Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Vaše důvěra je náš závazek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nikdy není pozdě nechat si vyčistit komín

24. 11. 2017 (Nicole Zaoralová) - Hasičští vyšetřovatelé již mají jasno. Za rozsáhlý požár motorestu u Čtyř kamenů na dálnici D 10 mohly vznícené saze v nevyčištěném komíně. Podceňovaná skutečnost způsobila požár, jehož škoda byla předběžně vyčíslena na 30 milionů korun. 

vycistit-komin.pngPožár, který byl hasičům nahlášen krátce před 11 hodinou dopolední v sobotu 18. listopadu, se dlouhé hodiny nedařilo dostat pod kontrolu. K požáru postupně dorazilo kolem čtyřiceti jednotek. Kromě středočeských profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů vyjely na místo v rámci mezikrajské výpomoci také jednotky HZS hlavního města Prahy se zařízením COBRA, které dokáže pomocí vodního paprsku a abraziva proříznout většinu stavebních konstrukcí. Na zdolání živlu byl na žádost velitele zásahu vyslán také vrtulník s bambi vakem. Hasiči dostali požár pod kontrolu až krátce před 19 hodinou. To vše díky jednomu nevyčištěnému komínu.

Přestože topná sezóna oficiálně začala už 1. října, nikdy není pozdě na to, aby komín prohlédnul odborník a řádně ho vyčistil. Jen tak si budeme jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné. Před samotným čištěním a kontrolou spalinové cesty je nezbytné vytápění na krátký čas přerušit, dočasné nepohodlí je tedy nezbytná daň za pozdní servis.

„Když vám povodeň vyplaví dům, nebo vichřice odnese střechu, většinou jde o zásah vyšší moci, kterému velice těžko zabráníte prevencí. Vznícení sazí v komíně ovšem většinou jednoznačně poukazuje na zanedbání péče o spalinovou cestu. Ukazuje se, že legislativa v péči o komíny má své opodstatnění. Počet komínových požárů se každoročně šplhá k hranici jednoho tisíce a čas od času to odnese i významná stavba, jakou byl motorest u dálnice D10,“ říká prezident Společenstva kominíků ČR Jaroslav Schön.

Během loňské topné sezóny, tedy od října 2016 do března 2017, došlo k 921 požárům způsobených komíny.

Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen během loňské topné sezóny bylo takových požárů 788 z celkového počtu 921. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně. Přímá škoda dosáhla částky 46,9 mil. Kč.  Při těchto požárech došlo k usmrcení 1 osoby a 30 osob se zranilo.

Jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě při požárech v domácnostech.

Jak často kontrolovat a čistit komín?

Základními minimálními lhůtami pro čištění spalinových cest (komínů) od spotřebičů paliv do 50 kWpři celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.  Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněnou osobou - kominíkem.

Co mohu zkontrolovat sám?

  • Je kouřovod řádně upevněn?
  • Není plášť spotřebiče nebo kouřovod propálený?
  • Fungují uzávěry komínových dvířek?
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
  • Je komín na povrchu celistvý, bez viditelných spár, netěsností a omítnutý?
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od komína a tepelného zdroje?

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí


MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
E-mail: nicole.zaoralova@grh.izscr.cz

vytisknout  e-mailem