Náročný výcvik moravskoslezských hasičů v černohorských vodách
Deset profesionálních hasičů z Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a jedenáctý z Olomouckého kraje (HZS OLK) trénuje celý tento týden až do pátku 1.6.2018 v okolí hlavního města Černé Hory Podgorici s kolegy ze Slovinska a Černé Hory záchranu osob ve stojaté, tekoucí i dravé vodě a také za nejrůznějších povodňových stavů.
Výcvik v rámci projektu Evropské unie „Direct“ se koná především na řekách Morača a Zeta. Hasiči ze tří zemí zde již procvičovali - v nepromokavých oblecích se záchrannými vestami a přilbami na hlavě - například techniky plavání s jištěním lany, techniky záchrany v mělké vodě, zásady první pomoci a správné dekontaminace, organizaci práce při záchranných operacích, záchrany tonoucích v jezech.
Na lodích již hasiči trénovali způsoby překonávání vodních toků a používání lodí při záchraně osob. Součástí mezinárodního výcviku byla na začátku také teorie, včetně praktického výcviku ve vázání uzlů pro práci na vodě.
Od loňského června jde již o páté ze šesti společných cvičení se Slovinci a Černohorci v projektu Evropské unie Direct, která se střídají na území zúčastněných zemí a jsou zaměřena na dopravní nehody, požáry v přírodě, vysokokapacitní čerpání vody, záchranu osob z výšky a hloubky, vody a po zemětřesení.
Do černé Hory odjeli čeští hasiči z Ostravy v neděli ve dvou moderních dopravních automobilech MB Sprinter, část záchranářského vybavení jim půjčují Černohorci.
HZS MSK se loni zapojil do třístranného dlouhodobého projektu EU DIRECT (DIsaster REsilient Communities and Towns), jehož součástí je celkem šest pětidenních výcviků v ČR, Slovinsku a Černé Hoře a další společné mezinárodní akce, například odborné konference, zaměřené na zkušenosti ze snižování rizik při katastrofách, také znalostní, literární a výtvarné soutěže pro žáky základních škol.
Známé akce v rámci projektu Direct
- červen 2017 – 1. společný výcvik (místo: Ostrava a MS kraj) - záchrana zraněných a zaklíněných osob z havarovaných vozidel
- říjen 2017 – 2. společný výcvik (Slovinsko) - likvidace požárů v přírodě
- říjen 2017 – dvoudenní mezinárodní konference (Ostrava) - o snižování rizik při velkých katastrofách
- listopad 2017 – 3. společný výcvik (Černá Hora) - odstraňování následků povodní vysokokapacitním čerpáním
- březen 2018 – 4. společný výcvik (Slovinsko) - záchrana osob pomocí lezecké techniky
- květen 2018 – 5. společný výcvik (Černá Hora) - záchrana osob z vody
- říjen 2018 – 6. společný výcvik (Ostrava) - záchrana osob po zemětřesení