HZS Jihomoravského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Potýkáme se s mimořádnou událostí nebývalých rozměrů

Pondělí, 28. června 2021 – Jihomoravské obce v noci ze čtvrtka na pátek poničilo tornádo. Záchranné práce se podařilo rychle ukončit a v současné době hasiči na místě odstraňují následky větrného víru. 

Krátce před půl osmou přijalo operační středisko první tísňové volání z obce Hrušky. Následoval obrovský nápor dalších hovorů. Tísňovou linku zahrnula volání, která se přelévala i na operační střediska do jiných krajů. Během prvních čtyř hodin jsme zaznamenali přes 600 volání na naši tísňovou linku. Další stovky hovorů odbavila operační střediska v jiných krajích.

V první chvíli bylo nutné zorientovat se rychle v nepřehledné situaci, efektivně koordinovat nasazení sil a prostředků a co nejrychleji zahájit záchranné práce. K tomu zafungovaly nastavené automatismy, které máme pro mimořádné události připravené: velmi rychle byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu a během půl hodiny byl aktivován krizový štáb HZS Jihomoravského kraje. Mimo jiné analyzoval rozsah katastrofy. Vytipováno bylo 7 nejvíce postižených lokalit: Hrušky, Týnec, Tvrdonice, Mor. N. Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín-Pánov.

Do řešení celé mimořádné události se brzy zapojilo také vedení HZS ČR. Kolem 20.00 hodiny, tedy asi půl hodiny od první hlášené události v obci Hrušky, kontaktoval velitele zásahu plk. Hlavičku generální ředitel HZS ČR generálporučík Ing. Drahoslav Ryba s žádostí o prvotní informace. Současně nabídl pomoc z centrální úrovně HZS.

Ve 22.30 již byl ředitel HZS ČR genpor. Ryba přímým účastníkem štábu HZS Jihomoravského kraje. Následovaly klíčové porady a jednání, jejichž výsledkem bylo nasazení stovek hasičů z dalších krajů ČR.

Mezitím po celou noc probíhaly v postižených oblastech záchranné práce. Hasiči prohledávali sutiny a pomáhali obyvatelům.

Kolem 9. hodiny ráno se generální ředitel se svým náměstkem brig.gen. Bellem setkali v místě katastrofy s ředitelem HZS Jihomoravského kraje plk. Jiřím Pelikánem. Seznámili se se situací přímo v místě katastrofy a konzultovali s velitelem zásahu zvolenou taktiku zásahu a nasazení sil a prostředků.

Vedení Hasičského záchranného sboru ČR se tak velmi brzy po řádění tornáda seznámilo s rozsahem katastrofy přímo v postižených lokalitách, což dokládá i účast dalšího náměstka generálního ředitele brig.gen. Miklose na poradě štábu velitele zásahu v Hodoníně.

Po ukončení záchranných prací přešly jednotky následně do režimu tzv. likvidačních prací, kdy odstraňují samotné následky tornáda.  Již nyní je zřejmé, že se bude jednat o náročný a dlouhotrvající zásah. 

por. Mgr. Jaroslav Mikoška - tiskový mluvčí HZS JmK

vytisknout  e-mailem