HZS Královéhradeckého kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Letošní mistrovství si připsalo další národní rekord

Ve štafetě kraloval Moravskoslezský kraj. 

   Déšť, který provázel prakticky celé odpoledne závody v disciplíně štafety 4x100m s překážkami se negativně podepsal na výsledcích mnoha družstev.  
   Diváci byli svědky četných chyb, dráha i překážky byly mokré, u závodníků pracovala nervozita. Chybovali i někteří jasní favorité závodu a každá, byť drobná chyba pak stojí cenné vteřiny. O to větší radost přišla, když štafeta Moravskoslezského kraje ve svém druhém rozběhu zaběhla čas 53,36 s, který se stal novým národním rekordem. Borci z Ostravy pokořili stávající rekord 53,43 s., který loni na mistrovství zaběhlo družstvo HZS Královéhradeckého kraje. Královéhradečtí doufali, že své prvenství na domácí půdě obhájí, ale nakonec měli jeden neplatný pokus a ten druhý s časem 56,78 s stačil až na třetí místo. Stříbrnou medaili bralo druhé družstvo Moravskoslezského kraje s časem 56,26 s.
    Mezi dobrovolnými hasiči si nejlépe vedlo SDH Zbožňov a zlatý byl jejich čas 56,93 s. Stříbrnou medaili si veze domů SDH Dehtín za čas 58,36 s. a bronzoví jsou kluci z SDH Mistřín, jejich čas byl 59,78 s.
    Ženské štafetě kralovala děvčata z SDH Chválenice, jejich čas 64,0 s jim zajistil zlatou medaili. Druhé místo patří štafetě z SDH Michálkovice za jejich čas
64, 47 s a bronzovou příčku obsadila štafeta z SDH Slatiňany, jejíž čas byl 64,61 s.
    V neděli 28. června 2015 je na programu královská disciplína, požární útok všech kategorií.
  
   Podrobné výsledky a další informace z půběhu šampionátu naleznete na internetové adrese: http://mrps2015.cz/
  
Štafeta 4 x 100 m s překážkami
   Štafeta se běží minimálně ve dvou drahách současně, každá dráha je rozdělena do čtyř samostatných úseků. Na prvním úseku je umístěn ve vzdálenosti 30 m od startu „domeček“ délky 5 m, šířky 2,5 m a výšky 2,5 m. Na druhém úseku ve vzdálenosti 150 m od startu je umístěna překážková stěna, stejná jako v běhu na 100 m s překážkami. Na třetím úseku ve vzdálenosti 215 m od startu umístí závodník dvě svinuté hadice C-52 mm, dlouhé 20 m. 10 m za hadicemi začíná náběhový můstek kladiny a ve vzdálenosti 255 m od startu si závodník umístí rozdělovač. Na čtvrtém úseku ve vzdálenosti 320 m od startu je umístěn ruční hasicí přístroj a ve vzdálenosti 350 m je umístěná nádrž s hořlavou kapalinou. Soutěžící na prvním úseku je vyzbrojen štafetovou proudnicí (štafetový kolík) a na překonání domečku sklapovacím žebříkem.
    Soutěžící uchopí žebřík a zaujme postavení na startu. Držený žebřík může startovní čáru přesahovat podle potřeby závodníka, přičemž se musí dotýkat země. Ruce soutěžícího mohou přesahovat startovní čáru, pokud se dotýkají jen žebříku. Po odstartování zdolá na prvém úseku štafety pomocí žebříku domeček. Při překonávání domečku se musí dotknout plošiny a seskočit do vlastní dráhy. Po zdolání domečku se do nádrže s hořlavou kapalinou vlévá do stanoveného místa benzin. Tímto místem je levý bližší přední roh nádrže ve směru běhu. V pásmu předání předá štafetu soutěžícímu na druhém úseku. Při předání nesmí být štafeta hozena. Upadne-li štafeta na zem, musí ji zvednout ten, kdo ji předává. Pro posouzení, zda byla předávka uskutečněna v předávacím území, je rozhodující poloha štafety, nikoli poloha těl nebo končetin soutěžících. Soutěžící na druhém úseku zdolá překážku a předá štafetu v pásmu předání soutěžícímu na třetím úseku. Při doskoku soutěžícího z překážky se zapálí hořlavá směs v nádrži. Soutěžící na třetím úseku uchopí hadice a rozvine je před, na, nebo za kladinou, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednu půlspojku napojí na rozdělovač, na druhou půlspojku napojí proudnici před pásmem odpojení tak, aby bylo zřetelně vidět její napojení, v pásmu odpojení proudnici odpojí a v pásmu předání ji předá soutěžícímu na čtvrtém úseku. Soutěžící na čtvrtém úseku uchopí přenosný hasicí přístroj, uvede jej do činnosti, uhasí hořící kapalinu v nádrži, odloží jej tak, aby se nedotýkal nádrže a přitom zůstal ve své dráze a běží do cíle. Překážky musí soutěžící překonat se všemi předepsanými ochrannými pomůckami a příslušným nářadím. Po každém pokusu se musí vylít obsah nádrže a použít nová směs (i když nebyla zapálena). Petrolej se nalévá do středu nádrže v době vymezené na přípravu pokusu.
    U žen, dorostenců a dorostenek se na čtvrtém úseku hašení neprovádí. Přenosný hasicí přístroj se jen přenáší na označené místo (značku), kde se postaví. Ten nesmí spadnout do proběhnutí soutěžícího cílem. Tato varianta se připouští též pro kategorie profesionální hasiči, dobrovolní hasiči a členové občanských sdružení-muži. V tom případě nelze uznat národní rekord.
    Pro soutěže I. kola a pro ženy a dorostenky ve všech kolech se připouští nahradit domeček překážkou s oknem. Tu soutěžící překoná tak, že okno proleze. Nesmí ji překonávat skokem plavmo. Žebřík se v tom případě nepoužívá. Ženy a dorostenky překonávají na druhém úseku místo překážky nízkou překážku.
 
Text: kpt. Mgr. Nicole Zaoralová (MV – GŘ HZS ČR)
Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Odkazy do noveho okna

TZ-MRPS2015-štafeta1

TZ-MRPS2015-štafeta1 

Detailní náhled

TZ-MRPS2015-štafeta2

TZ-MRPS2015-štafeta2 

Detailní náhled

TZ-MRPS2015-štafeta3

TZ-MRPS2015-štafeta3 

Detailní náhled

TZ-MRPS2015-štafeta4

TZ-MRPS2015-štafeta4 

Detailní náhled

TZ-MRPS2015-štafeta5

TZ-MRPS2015-štafeta5 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem