Od 1.6. do 18.6. 2013, kdy Ústeckým krajem prošly ničivé povodně, hasičské jednotky zasahovaly v povodněmi zasažených okresech celkem u 1195 technických havárií prostřednictvím 1045 technických pomocí, 149 ostatních pomocí a 1 technologické pomoci. Během této doby bylo hasiči evakuováno 729 osob a zachráněno 39 osob. Hasičské jednotky provedly u technických havárií celkem 1662 zásahů. Při zásazích bylo zraněno 9 příslušníků HZS a 10 dobrovolných hasičů.
Litoměřice 12.6. 2.jpg Povodněmi zasažené okresy
V okresu Litoměřice zasahovaly hasičské jednotky u 273 technických havárií prostřednictvím 243 technických pomocí, 29 ostatních pomocí a 1 technologické pomoci. Během této doby bylo hasiči evakuováno 557 osob a zachráněno 18 osob. Hasičské jednotky provedly u technických havárií celkem 501 zásahů. Při zásazích byli zraněni 4 příslušníci HZS a 2 dobrovolní hasiči.
V okresu Ústí nad Labem zasahovaly hasičské jednotky u 400 technických havárií prostřednictvím 342 technických pomocí a 58 ostatních pomocí. Během této doby bylo hasiči evakuováno 106 osob a zachráněno 8 osob. Hasičské jednotky provedly u technických havárií celkem 466 zásahů. Při zásazích byli zraněni 4 příslušníci HZS a 7 dobrovolných hasičů.
V okresu Děčín zasahovaly hasičské jednotky u 276 technických havárií prostřednictvím 242 technických pomocí a 34 ostatních pomocí. Během této doby bylo hasiči evakuováno 51 osob a zachráněno 11 osob. Hasičské jednotky provedly u technických havárií celkem 382 zásahů. Při zásazích byl zraněn 1 dobrovolný hasič.
V okresu Louny, který postihly bleskové povodně, zasahovaly hasičské jednotky u 246 technických havárií prostřednictvím 218 technických pomocí a 28 ostatních pomocí. Během této doby bylo hasiči evakuováno 15 osob a zachráněny 2 osoby. Hasičské jednotky provedly u technických havárií celkem 313 zásahů. Při zásazích byl zraněn 1 příslušník HZS.
Technické havárie - technické a ostatní pomoci zahrnovaly v povodněmi zasažených oblastech především: čerpání vody, pytlování, stavbu a opravu hrází, odstraňování překážek, čistění a další práce.
Čerpání Střekov 9.6. 6.jpg Počty hasičů
V období 1.6. do 18.6. 2013 zasahovalo v povodněmi zasažených okresech u technických havárií celkem 8082 hasičů. Z toho bylo 2052 příslušníků HZS, 5827 dobrovolných hasičů a 203 hasičů podnikových jednotek.
V okresu Litoměřice zasahovalo u technických havárií 2277 hasičů. Z toho bylo 765 příslušníků HZS, 1463 dobrovolných hasičů a 49 hasičů podnikových jednotek.
V okresu Ústí nad Labem zasahovalo u technických havárií 2377 hasičů. Z toho bylo 469 příslušníků HZS, 1782 dobrovolných hasičů a 126 hasičů podnikových jednotek.
V okresu Děčín zasahovalo u technických havárií 1988 hasičů. Z toho bylo 411 příslušníků HZS, 1566 dobrovolných hasičů a 11 hasičů podnikových jednotek.
V okresu Louny zasahovalo u technických havárií 1440 hasičů. Z toho bylo 407 příslušníků HZS, 1016 dobrovolných hasičů a 17 hasičů podnikových jednotek.
Jednotky
V povodněmi zasažených okresech zasahovaly krom místních profesionálních a dobrovolných jednotek odřady z ostatních územních odborů HZS Ústeckého kraje a dobrovolné jednotky okresů: Chomutov, Most, Teplice, Žatec (okres Louny). Dále odřady HZS ČR jiných krajů: Jihomoravský kraj, Plzeňský kraj, Severomoravský kraj, Záchranný útvar HZS ČR Hlučín. Odřady z jiných států: Slovensko. Jednotky sboru dobrovolných hasičů: Středočeský kraj – 11, Pardubický kraj – 2, Jihomoravský kraj – 3, Liberecký kraj – 4, Královehradecký kraj – 3, Olomoucký kraj – 1, Moravskoslezský kraj – 1, Karlovarský kraj – 1. Armáda ČR.
Hřensko 14.6. 9.jpg
Psychologická služba
V době povodní byly v Ústeckém kraji nasazeny dva psychologické týmy Hasičského záchranného sboru z jiných krajů. Byli to psychologové a týmy postraumatické péče ze Zlínského a Olomouckého kraje, které poskytovaly v postižených oblastech psychosociální pomoc vyplaveným lidem. Tyto dva týmy se na území Ústeckého kraje vystřídaly a spolupracovaly s týmem posttraumatické péče HZS Ústeckého kraje.
Týmy vykonávaly zejména tuto činnost:
- mapování situace v zasažených oblastech a evakuačních centrech
- mapování zdrojů možné pomoci
- účast na jednáních krizového štábu HZS, panelů humanitárních neziskových organizací (Ústí, Děčín, Litoměřice), koordinačních schůzkách psychosociálních týmů
- spolupráce při zajišťování informovanosti představitelů obcí a složek IZS o možnostech psychosociální a posttraumatické péče
- monitoring potřeb občanů po návratu do zasažených oblastí a předávání informací složkám IZS a neziskovým a humanitárním organizacím
- koordinování a poskytování přímé psychosociální pomoci občanům v zasažených oblastech i pomáhajícím subjektům
- psychologická podpora členům krizového štábu HZS
Litoměřice Želetice 3.jpg Poděkování
Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje děkuje všem dobrovolným hasičským jednotkám obcí, hasičským jednotkám podniků, členům sdružení dobrovolných hasičů, humanitárním a dobrovolnickým organizacím a individuálním dobrovolníkům za obětavou účast na záchranných pracech a likvidaci následků červnových povodní. Toto Vaše přispění chápeme jako vyjádření solidarity a občanské soudržnosti s obyvateli povodní postižené části Ústeckého kraje v červnu 2013.
Je všeobecně nepochybné, že tato okamžitá pomoc významně přispěla ke zmírnění následků škod této živelní pohromy a prokázala tak nezastupitelnou roli všech jmenovaných při fungování Integrovaného záchranného systému naší země při živelních pohromách.
Všem, kteří se na záchranných a likvidačních pracích podíleli, tak patří ještě jednou náš dík a hluboká úcta.
Věříme, že při případných dalších mimořádných událostech bude naše vzájemná spolupráce i nadále tak úspěšná a přínosná jako nyní.