HZS Plzeňského kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Povodně v Plzeňském kraji

Téměř 3,5 tisíce hasičů zasahovalo u více než pět seti událostí. 

Intenzivní srážky od pátku 31. května 2013 sužují celé území Plzeňského kraje. Prudký a vytrvalý déšť způsobil velmi rychlé vzestupy hladin vodních toků. V sobotu došlo k rozvodnění malých vodních toků a následně i větších, na některých tocích byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.
 
Od páteční do úterního odpoledne (31. května – 4. června) zasahovali hasiči u více než pět seti událostí, které souvisejí s povodněmi. Na řešení těchto situací byly nasazeny jednotky PO jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů. Profesionální jednotky byly povolány téměř 200 x, dobrovolné téměř 500 x, celkem přes 3 tisíce hasičů. Do záchranných prací byl prostřednictvím ústřední koordinace zapojen také Záchranný útvar HZS ČR, Policie ČR a Armáda ČR.
 
Postupně byly postiženy všechny oblasti Plzeňského kraje. Nejhorší situace v pátek byla na Domažlicku, v soboru pak největší škody voda nadělala na Rokycansku a na Plzeňsku. Ještě v neděli dopoledne to vypadalo, že se velká voda vyhne Tachovsku, ale kolem 15 hodiny odpoledne ukázala voda svoji sílu i tam, nejen v nejvíce postiženém Plzeňsku, Klatovsku a Rokycansku. V pondělí je zatím nejvážnější situace na Plzeňsku a Rokycansku.
 
V rámci provádění likvidačních a obnovovacích prací po povodních Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje poskytuje vysoušecí agregáty. Zásady jejich poskytování naleznete v článku: http://www.hzscr.cz/clanek/nouzove-preziti-852713.aspx?q=Y2hudW09Mg%3d%3d
 
3. SPA
 
V sobotu v 20:06 hodin byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity na Klabavě na Rokycansku.
V neděli v 5:01 hodin v Tajanově na Klatovsku, v 9:51 hodin v Přešticích a v 18:05 hodin byl vyhlášen 3. SPA pro celý Plzeňský kraj.
 
Ve Velkých Hydčicích byla vyhlášena v neděli na žádost starosty všeobecná výstraha – nebezpečí zátopové vlny.
 
ZÁCHRANA Z VODY
 
Od pátku hasiči usilovně pátrají po vodákovi, který byl naposled spatřen nad jezem ve Starém Plzenci. Hasiči z řeky vylovili pouze kajak, pádlo a brašnu s doklady. Tělo voda doposud nevydala.
 
K další záchranné akci z vody vyjeli hasiči v soboru do Rabštejna nad Střelou. Osobní auto zůstalo uvězněno uprostřed řeky, dvě osoby stihly vylézt z auta na střechu. Vrtulník LZS nemohl vzlétnout. Hasiči zachránili obě osoby pomocí člunu, vozidlo Hummer nebylo možné z důvodu silného proudu vyprostit, voda dosahovala autu až po střechu.
 
V neděli se kvůli zvýšené hladině vody jednotka se musela brodit vodou do zahrádkářské kolonie v Koterově. Když přišli hasiči na místo, osoby, které měli hasiči evakuovat, sdělili jednotce, že se evakuovat nebudou, zásob mají dost a počkají do rána a pak se rozhodnou. K prvnímu schodu u chaty chybělo ještě 2,5metru.
Ve Zvíkově z kempu hasiči evakuovali dvě osoby. Ty byly odvedeny strání. V kempu hasiči vystavěli protipovodňové hráze a odčerpávali vodu z restaurace.
 
Ve Štěnovicích hasiči zachránili muže. Ten byl uvězněn vodou ve své chatce.
 
Celkem v těchto dnech hasiči zachránili 27 osob.
 
Z jezdeckého oddílu v Lobzích hasiči pomohli s evakuací koní.
 
MONITORING VODNÍ HLADINY
 
Hasiči po celou dobu monitorovali všechny toky řek, potoků i hladiny rybníků a veškeré další vodní plochy. Během monitoringu bylo uzavřeno několik komunikací po celém kraji z toho důvodu, že nebylo možné bezpečné projetí daným úsekem. Případně byla na několika místech z bezpečnostních důvodů snížena rychlost.
 
 
 
 
 
 
 
 
ČERPÁNÍ VODY
 
Hasiči čerpali vodu především ze zatopených rodinných domů, odčerpávali laguny ze zahrad, silnic a kolejišť, jednu lagunu odčerpali i v plzeňské ZOO, vyčerpávali znečištěnou vodu ze studní.
 
V Nýřanech zaplavila voda sklep a kotelnu v domě s pečovatelskou službou. Hladina vody dosahovala v některých místech více jak 2,5 metru. Vzhledem k nefunkčnosti topení vydal VZ pokyn k výdeji horkovzdušných fukarů a přímotopů ze skladu civilní ochrany města Nýřany pro nájemníky DPS. Jednotka nasadila všechna dostupná čerpadla na odčerpávání vody z budovy a také z laguny na zahradě. Další část jednotky pročistila propustek bývalého potoka v ulici pod železničním nádražím a tím došlo k odtoku vody z dané lokality.
 
V Úhercích hladina vody ČOV nastoupala tak, že docházelo k jejímu vývěru z kanálových vpustí v prostoru průmyslové zóny. Voda přímo ohrožovala trafostanici a skladové buňky firmy APB. Na čerpání vody ze zaplavené ČOV hasič nasadili veškerá dostupná čerpadla z okolí. V prostoru průmyslové zóny u skladových buněk nasadila velkokapacitní čerpadla i firma APB.
 
Voda zaplavila minigolf v areálu zámku Kozel. Hladina se zvedala nekontrolovatelně a dostala se i do budov. Hasiči vynesli ohrožený majetek do vyšších pater.
 
Velké prostory hasiči čerpaly z plzeňské jízdárny – objekt cca 200x30 metrů, v Chříči sklepní prostory rekreačního střediska – 5 místností o celkové plose cca 150 metrů čtverečních.
 
V Kokšíně u Švihova dešťová voda naplnila v zemědělském družstvu staré nádrže na naftu. Na dně usazený kal se zvedl a rozlil se po okolí. Hasiči přečerpali nečistoty do náhradních nádrží. 
 
Velkokapacitní čerpadlo SOMATI hasiči využili na odčerpání vody ze soukromé elektrárny ve Švihově. Bude potřeba i na vyčerpání vody z haly, ve které je zatopeno zboží v hodnotě půl milionu korun.
 
PROČIŠTĚNÍ KANALIZACE
 
Hasiči na mnoha místech kraje pročišťovali bahnem a náplavami zanesenou kanalizaci. V mnoha případech tak zabránili tomu, aby voda vyplavila domy a napáchala obrovské škody.
 
ODKLÍZENÍ BAHNA
 
Bahno z polí se valilo na silnice, do zahrad i domů.
 
Ve Strašicích déšť spláchl tzv. žížaliště do melioračních odvodů a následně k chovnému rybníku Tisý. Žížaliště je složeno z návozu odpadních kalů z ČOV. Aby hasiči minimalizovali škody v rybníce a aby zabránili znečištění pstruhové vody Padrťského potoka, ucpali kanalizační svod na dvou místech pomocí plastových přepravek a kanalizačních ucpávek, husté kaly zadrželi pomocí jílu. Na potoce se tak vytvořily dvě laguny, které šlo zlikvidovat. Přestože hasiči udělali vše proto, aby se žížaliště do rybníka nedostalo, řídká část kalů do rybníka natekla. Vzhledem k tomu, že kal byl značně zředěn, neměla by mít událost závažné následky. Přesto nelze vyloučit následné škody. Biochemickým procesem kalu by mohlo dojít k odebrání kyslíku z vody a následné otravě ryb.
 
V neděli v Hošticích na Klatovsku se protrhlo hnojiště. Splašky unikaly do místního rybníka. Na místě byli rybáři i pracovníci zemědělského družstva, dále Životní prostředí.
 
U Soběšic na Klatovsku se pna celý jeden jízdní pruh sesunul svah. Hasiči společně s traktorem SÚS nahrnuli bahno a kameny ke straně vozovky.
 
PYTLOVÁNÍ, PROVIZORNÍ PROITPOVODŇOVÉ STĚNY
 
Se zajišťováním a rozvozem pytlů s pískem sloužících ke stavbě provizorních protipovodňových stěn začali v Rokycanech. Občané Rokycanska měli možnost si objednat na Městském úřadě v Rokycanech potřebný počet pytlů. Pytle pak rozvářeli hasiči ve spolupráci s Městskou policií.
 
Hasiči po všechny dny zajišťovali pytle s pískem a rozváželi je po celém kraji. 
 
Protipovodňové stěny hasiči nestavěli jen z pytlů písku. Provizorní hráz v Hostouni na Domažlicku vytvořili pomocí traktorů a zásahového vozidla. Vodu tak odklonili do jedné ulice, kde nehrozilo žádné nebezpečí zatopení. Kromě jedné garáže tak všechny ostatní budovy před vodou uchránili.
 
POPADANÉ STROMY
 
Kromě čerpání vody a událostí přímo spojených s vodou, museli hasiči odklízet také popadané stromy. Ty se ve většině případů vyvrátily vinou podmáčené půdy.
 
V pátek Rokycansku hasiči museli v Borku vytáhnout z vodní plochy strom, který bránil odtoku vody, a hrozilo, že se voda vylije do budov.
 
V sobotu byli hasiči z Radnic odstranit strom ze silnice u Chříče. Během jejich zásahu se vyvrátily necelých 50 metrů od nich další dva vzrostlé stromy, které padly na chatu. Naštěstí nikdo nebyl zraněn. V chatce se nikdo nenacházel.
 
V Blížejově na Domažlicku a v Sušici hasiči odstraňovali další stromy, které hrozily pádem do potoka. V případě, že by došlo k jejich pádu, vodní tok by byl přehrazen a došlo by k jeho vylití.
 
Stráň nad budovou policejního prezidia v Plzni je po deštích nestabilní, stromy na ní jsou nakloněné a hrozí pádem na kotce služebních psů. Hasiči odstranili několik stromů, které přímo ohrožovaly budovu. Dva největší stromy nahnuté až přes budovu hasiči s ohledem na riziko vyvrácení při odstraňování nechali na místě bez zásahu. Ředitel školícího střediska domluvil po odjezdu hasičů zajištění stromů lany.

vytisknout  e-mailem