Osm desítek odborníků z celé ČR, včetně hasičů, se zúčastnilo úterní (9.12.2014) konference, zaměřené na negativní účinky nebezpečných plynů a požárů s názvem „Tiché nebezpečí v našem okolí – Zařízení pro autonomní detekci požárů a plynů“. Uskutečnila se v Nové aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Ostravě-Porubě pod záštitou generálního ředitele HZS ČR, brigádního generála Drahoslava Ryby. Hlavním organizátorem byla ČAHD ve spolupráci s HZS Moravskoslezského kraje a dalšími subjekty.
Prezident České asociace hasičských důstojníků (ČAHD) a zástupce ředitele HZS MSK Vladimír Vlček v úvodním vstupu uvedl, že povědomí obyvatel Evropské unie (včetně ČR) o nutnosti detekce není příliš velké, lidi netíží to, aby si do svých příbytků instalovali detektory. Výjimkou mohou být severské země a Velká Británie.
V České republice podle něj existuje určitá část odborné veřejnosti, nepřesvědčená o nutnosti instalování autonomních hlásičů. Přitom ty minimálně zajistí včasnější příjezd jednotek hasičů k požárům, a tím i nižší škody na zdraví a majetku. Instalace hlásičů požáru u nových objektů je dána zákonem, dosud dobrovolná autonomní detekce nebezpečných plynů je na minimálním procentu instalace.
V kraji i ČR je v poslední době velký počet osob otrávených oxidem uhelnatým. Vladimír Vlček ocenil aktivní přístup Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, jejíž osádky jsou již vybaveny jednoduchým detektorem oxidu uhelnatého. Také ocenil dlouhodobý (minimálně 15 let) aktivní přístup evropské hasičské asociace FEU (Federation of the European Union Fire Officer Associations), jejímž jedním z 22 členů je i ČAHD.
Ostravsko je z hlediska požárů i plynů specifické – například úmrtí u požárů tvoří v některých letech až z 25 procent bezdomovci. Na Ostravsku je zhruba 370 řízených míst, kudy vystupuje ze starých šachet důlní plyn na povrch, informoval Vladimír Vlček.
Vladimír Vonásek z oddělení analýz a statistiky MV-Generálního ředitelství HZS ČR uvedl, že z celkového počtu událostí, které řeší hasiči v ČR, není procento úniků plynů velké, ale má to o to větší fatální následky. Svědčí o tom čtyři desítky osob, otrávených za poslední měsíc v ČR oxidem uhelnatým (2x Praha-Holešovice, Plzeň, Opava, Brněnsko a Novojičínsko). Přitom úniků plynů, které nejsou hasičům hlášeny, je mnohonásobně více (než nenahlášených požárů) - pak unikají pozornosti, a to nejen odborné veřejnosti.
Ze statistik vyplývá, že za necelé tři poslední roky (01/2012 až 09/2014) bylo v ČR evidováno 363 zásahů hasičů u událostí, spojených s otravou zplodinami (bez požárů), při nichž bylo usmrceno 37 osob a zraněno dalších 490 osob. Hasiči přitom zachránili 207 osob a dalších 275 osob se jim podařilo evakuovat. Nejvíce událostí bylo zaznamenáno ve čtyřech krajích – Jihomoravském kraji, Praze, Moravskoslezském a Pardubickém kraji.
Primář Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava Michal Hájek upozornil, že suverénně nejčastější příčinou otrav jsou špatně fungující plynové kotle a ohřívače vody, vedle nich výfukové plyny a kouřové zplodiny při hořeních v ohništích a krbech. Mezi méně časté příčiny otrav může být například kouření vodní dýmky, přístrojové potápění, trhliny ve výfuku jednomotorových civilních letadel. Oxid uhelnatý podle něj může lehce proniknout i přes sádrokartonové zdivo.
Například ve 46 státech USA je povinná instalace detektorů oxidu uhelnatého, a to jak v obytných prostorách rodinných, tak veřejných. „Detektory oxidu uhelnatého mohou zabránit minimálně 50 procentům případů intoxikace tímto plynem,“ poznamenal primář Hájek.
Účastníci konference si v úterý odpoledne prohlédli Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje, které mezi jiným přijímá volání na všechny linky tísňové volání z území celého Moravskoslezského kraje (112, 150, 155, 156 a 158) a koordinuje činnost IZS u zásahů na území celého kraje.
ČAHD vede již druhým rokem kampaň za osvětu a lepší využívání detektorů požárů a nebezpečných plynů. Konference v Ostravě byla součástí těchto aktivit. Podrobnosti o kampani je možné nalézt na: www.cahd.cz.
Odkazy do noveho okna