HZS Ústeckého kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR k používání některých ochranných prostředků

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala několik materiálů, ve kterých podrobně informuje o používání ochranných prostředků a opatření v souvislosti s ochranou před nákazou a šířením COVID - 19. 

Zde je v bodech stručné shrnutí důležitých faktů:
- Pravidelně a důkladně si umývejte a desinfikujte ruce prostředky na bázi alkoholu.
- Nedotýkejte se očí, nosu a pusy.
- Pokud kýcháte nebo kašlete, vždy do jednorázového kapesníku, který následně zahoďte. Pokud kapesník nemáte, použijte alespoň rukáv.
- Pokud máte respirační obtíže, noste roušku a umyjte si ruce po každém jejím sundání.
- Dodržujte minimální vzdálenost osob na veřejnosti, alespoň 1 m.
- Nošení lékařských roušek je WHO indikováno u osob s klinickými příznaky respiračního onemocnění z důvodu zamezení dalšího šíření nákazy do okolí. Řada zemí vyžaduje nošení u všech osob.
- Používání lékařských roušek je jistě jedno z důležitých preventivních opatření, které pomáhá omezit šíření některých respiračních onemocnění, včetně COVID – 19. Přesto pouhé používání roušky bez dalších opatření je nedostatečné. V případech, kdy je nošení roušky indikováno, musí být toto opatření kombinováno s dostatečnou hygienou a častým mytím rukou.
- Nošení roušek může podporovat falešný pocit bezpečí, proto nezapomínejte na hygienu rukou!
- Kapacity výrobců jednorázových lékařských roušek rozhodně nejsou dostatečné, aby každý člověk na zemi mohl roušku nosit a denně střídat. Proto by lidé bez klinických příznaků rozhodně neměli bezdůvodně používat lékařské roušky, anebo respirátory, ale chránit sebe a především okolí jiným vhodným způsobem, například látkovými rouškami pro opakované použití. Pokud budou lidé, kteří nemusí, nosit lékařské roušky a respirátory, existuje možnost, že jich nebude dost pro ty, kteří je opravdu potřebují.
- WHO doporučuje, aby lékařští pracovníci, kteří pečují v přímém kontaktu o nakažené pacienty, používali tyto ochranné pomůcky: ochranný plášť, rukavice, lékařskou roušku a ochranu očí.
- WHO dále doporučuje, používat respirátory (N95, FFP2 nebo obdobného, nebo vyššího standardu) pouze v případě lékařských nebo podobných pracovníků, kteří by mohli přijít do kontaktu s kontaminovaným aerosolem (například lékařská vyšetření nebo zákroky jako jsou tracheální intubace, tracheostomye, bronchoskopie, kardiopulmonární resustcitace atd.)
- Posouzení zda použít k zakrytí obličeje „obyčejnou“ látkovou roušku nebo šátek, lékařskou roušku, anebo respirátor, závisí na zhodnocení rizikovosti prostředí, ve kterém se pohybujete a činnosti, kterou provozujete. Nadužívání speciálních ochranných pomůcek může mít za následek jejich nedostatek. 
Zdroje:
Advice on the use of masks in the community, during home care and in health care settings in the context of the novel coronavirus (2019-nCoV) outbreak, Interim guidance, 29 January 2020, WHO, online: https://www.who.int/publications-detail/advice-on-the-use-of-masks-in-the-community-during-home-care-and-in-healthcare-settings-in-the-context-of-the-novel-coronavirus-(2019-ncov)-outbreak
Rational use of personal protective equipment for coronavirus disease 2019 (COVID-19), Interim guidance, 27 February 2020, WHO, online: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331215/WHO-2019-nCov-IPCPPE_use-2020.1-eng.pdf

S ohledem na výše uvedené informace Světové zdravotnické organizace připravilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky tabulku s doporučenými standardy ochranných prostředků pro některé typové profese tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání respirátory v případech, kdy postačuje rouška.
Typové profese pro přidělování respirátorů a roušek
Profese Typ ochranného prostředku
Zdravotnický pracovník JIP, ventilátor, urgentní příjem, infekční klinika, odběrová místa, laboratoře COVID-centra, zubní lékař a další personál pohybující se uvnitř rizikové zóny FFP3
Pracovníci čističek FFP3/obličejová maska
Zdravotnický pracovník – běžné oddělení FFP2, N-95
Praktický lékař FFP2, N-95
Lékárník FFP2, N-95
Potravináři – čisté prostory FFP2, N-95
Řidiči  FFP2, N-95
Pokladní FFP2, N-95
Pracovníci s četným kontaktem s klienty FFP2, N-95
Armáda – četný kontakt s klienty FFP2, N-95
Policie – četný kontakt s klienty FFP2, N-95
Hasiči - četný kontakt s klienty FFP2, N-95
Armáda – ostatní Rouška, FFP1
Policie – ostatní Rouška, FFP1
Hasiči – ostatní Rouška, FFP1
Energetika Rouška, FFP1
Ostatní činnosti, administrativní práce, průmysl, lesnictví, zemědělské práce, potravinářský průmysl, běžný občan Rouška, FFP1


Prymula, MZ, WHO, MV – GŘ HZS ČR

vytisknout  e-mailem