Krizové plánování
Je nástrojem krizového řízení a je souhrnem plánovacích činností, procedur a vazeb uskutečňovaných orgány krizového řízení a jimi určenými státními nebo veřejnými institucemi, právnickými nebo podnikajícími fyzickými osobami k realizaci cílů a úkolů při zajišťování bezpečnosti státu a jeho obyvatelstva za krizových situací.
Zahrnuje:
• krizové plánování k řešení nevojenských krizových situací,
• krizové plánování k řešení vojenských krizových situací.
Krizový plán Královéhradeckého kraje
Krizový plán Královéhradeckého kraje (dále jen „KPK“) je základním plánovacím dokumentem obsahujícím souhrn krizových opatření a postupů k řešení krizových situací. Jeho účelem je vytvořit podmínky pro zajištění připravenosti na krizové situace a jejich řešení pro orgány krizového řízení a další dotčené subjekty v Královéhradeckém kraji.
S účinností od 1. 1. 2011 byl novelizován zákon číslo 240/2000 Sb., o krizové řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) a nařízení vlády číslo 462/2000 Sb., k provedení krizového zákona. Z novelizovaného krizového zákona vyplynula povinnost pro HZS Královéhradeckého kraje zpracovat nový KPK a krizové plány správních obvodů obcí s rozšířenou působností (dále jen KP ORP“) s termínem do 31. 12. 2012.
KP ORP je základním plánovacím dokumentem obsahujícím souhrn krizovýchopatření a postupů k řešení krizových situací. Jeho účelem je vytvořit podmínky pro zajištění připravenosti na krizové situace a jejich řešení pro orgány krizového řízení (starosta ORP obecní úřad ORP, starostové obcí a obecní úřady) a další dotčené subjekty ve správním obvodu ORP.
Metodika zpracování KP ORP
Plány krizové připravenosti
Podle § 29, čl. 1, zákona č. 240/2000 Sb., (krizový zákon), jsou právnické a podnikající fyzické osoby (dále jen „PaPFO“) povinny při přípravě na krizové situace podílet se na zpracování krizových plánů. V případě, že jde o PaPFO, které zajišťují plnění opatření vyplývajících z krizového plánu, jsou tyto osoby dále povinny zpracovávat plány krizové připravenosti (dále jen „PKP“); PKP se rozumí plán, ve kterém je upravena příprava příslušné PaPFO k řešení krizových situací.
Náležitosti PKP, způsob zpracování a aktualizace upravuje nařízení vlády č. 462/2000 Sb., ve znění nařízení pozdějších předpisů.
Pro potřebu zpracování PKP PaPFO zpracoval HZS kraje „Metodiku zpracování PKP.“