Mezinárodní cvičení Taranis 2013
Evropská unie má pro zvládání následků závažných mimořádných událostí včetně teroristických útoků zaveden tzv. Mechanismus společenství pro civilní ochranu, který využívá společné síly a prostředky ochrany obyvatelstva členských států Evropské unie. Součástí přípravy na mimořádné události jsou společná cvičení členských států jako jedna z forem přípravy systematického přístupu a podpory asistenční pomoci. Jedním z připravovaných cvičení v rámci uvedeného systému je cvičení Taranis 2013.
Cvičení, jehož hlavním organizátorem je Rakouský červený kříž – organizace Salzburg, se bude konat jak na strategické úrovni, a to ve dnech 17. a 18. června 2013, tak na úrovni taktické v termínu 27. až 29. června 2013. Účastnit se ho budou kromě rakouských a českých záchranářů další spolupracující země, jimiž jsou Chorvatsko, Itálie, Německo, Bulharsko, Rumunsko a Nizozemí. Obě úrovně řízení se budou procvičovat na národní úrovni Rakouska i na mezinárodní úrovni Evropské unie. Praktická část cvičení bude realizována v oblasti Flachgau a Tennengau. Je plánována účast 400 mezinárodních a 500 národních záchranářů.
Cílem mezinárodního cvičení je prověření spolupráce účastnicích se zemí EU v oblasti podpory a zvýšení koordinace v případě mimořádných událostí. Naplánovaná simulovaná situace vychází z historické zkušenosti přírodních katastrof – povodní. Scénář bude předpokládat extrémní dlouhotrvající deště, které pomáčí zemský povrch, čímž způsobí jeho sesuv. Sesuv půdy ohrozí obytné domy v bezprostředním okolí, zneprůjezdní dálnici a přehradí místní tok. Nahromaděná vodní masa nakonec prolomí bariéru a způsobí záplavovou vlnu. V „zasažené oblasti“ bude přerušena dodávka elektrické energie.
Takto vzniklá situace vzhledem ke svému rozsahu vyčerpá národní zdroje na nouzové ubytování, stravování a odklízení následků. Do oblasti budou pozvány zahraniční jednotky záchranářů se specifickým vybavením, aby podpořily místní orgány v zabezpečení základních životních podmínek pro obyvatelstvo zasažené katastrofou.
Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje se do cvičení zapojí vysláním odřadu pro vysokokapacitní čerpání vody a odřadu pro zabezpečení nouzového ubytování.
Příprava cvičení
Pracovní jednání a zároveň první oficiální zahajovací setkání k projektu Taranis 2013 se uskutečnilo 17. - 18. dubna 2012 v Bruselu. Hlavní částí úvodního jednání byla prezentace zástupců jednotlivých států a jejich odřadů, které se aktivně zapojí do cvičení. Vedle profesionálních záchranářů byly prezentovány i nestátní neziskové organizace, které při cvičení zapojí i dobrovolníky. Diskutovány byly připomínky k plánu cvičení, od soběstačnosti záchranářů a odřadů přes zajištění mapových podkladů a kontaktů na národní koordinátory.
Druhé pracovní jednání, které bylo zaměřené především na praktickou část cvičení, se konalo ve dnech 10. – 12. září v rakouském Salzburgu. Zde byla přesně specifikována místa, kde bude probíhat taktická část cvičení, byli představeni místní partneři a zástupci každé zahraniční země, která se cvičení zúčastní, si prohlédli svůj „base of operation“ – místo, kde bude mít v průběhu cvičení své vlastní týlové zajištění a zázemí.
Třetí a poslední přípravné jednání je naplánováno na leden roku 2013 a uskuteční se ve Vídni.
Cvičení Taranis 2012 je co do rozsahu příprav i vlastní realizace novou zkušeností pro HZS Jihočeského kraje. Naši příslušníci si vyzkouší v mezinárodním kontextu spolupráci nových rozměrů. Na přípravě pracují mjr. Mgr. Štěpán Kavan, Ph. D., a por. Mgr. Lenka Novotná.
Zdroj: mjr. Mgr. Štěpán Kavan, Ph. D. – Mechanismus civilní ochrany a mezinárodnícvičení Taranis 2013, časopis 112 (ročník XI, č. 6/2012)
“Čtyři stovky mezinárodních a pět set národních záchranných jednotek přijedou do Salzburgu a jeho hornatého okolí, aby zde procvičily spolupráci mezi záchrannými týmy ze šesti různých zemí Evropské unie.
Živelní pohromy přicházejí se stále větší intenzitou a frekvencí, proto jednotlivé úřední orgány potřebují být připraveny na katastrofy, které mají obrovský dopad na celý region, že mohou vyčerpat místní zdroje, jež jsou k dispozici k vypořádání se s takovou katastrofou, ať už klimatickou či uměle, člověkem vytvořenou.
Evropská komise, prostřednictvím svého úřadu pro Humanitární pomoc a civilní ochranu, známého jako “ECHO”, vytvořila mechanismus, pomocí kterého může být domluvena výpomoc pro záchranné týmy z ostatních evropských národů. ECHO nevytvořil jen Monitorovací a informační system (MIC), ale také podporuje nadnárodní “štábní” a praktická cvičení, stejně jako trénink a výměnu informací a zkušeností získaných za účelem zlepšení výkonnosti a účinnosti ochrany obyvatelstva napříč Evropou.
Mezinárodní záchranné týmy přichází z tak od sebe vzdálených národů jako Nizozemí a Rumunsko, Česká republika a Itálie, Neměcko a Chorvatsko.
Nebude jednoduchý úkol pro “zasažené” národy zorganizovat koordinaci a spolupráci mezi záchrannými týmy různých národností a jazyků. Proto v závislosti na v poslední době zřízeném systému, je povinností každého mezinárodního záchranného týmu zajistit koordinátora, který mluví plyně anglicky, řečí používané pro komunikaci.”
Autorka: Ursula Saleh-Topitz, Österreichisches Rotes Kreuz
vytisknout
e-mailem
Facebook