Generální ředitel předal nejvyšší ocenění Hasičského záchranného sboru ČR
V Národním muzeu v Praze dnes slavnostně předal genpor. Vladimír Vlček medaile Hasičského záchranného sboru České republiky. Celkem generální ředitel udělil 89 ocenění. Udílení medailí Hasičského záchranného sboru České republiky patří mezi nejvýznamnější události roku. Na medaile Za statečnost, Za zásluhy o bezpečnost, Za věrnost I. stupně na Čestnou medaili a Plaketu HZS ČR byli nominováni také osobnosti z Jihočeského kraje.
Medaile "Za statečnost":
prap. Denisa Tichá a nstržm. Michal Měřička (operační technik a hasič na stanici České Budějovice)
V pátek 5. května tohoto roku havaroval na silnici I. třídy č. 20 za obcí Dasný řidič osobního auta. K nehodě došlo v důsledku zdravotní indispozice řidiče, což ale řidiči, jedoucí za ním nemohli vědět. Jedním z aut, které nehodu před sebou bezprostředně vidělo, byl vůz rodiny Měřičkových. Okamžitě zareagovali. Denisa Tichá vzala telefon a volala na tísňovou linku. Michal Měřička muže, kterého postihla indispozice, vytáhnul z auta ven a jelikož nenahmatal puls, tak ihned zahájil srdeční masáž. S tou pokračoval až do příjezdu ZZS. Osádka sanitky muže následně stabilizovala a odvezla do nemocnice.
Bez pomoci prap. Denisy Tiché a nstržm. Michala Měřičky, bez jejich duchapřítomnosti a profesionality by muž podle vyjádření lékařů zcela jistě nepřežil.
pprap. Petr Benda (hasič na stanici Tábor)
Dne 4. září 2023 vyjela jednotka hasičské stanice Tábor v Táboře k dopravní nehodě osobního automobilu, resp. pádu osobního auta do řeky Lužnice. Havarované auto bylo v době příjezdu hasičů zcela potopené v hloubce dvou metrů přibližně pět metrů od břehu. Na střeše vozidla stáli příslušníci Policie ČR, kterým samotným hladina řeky sahala do pasu, a jednoznačně ukazovali, kde přesně se auto potopilo. Podle vyjádření přihlížejících se v potopeném vozidle nacházel řidič.
Jednotka zahájila neprodleně záchranné práce. Dva hasiči vystrojeni prostředky pro práci na vodní hladině doplavali a potopili se vozidlu, kde se pomocí rozbíječe skel snažili rozbít okno. Záchranu osoby znemožňovala výstroj jmenovaných, protože neumožnovala delší pobyt pod vodní hladinou. Zároveň se potopené auto se v silném proudu vody neustále částečně pohybovalo. Přítomnost hasičů a policistů ve vodě u auta byla tedy nezbytná pro jeho jasnou lokalizaci. Mezitím velitel zásahu rozhodnul o odložení osobních ochranných pomůcek (záchranné vesty, obleku, helmy) a pprap. Petr Benda s kolegou nstržm. Ottou Horáčkem zahájili pokus o vyproštění řidiče vozidla.
Petr Benda se opakovaně na nádech potápěl pod vodní hladinu. Podařilo se mu najít dveře řidiče, přes stažené okénko a vytažení zajišťovacího kolíku zamčené dveře otevřít a nahmatat polohu řidiče. Následně musel uvolnit řidičovu levou ruku a pak teprve bylo možné řidiče z auta vyprostit. Spolupracoval s kolegou Ottou Horáčkem, který uvolněného řidiče přebíral. Následně byl řidič dopraven na břeh a zde zdravotníky ZZS úspěšně resuscitován.
Medaile "Za zásluhy o bezpečnost":
Ing. Jan Bartošek
Návrh ocenění Ing. Jan Bartoška je založen na jeho dlouholetém zájmu o požární ochranu a bezpečnost. Z titulu jeho funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny, kdy má v kompetenci agendu obrany a bezpečnosti, a zároveň je zastupitelem a radním Jihočeského kraje a zastupitelem města Dačice se odvíjí jeho úzká spolupráce s HZS Jihočeského kraje.
Ing. Jan Bartošek se cíleně a dlouhodobě věnuje oblasti bezpečnosti, zaměřuje se na otázky podpory rozvoje požární ochrany, a to jak v rámci obce, města, kraje, tak a úrovni celé České republiky. Svůj zájem prokazuje i osobní účastí na odborných jednáních, společenských akcích a sportovních hasičských soutěžích.
Jeho bezprostřední a upřímný zájem, snaha o okamžité řešení systémových problémů, prosazování návrhů, možností a požadavků z regionu na centrální úroveň a opačné sdělování rozhodnutí a plánů z centrální úrovně na úroveň jihočeskou jsou velice cenné nejen pro HZS Jihočeského kraje, ale také pro jihočeské dobrovolné jednotky.
Ing. Jan Bartošek je ve spolupráci s HZS Jihočeského kraje velice aktivní, sám vyhledává příležitosti a kontakty s jihočeskými profesionálními a dobrovolnými hasiči, osobně se zajímá o veškeré dění od mimořádných událostí až po sportovní výsledky.
Čestná medaile
plk. Mgr. Roman Bláha, Ph.D. (náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje pro vnější službu):
Plk. Mgr. Roman Bláha, Ph.D. je ve služebním poměru od roku 1986. Díky svým kvalitám prošel za svoje bezmála čtyřicetileté působení u Policie ČR řadou pozic, od pořádkové služby, přes úřad vyšetřování, službu kriminální policie, hospodářskou kriminalitu a kriminalistickou techniku a expertizy až do manažerských funkcí. V současné době zastává již 14 let pozici náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje pro vnější službu.
Z této funkce a zároveň z titulu obrovského množství profesních znalostí a zkušeností je plk. Roman Bláha přímou a obtížně zastupitelnou osobu ve spolupráci s HZS Jihočeským krajem. Jeho přínos je patrný ve všech činnostech, při kterých se jihočeští hasiči a policisté potkávají. Nezáleží na tom, zda se jedná o společný zásah, řešení mimořádné události, krizového stavu, společenskou či sportovní akci. Vždy je pan Roman Bláha tím, kterému bude záležet na kvalitně odvedeném výkonu a úspěšném výsledku.
Je výraznou osobností jihočeského policejního sboru. Svou dlouholetou, obětavou a iniciativní prací výrazně přispěl k dobrému jménu Policie ČR a především k posílení bezpečnosti v Jihočeském kraji.
plk. v. v. Mgr. Martin Novotný
Mgr. Martin Novotný od března 2017 působí jako velitel Hasičského záchranného sboru podniku Jaderné elektrárny Temelín, kde řídí a koordinuje činnost téměř osmdesáti hasičů, kteří zde působí ve čtyř směnné službě.
Pro HZS Jihočeského kraje je Martin Novotný klíčovou osobou pro spolupráci v oblasti plnění úkolů na úseku požární ochrany, integrovaného záchranného systému, krizového řízení a ochrany obyvatelstva. Zásadním způsobem spolupracuje při tvorbě Vnějšího havarijního plánu JE Temelín. Díky jeho znalostem, dlouhodobým zkušenostem a osobnostní charakteristice je spolupráce mezi JE Temelín a HZS Jihočeského kraje na vysoké profesionální úrovni.
Mgr. Martin Novotný má svoji profesní historii spojenou s profesionálními hasiči. V roce 1994 nastoupil k Okresnímu požárnímu útvaru v Českém Krumlově v roce 1994. Svoji službu u profesionálního sboru ukončil v roce 2017 na funkci vedoucího Krajského operačního a informačního střediska HZS Jihočeského kraje.
Po celou dobu svého profesního působení je Mgr. Martin Novotný příkladem pro své kolegy a podřízené zejména svou ochotou kdykoliv bez ohledu na svůj volný čas pracovat pro potřeby požární ochrany. Mezi kolegy je uznávanou autoritou pro své bohaté praktické a teoretické znalosti a obětavost.
Plaketa HZS ČR
Mgr. Ivo Novotný (manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, a. s.):
Mgr. Ivo Novotný přes 25 let velmi úzce spolupracuje s orgány krizového řízení a Hasičským záchranným sborem ČR, zejména HZS Jihočeského kraje, kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Jako absolvent Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nastoupil v roce 1997 na oddělení havarijní připravenosti Jaderné elektrárny Temelín, ČEZ a. s., kde se věnoval zpracování vnitřního i vnějšího havarijního plánu Jaderné elektrárny Temelín. V letech 1999 - 2001 se aktivně účastnil formování orgánů krizového řízení v Jihočeském kraji při tvorbě nové legislativy, což se naplno aplikovalo v rámci cvičení ZÓNA 2002 na Jaderné elektrárně Temelín. Spolupráce pokračovala dál při řešení vnitřní i vnější plánovací dokumentace Jaderné elektrárny Temelín, ověřované bezpočtem cvičení. Přibyla podpora havarijní připravenosti obcí a složek IZS, i zajištění činnosti jednotky HZS podniku vůči okolí jaderné elektrárny.
Mgr. Ivo Novotný je také jedním z iniciátorů „Dohody o spolupráci ČEZ, a. s., s HZS ČR a HZS kraje Vysočina, Jihočeského a Jihomoravského kraje“. Dohoda je zaměřena na teoretickou
a věcnou vzájemnou pomoc směřovanou k ochraně obyvatelstva a budování nového moderního obousměrného systému varování obyvatelstva v zóně havarijní připravenosti, financované z prostředků ČEZ, a. s. Významnou měrou se jmenovaný podílí na zajištění věcné a finanční podpory JPO obcí, HZS nejen Jihočeského kraje.
Za svoji kreativnost, pohotovost, cílevědomost a spolehlivost se postupně vypracoval na vedoucího oddělení havarijní připravenosti jaderných elektráren akciové společnosti ČEZ a následně jako manažer útvaru požární ochrany a havarijní připravenosti ČEZ, a. s.
Mgr. Ivo Novotný je uznávaným odborníkem a autoritou v oblasti havarijní připravenosti jaderných elektráren ČR. Svou osobní angažovaností a prací významnou měrou přispívá k rozvoji havarijní bezpečnosti na lokální, regionální i celostátní úrovni.
Medaile "Za věrnost I. stupně":
pprap. Jiří Kronika
Jiří Kronika pracuje u HZS Jihočeského kraje ÚO Jindřichův Hradec od 1. 7. 1989. Nastoupil k tehdejšímu Okresnímu útvaru Sboru PO Jindřichův Hradec jako hasič na směnu A. Brzy po jeho nástupu se projevila jeho dovednostní zručnost v oblasti péče o požární techniku a řízení vozidel, kterou si přinesl z předchozího povolání. Po absolvování základního odborného výcviku byl zařazen jako strojník.
V roce 1990 při navyšování početního stavu směny na 2 hasiče na tehdejších detašovaných pracovištích byl převelen na stanici v Třeboni na směnu A. Na novém působišti pokračoval v nastaveném trendu a pracoval velmi svědomitě a pečlivě. Svým osobním přístupem k výkonu služby a úrovni odborných a praktických znalostí je vzorem pro mladší a nově nastupující kolegy. Při vykonávání úkolů a rozkazů je precizní a zodpovědný. Díky všem těmto pozitivním stránkám je jmenovaný technikem strojní služby.
Byl členem družstva ve vyprošťování u dopravních nehod. Je velice kladně hodnocen všemi veliteli, u mimořádných události je velice spolehlivý, pracovitý a přemýšlející hasič. Aktivně přistupuje a navrhuje možnosti u zdolávání mimořádných událostí.
Své zkušenosti ze služby u HZS Jihočeského kraje používá i u JSDH Rapšach, kde byl v minulosti velitelem jednotky.
pprap. Robert Krejčí
Pprap. Robert Krejší u HZS Jihočeského kraje pracuje od 1. ledna 1988. V průběhu tohoto období vykonával činnost na pozici spojaře ve směně A. Ještě v témže roce přešel na denní službu na nově vzniklou funkci technik spojové služby. Během devadesátých let měl na starosti vybudování nových spojovacích systémů u hasičského sboru, tehdy na okrese Písek. V následujících letech se aktivně podílel na jejich údržbě a modernizaci a současně na rozšíření spojení v rámci celého IZS na okrese Písek. Po přechodu HZS ČR na digitální síť Pegas se účastnil jejího vybudování a postupného přechodu na tento systém v rámci celého kraji.
Od roku 1. 4. 2007 přešel do směnné služby, ale i zde zastává funkci směnového technika spojové služby, řeší veškeré technické i provozní záležitosti ohledně fungování této služby v rámci HZS JHC – ÚO Písek. V rámci této funkce organizuje a provádí veškerou činnost, spojenou s provozem a údržbou elektrotechnických zařízení u HZS JHC – ÚO Písek. Ve všech uvedených činnostech jmenovaný dosahoval a dosahuje velmi dobrých výsledků. Je nepostradatelným článkem HZS JHC – ÚO Písek.
Jeho kvalitní pracovní činnost je podtržena samostatným a bezproblémovým přístupem k plnění konkrétních úkolů v oblasti spojení a elektro.
plk. Ing. Petr Hojsák
Ing. Petr Hojsák nastoupil k profesionální požární ochraně 1. září 1989, kdy byl přijat do funkce odborného referenta státního požárního dozoru. Za dobu svého působení u sboru prošel právě v oblasti SPD mnoha funkcemi. V období let 2000 – 2001 zastával funkci hasič velitel. Své odborné a řídící schopnosti prokazoval následně i ve funkci vedoucího oddělení prevence. 1. ledna 2009 byl ustanoven do funkce ředitele Územního odboru Tábor HZS Jihočeského kraje.
Plk. Ing. Petr Hojsák je uznávaným odborníkem v oblasti prevence, v rámci současně zastávané funkce však se zájmem a aktivně přistupuje ke všem činnostem HZS Jihočeského kraje. Územní odbor Tábor jsou díky jeho příkladným manažerským a odborným schopnostem plněny bezchybně. Příkladná je i jeho spolupráce s orgány samosprávy a jednotkami sboru dobrovolných hasičů. Je dlouholetým členem Sdružení hasičů ČMS. Zároveň se aktivně angažuje v dlouholeté zahraniční spolupráci s dobrovolnými hasiči v Kostnici.