asociace hasičských důstojníků. Smyslem této akce je propagovat požární ochranu za pomoci preventivně výchovné činnosti, upozorňovat na rizika vzniku požárů a jejich nejčastější příčiny a také na to, jak se chovat v případě vzniku mimořádné události (požár, ale i dopravní nehoda či jiná havárie).

Hasičský záchranný sbor ČR připravil na pátek 13. března po celé republice akce určené pro širokou veřejnost: pro děti a veřejnost dny otevřených dveří na desítkách hasičských stanic, ukázky techniky, vybavení a dovedností záchranářů, nejrůznější soutěže apod. Bližší informace o akcích v jednotlivých krajích naleznete nawww.hzscr.cz/akce/den-pozarni-bezpecnosti-13-3-2009.aspx 

 
Datum pro tento významný den není vybráno náhodně. Navzdory pověře o nešťastném „pátku třináctém“ mají lidé svou bezpečnost především ve vlastních rukou – pokud vědí, jak se správně chovat, dodržují základní pravidla a chovají se rozumně, významně se sníží riziko že dojde k neštěstí a že tedy budou potřebovat pomoc hasičů nebo jiných záchranářů.



Požárů, které způsobí nedbalost lidí, je bohužel stále dost – nejčastěji jde o neopatrnost při kouření (odhozený nedopalek cigarety) a nebo manipulaci s otevřeným ohněm (svíčky ponechané bez dozoru, zatápění, vaření apod.). Vůbec nejtragičtější následky mají požáry v domácnostech, při kterých jen v letech 2004 – 2008 zemřelo 352 lidí a dalších 2220 bylo zraněno, nemluvě o majetkových škodách přesahujících v tomto období 1,5 mld. Kč.


Pokud se vezme v potaz průměr posledních let, pak k požáru v domácnosti průměrně dochází každé 3 hodiny a 22 minut, požáry v domácnostech usmrtí člověka každý pátý den 4 hodiny a 26 minut, zranění si požáry v domácnostech vyžádají každých 19 hodin a 44 minut.
 
Požáry v domácnostech
 
Rok
2004
2005
2006
2007
2008
CELKEM
2004 - 2008
Počet požárů
2 616
2 614
2 631
2 652
2 518
13 031
Usmrceno osob
74
74
79
58
67
352
Zraněno
420
424
398
473
505
2220
Způsobené škody (v tis. Kč)
256 732
279 495
323 242
335 755
350 350,8
 
1 545 574,8
               
 
 
Hlavní příčiny požárů s tragickými následky v roce 2008:  
 
  • dopravní nehoda: 35 usmrcených, 120 zraněných, škoda 25,7 mil. Kč
  • sebevražedný úmysl: 14 usmrcených, 15 zraněných, škoda: 8,3 mil. Kč
  • úmyslné zapálení: 12 usmrcených osob, 115 zraněných, škody 383, 8 mil. Kč
  • kouření: 11 usmrcených osob, 74 zraněných, škody 40,5 mil. Kč
  • nedbalost, omyl, nesprávná obsluha: 10 usmrcených osob, 61 zraněných, škody 31,3 mil. Kč
  • používání otevřeného ohně k osvětlování, rozehřívání apod.: 8 usmrcených osob, 82 zraněných, škody 55,4 mil. Kč
 
Pátek byl loňský rok paradoxně dnem, kdy měli hasiči z celého týdne nejméně požárů.
 
Z Vaší domácnosti se může v okamžiku stát zakouřená a rozžhavená smrtící past. To, zda se i Vy stanete obětí, záleží hlavně na Vás. Skutečně platí, že prevence se vyplatí a že u Vás doma hořet nemusí. Proto:
 
  • Instalujte a užívejte tepelné a jiné spotřebiče v souladu s průvodní dokumentací výrobce.
  • Nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového sporáku, krbu a dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin.
  • S otevřeným ohněm zbytečně neriskujte. Zdroje otevřeného ohně jako jsou svíčky nebo teplomet nenechte hořet bez dozoru, umístěte je tak, aby nemohly zapálit materiály v okolí.
  • Při kouření cigaret a odhazování nedopalků do odpadkových košů dbejte na dokonalé uhašení nedopalků cigaret, pozor na pokládání cigaret na hořlavý materiál. Velmi nebezpečné je pak kouření v posteli, zvlášť pokud jste pod vlivem alkoholu nebo jiných drog.
  • Nechejte si pravidelně čistit a kontrolovat komíny. Kouřovody a topidla udržujte v řádném technickém stavu.
  • Žhavý popel ukládejte na bezpečné místo, nejlépe do nehořlavých nádob.
  • Užívejte výhradně topiva pro dané topidlo určené, nezapalujte   pomocí vysoce hořlavých látek (např. benzínu) a netopte např. odpady, plasty apod. Neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky, jinak hrozí vznik požáru vlivem sálavého tepla. Bezpečná vzdálenost by měla být stanovena v návodech použití - pokud není k dispozici, lze pak využít přílohu č. 8 vyhlášky č. 23/2008 Sb., kde jsou stanoveny bezpečné vzdálenosti různých spotřebičů od hořlavých hmot. 
  • Zamezte přístupu dětí k možným zdrojům otevřeného ohně, zápalkám, zapalovačům, apod. Udělejte si čas a vysvětlete jim, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán ! Poučte své děti o nebezpečí vzniku požáru.
  • Nedávejte svým dětem negativní příklad při porušování zákazů a příkazů např. kouřením, rozděláváním ohňů v přírodě, vypalováním trávy a pálením klestí.
  • Vybavte si svou domácnost autonomními „hlásiči požáru,“ které vás na hrozící nebezpečí včas upozorní.
  • Buďte vybaveni funkčními jednoduchými hasebními prostředky (přenosný hasicí přístroj, hasicí sprej).
  • Udržujte dobrý technický stav zdrojů vody, hasicích přístrojů (případně jiných zařízení určených pro hašení požárů).
  • Znejte umístění a použití přenosných hasicích přístrojů a nástěnných hydrantů.
  • Hlavní vypínače elektrického proudu, uzávěry vody a plynu musí být řádně označené a přístupné.
  • Udržujte dobrý technický stav zařízení (včetně rozvodů el. energie, plynu, topidel).
  • Udržujte v řádném stavu elektroinstalace, elektrické spotřebiče, kryty na osvětlovacích tělesech, pohyblivá šňůrová vedení atd.
  • Udržujte pořádek a čistotu na půdách a ve sklepích.
  • Chodby, schodiště, únikové cesty a východy udržujte volné k evakuaci osob, materiálu či vedení hasebního zásahu.  
  • Skladujte hořlavé, výbušné a toxické látky pouze v určených množstvích a prostorách, mimo společné prostory obytných domů. Opatrně nakládejte s hořlavými kapalinami (benzín, nafta, barvy apod.) 
  • Řádně a bezpečně ukládejte hořlavý materiál a látky mající sklon k samovznícení (např. seno, bavlna, uhlí).
  • Když opouštíte domov, nezapomeňte zhasnout světla, vypnout elektrické spotřebiče, vypnout elektrický nebo plynový sporák, uhasit otevřený oheň (krb), zastavit vodu. Ujistěte se, že jsou zavřená okna a dveře. 
 
Nejzrádnější jsou požáry v noci, kdy lidé v objektech spí a není nikdo, kdo by si požáru včas všiml.

 
Tři ze čtyř obětí požárů neuhoří, ale zemřou kvůli nadýchání se toxických zplodin hoření vznikajících při požáru. Zejména v noci tak na nás číhá nebezpečí, protože kouř je rychlejší a tišší než oheň a již dvě nebo tři nadechnutí bývají smrtelná. 

Jednou z cest, jak preventivně předejít vzniku ničivého požáru, je vybavit si domácnost autonomními „hlásiči požáru,“ které včas detekují vznikající požár a akustickým signálem na ně upozorní. Lidé pak mají mnohem větší šanci situaci včas vyřešit – zavolat hasiče, příp. opustit ohrožený prostor. Tyto hlásiče tak mohou zachránit lidské životy – navíc jejich cena není nikterak horentní, hlásiče požáru si lze pořídit již za několik set korun.
 

Kromě jednoduchého zařízení k rychlému zjištění vzniklého požáru (autonomní „hlásiče požáru,“ detektory plynu apod.) je vhodné si domácnost vybavit také prostředky pro hašení ( např. přenosný hasicí přístroj nebo hasicí sprej) , určitě se rovněž vyplatí koupit si zařízení a vybavení s lepšími požárně bezpečnostními vlastnostmi (materiál s nižším stupněm hořlavosti). 
 

Dodržovat základní bezpečnostní pravidla a přijmout opatření, která omezují riziko vzniku požáru v domácnosti, nestačí. Každý vlastník objektu by měl zároveň pečovat také o řádný technický stav stavby včetně technických zařízení.
V bytových domech by měly být chodby, schodiště, únikové cesty a východy volné k evakuaci osob, materiálu či vedení hasebního zásahu. V těchto objektech by měly být umístěny např. funkční a snadno dostupné hasicí přístroje, zařízení pro zásobování požární vodou (např. nástěnné hydranty) apod. Základní povinnosti v oblasti požární ochrany stanoví zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně,vyhláška č. 246/2001 Sb., o požární prevenci, vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveba další právní předpisy.

 
Když přece jen dojde k požáru, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.

  • Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasící přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň nezaterasil únikovou cestu. Pamatujte ale, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte požár zlikvidovat za každou cenu sami.
  • Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte se pokyny operátora tísňové linky.
  • Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám).
  • Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník).
  • Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti. Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům.
 
Nepřeceňujte své síly, v případě potřeby nikdy neváhejte s přivoláním hasičů pomocí telefonní linky 150 nebo 112. 
 
Pamatujte, že investovat do zabezpečení své domácnosti z hlediska požární ochrany se zcela jistě vyplatí. Chráníte si tak nejen svůj život a zdraví, ale i majetek, případný požár totiž dokáže snadno způsobit mnohem větší škody než jsou stokorunové investice do hasicího přístroje nebo „hlásiče požáru.“
Uvědomte si, že požár ve vaší domácnosti vás může nejen zabít nebo zranit, ale také připravit o vaše věci. Oheň a kouř dokáže zničit vaše důležité dokumenty, osobní doklady, oblíbené předměty, oblečení na které jste zvyklí apod.
 

A pamatujte, že 1.7. 2008 nabyla účinnosti vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany stavebTa přinesla některé významné změny. Např. objekty pro bydlení schválené po 1.7. 2008 musí být povinně vybaveny „hlásiči požáru.“ A všechny rodinné domy schválené po tomto datu musí být vybaveny přenosnými hasicími přístroji. Vyhláška také upravuje zajištění únikových cest a shromažďovacích prostor. Díky těmto novým prvkům budou zejména nové stavby pro občany bezpečnější.
, která stanoví jednotné technické podmínky požární ochrany pro navrhování, výstavbu a užívání staveb.
 

Další informace nejen o této vyhlášce, ale i o tom, jak předejít vzniku požáru u vás doma a jak svou domácnost vybavit „hlásiči požáru“ a přenosnými hasicími přístroji, naleznete na www.hzscr.cz/vyhlaska.
 
 

K požárům však nedochází jen v  domech. Blíží se jaro a s ním typické venkovní požáry, proto: 
 
  • Nevypalujte trávu, je to velmi nebezpečné aze zákona striktně zakázané
  • Nekuřte na polích a v lesích
  • V lese a ve volné přírodě můžete rozdělávat oheň jen na k tomu vyhrazených místech
  • Spalování většího množství hořlavin (odpad, klestí) venku předem nahlaste hasičům
  • Poučte své děti o nebezpečí vzniku požáru
 
 
Podrobnější rady z oblasti požární prevence a také základní rady, jak se chovat při mimořádných událostech typu požár, havárie či živelní pohroma naleznete nawww.hzscr.cz/rady-obyvatelstvu.aspx

kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: 974 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail:petr.kopacek@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem