Kurz potápěčů HZS ČR 2. stupně, ŠVZ HZS ČR Brno bylo u toho
21. - 25. 9. 2020 probíhal na potápěčských lokalitách nedaleko Chrudimi v Pardubickém kraji specializační kurz Potápěč 2. stupně.
Tento odborný kurz se zaměřuje zejména na přípravu a zdokonalování zásahových potápěčů u HZS ČR. Potápěči s touto kvalifikací mohou provádět zásahy pod vodní hladinou do maximální hloubky 40 metrů.
Kurz probíhal pod vedením zkušených instruktorů z Pardubického a Jihočeského kraje a Školního a výcvikového zařízení HZS ČR a byl zaměřen zejména na práci pod otevřenou vodní hladinou. Potápěči se zdokonalovali ve vyhledávání předmětů v hloubkách kolem 20 metrů, jejich vyzvedávaní pomocí nafukovacích zvedacích vaků a přemisťování na předem určená místa.
Pozn. autora: Tuto činnost provádějí potápěči HZS ČR v rámci operačního řízení u potápěčských zásahů poměrně často. Nejčastěji jde o práci u dopravní nehody, kdy se dostane vozidlo do vody a potopí se pod vodní hladinu. Nejsložitější jsou tyto zásahy v případě, kdy se ve vozidle nachází osoby, které se z nějakého důvodu nemohou vynořit (např. zablokované dveře nebo jiné zaklínění). Dalším příkladem jsou vozidla, pod kterými se proboří led při přejíždění zamrzlé vodní hladiny.
Při tomto výcviku potápěči vyzvedávali potopenou skořepinu vrtulníku Mi-2, vážící přibližně 800 kg. Vyzvedávání probíhalo podle předem stanoveného technologického postupu a k vyzdvižení bylo zapotřebí tří vaků, které společně vytvořily vztlak cca 15 000 Newtonů. Po vyzdvižení vrtulníku z dvacetimetrové hloubky do hloubky šesti metrů byla skořepina přemístěna na předem připravené a vyznačené místo, vzdálené přibližně 60 metrů od původní polohy vyzvedávání, a následně spuštěna do hloubky cca 11 metrů. Další ponory byly zaměřeny na záchranu potápěče a na řešení krizových situací v hloubkách kolem 20 metrů.
Kurz byl ukončen praktickou a teoretickou zkouškou.