Hasičské muzeum v Ostravě již navštívilo bezmála 37 tisíc lidí
Otevřelo nové oddělení s medailemi.
Téměř 37 tisíc osob navštívilo během šesti a půl let expozice Hasičského muzea města Ostravy v Ostravě-Přívoze. Muzeum jde do své sedmé výstavní sezony a svou velikostí je v Moravskoslezském kraji dosud jediné svého druhu. S podporou města Ostravy jej provozuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.
Na přelomu ledna a února 2012 (přesněji od úterý 31.1. do neděle 5.2.2012) přivítá secesní objekt za přívozským kostelem – jako již tradičně – jedničkáře do 15 let a odmění je za jejich bezvadná pololetní vysvědčení vstupem do svých expozic zdarma a malými dárky.
Stálý zájem o expozice je dán hlavně tím, že Hasičské muzeum je i přes skromné prostředky na reklamu přece jenom známější a jeho obliba pomalu, ale jistě roste. Někteří nadšenci z řad dospělých i dětí už muzeum navštívili několikrát. A muzeum se snaží své expozice obměňovat. Aktivně se zapojuje i do květnových festivalů muzejních nocí. Letos během května si muzeum připomene již úspěšných sedm let od svého otevření.
Letošní novinkou je oddělení s hasičskými medailemi a vyznamenáními. Návštěvníky může nalákat také dynamická lezecká expozice s několika věrnými figurínami – přibližuje moderní (tedy dnešní) záchranu osob hasiči-lezci ze studny, ze stromu a travers hasičského záchranáře se zachraňovaným dítětem. „Tahat“ za lana s osobami, a napomoci tak záchranné akci, může každý návštěvník…
Že se Hasičské muzeum zabývá také současností (a budoucností), potvrzuje na muzeum neobvyklá expozice – plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra (IBC) Moravskoslezského kraje, které sdružuje veškerá operační střediska složek IZS v Moravskoslezském kraji.
Návštěvníci tak mohou v muzeu spatřit a vyslechnout (respektive si i sami zavolat) postupy při telefonickém nahlášení požáru či dopravního nehody (tísňového volání) až po výjezd hasičské jednotky a dalších záchranných složek k zásahu. Na vlastní kůži si také mohou vyzkoušet komunikaci s dispečerem mobilním telefonem i dálniční SOS hláskou.
Lidé také bývají příjemně překvapeni zajímavým vyprávěním dvou zkušených průvodců, kteří prožili ve službách profesionálních a dobrovolných hasičů několik desetiletí. Na každou skupinu si najdou dost času, nepohrdnou ani jednotlivci. A především u dětí nezapomenou pokládat různé záludné „kontrolní“ otázky…
Muzeum je skryto v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu. Zájemci jej mohou najít v této malé ulici za katolickým kostelem na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze v sousedství Archivu města Ostravy. Bližší informace lze nalézt na domácí stránce krajského hasičského sboru
www.hzsmsk.cz (odkaz je vpravo nahoře), nebo přímo na
http://muzeum.hzsmsk.cz.
Muzeum v rekonstruovaném secesním domě z roku 1905 v Zákrejsově ulici, kde vždy sídlili hasiči, je otevřeno od úterý do neděle - během pracovního týdne od 9 do 17 hodin, v sobotu, neděli a vybraných svátcích od 9 do 13 hodin. Dospělí zaplatí za prohlídku třicet korun, děti polovinu, slevy jsou i na rodinném vstupném. V případě větších exkurzí je možno dohodnout individuální termín i skupinové vstupné. Největší zájem je jak o modely a simulované ukázky zásahů, tak o točení klikou ruční sirény, jiné nadchnou hasičské prapory z konce 19. století, většinu historické stříkačky či sošky svatého Floriána.
Secesní budovu postavila obec v roce 1905. Již od počátku sloužila hasičům. Až do roku 1919 zde bylo v prvním nadzemním podlaží sídlo německého dobrovolného sboru hasičů, ve druhém byla umístěna přívozská spořitelna. V roce 1919 byl vystřídán německý sbor nově založeným českým sborem dobrovolných hasičů, který již užíval celý objekt včetně prostor bývalé spořitelny. Více než šedesátiletá historie sboru dobrovolných hasičů v Přívoze byla uzavřena v roce 1980, kdy byl sbor zrušen.
Objekt pak byl užíván Městskou inspekcí požární ochrany v Ostravě pod názvem Kabinet požární ochrany a sloužil především jako školicí středisko k pořádání seminářů, školení a dalších akcí s požární tématikou. Právě do tohoto období se datuje vznik první expozice historických technických prostředků a dokumentů. Tato expozice byla vybudována svépomocí příslušníky Městské inspekce požární ochrany.
V letech 2003 a 2004 bylo muzeum rekonstruováno a dostavěno do dnešní podoby. Investorem celé akce bylo Statutární město Ostrava. Záměrem bylo vytvořit důstojné prostředí, které bude dokumentovat odborné i laické veřejnosti historii požární ochrany v Ostravě, vývoj technických prostředků a činnost hasičů, což se podle názoru mnoha návštěvníků podařilo.
vytisknout
e-mailem
Facebook