HZS Moravskoslezského kraje  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na vyčištění komínů je letos příležitost i ve „vlídném“ prosinci

Topná sezóna je v plném proudu a hasiči již mají plné ruce práce u prvních požárů souvisejících s provozem spotřebičů paliv a komínů. Pamatujte, že pokud jste si ještě nenechali vyčistit komín a zkontrolovat spotřebič, tak je nejvyšší čas sehnat si technika či kominíka. Ne zcela mrazivé počasí v závěru letošního roku k tomu stále vybízí.
 
 Žádná topná sezóna se bohužel neobejde bez mnoha požárů souvisejících se spotřebiči (ať už na plynná, kapalná, pevná paliva) a komíny. Vedle technických závad na nich má významný podíl i lidská neopatrnost či neznalost.
 
Mezi nejčastější příčiny vzniku těchto požárů patří nesprávná obsluha spotřebiče, umístění hořlavých látek v blízkosti spotřebiče, nebo špatné umístění či instalace spotřebiče, dále zazděný trám v komíně nebo spáry v komíně, častou příčinou vzniku požáru bývají také jiskry z komína nebo vznícení sazí. Nedostatečná údržba se pak podepisuje i na technických závadách komínů, kouřovodů a spotřebičů, které způsobují požáry nebo úniky zplodin.
 
Pravidelné čistění komínů a kouřovodů (spalinová cesta) vybírání sazí z komínových sběračů by mělo být samozřejmostí, stejně jako kontrola technického stavu komína kominíky.
 
Pokud se chystáte připojit ke komínu jakýkoliv spotřebič nebo měníte druh paliva, kominíci musí provést revizi komínu. Spousta lidí také zapomíná na čištění komínů, vedoucích od plynových kotlů. Takový komín může být ucpán např. ptačím hnízdem, zplodiny hoření pak nemohou odcházet přirozenou cestou ven a hrozí udušení obyvatel právě zplodinami hoření.
 
Odpovědnost za stav komínu a kouřovodu (jako součást domu nebo objektu) má jejich provozovatel. Čištění komínů je potřeba provádět v pravidelných intervalech a tato povinnost je dána i českou právní úpravou.
 
A co taková pravidelná údržba komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv obnáší? 
 
Dle Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv, která nabyla účinnosti 1. ledna roku 2011, je povinností majitele nemovitosti zajistit vyčištění a kontrolu spalinové cesty.
 
Co je to čištění komínu?
 
Čištění komínů je postup, který spočívá v mechanickém odstraňování pevných usazenin z komínového průduchu (komínu) a z kouřovodu u spotřebičů na pevná, kapalná a plynná paliva. K čištění patří i vybírání pevných znečišťujících částí v neúčinné výšce komínu a odstraňování kondenzátů ze spalinové cesty.
 
Co je to kontrola komínu?
 
Kontrola spalinové cesty (komínu) je postup, který provádí odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontroluje se zejména provozuschopnost a požární odolnost spalinové cesty, napojení na spotřebič, vlastní provedení komínu a jeho prostup stavebními konstrukcemi domu. Dále se kontroluje zajištění bezpečného přístupu ke komínu a jeho vymetacím a čistícím otvorům. Vše musí být v souladu s platnými ČSN a EN normami. Kontrolu komínu lze provést pouze po jeho vyčištění!
 
Kdo kontrolu a čištění komínu může provádět?
 
Pokud máte spotřebič na tuhá paliva (dřevo), můžete si komín během roku čistit sami (do 50 kW jmenovitého výkonu spotřebiče), podnikatel vede o těchto čištěních záznamy např. v požární knize. Ale KONTROLU komínu musí provést pouze odborně způsobilá osoba, tedy kominík a to minimálně 1x ročně. Tuto KONTROLU lze provést výhradně po vyčištění komínu. U spotřebičů na plynná (plynové kotle) a kapalná paliva není možné čistit svépomocí a komíny pak čistí pouze kominík, minimálně 1x ročně. Zda má vámi objednaný kominík oprávnění ke kontrole, případně revizi komínu, si můžete ověřit na www. skcr.cz.
Zákonné povinnosti vznikají u všech spotřebičů, které produkují spaliny, a to bez ohledu na to, které palivo spalují, či zda se spaliny vypouštějí komínem nebo například kouřovodem na fasádu.
 
A co když dojde k požáru v komíně?
 
Snažte se jednat v klidu a s rozvahou. Co nejdříve jej oznamte na tísňovou linku 150, nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, komín by popraskal, nebo by dokonce mohlo dojít k výbuchu. Do příjezdu hasičů se můžete pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína, nebo zamezit přístupu vzduchu do komína, např. přikrýt komín nehořlavým materiálem, nikdy však nejednejte riskantně.
 
Nejdůležitější je život a zdraví, teprve potom majetek!!!
 
Odbor prevence HZS MSK
 

vytisknout  e-mailem