Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pozvánka na unikátní požární zkoušku

13. září 2011 (Nicole Zaoralová) - Dovolujeme si Vás pozvat na unikátní požární zkoušku, kterou pořádá České vysoké učení technické ve spolupráci s MV – generálním ředitelstvím HZS ČR.  

Tato zkouška bude ověřovat chování konstrukce dvoupodlažní administrativní budovy při požáru velkého rozsahu. Poskytne tak podklady o rozvoji teplot a chování nosné konstrukce i obvodových plášťů během zahřívání a při chladnutí požáru.
 
Tematicky navazují čeští odborníci na osm velkých požárních zkoušek, které byly uskutečněny na skutečných budovách z oceli, betonu a dřeva ve Velké Británii a v Mokrsku. Cílem celého projektu je vývoj nové, požárně spolehlivé, ocelobetonové budovy.
 
Na akci, která proběhne dne 15. září od 12,30 v areálu požární zkušebny PAVUS ve Veselí nad Lužnicí, se sjedou odborníci z celého světa.
 
 
Požární zkouškaPožární zkouška
„Evropské požární návrhové normy, které umožňují dobře předpovědět chování jednotlivých konstrukčních prvků za zvýšených teplot, vycházejí z výsledků experimentů v laboratorních podmínkách,“
říká prof. František Wald, z katedry ocelových a dřevěných konstrukcí stavební fakulty ČVUT v Praze. „Ukazuje se však, že to není dostačující. Poučením byl kolaps budov světového obchodního centra v New Yorku 11. září 2001, kde se některé budovy zasažené částmi dvojčat, např. WTC7, nechovaly tak spolehlivě, jak se při jejich návrhu předpokládalo. Pro zajištění vysoké požární odolnosti staveb a pro spolehlivější ekonomické řešení stavebních konstrukcí jsou k dispozici teoretické podklady a návrhové modely, jejich ověření zkouškami na skutečných objektech je nenahraditelné,“ dodává profesor Wald.
 
 
 
 
Generální ředitelství HZS ČR s ČVUT úzce spolupracuje v přípravě odborníků pro požární ochranu budov a výzkumu aktivní a pasivní požární bezpečnosti staveb. Ve výuce ČVUT iniciovalo GŘ HZS ČR studijní obor Požární bezpečnost staveb, který připravuje odborníky stavaře s hlubší znalostí požární problematiky. V oblasti výzkumu se GŘ HZS ČR podílí např. na práci evropského networku COST TU0904 IFER Integrovaný požární návrh staveb, jehož je ČVUT v rámci EU garantem. Požární zkouška na skutečném objektu přináší pro HZS ČR unikátní možnost ověření chování moderních konstrukcí a materiálů při vystavení požáru, které nelze plně prověřit laboratorními testy a výpočty. Pracoviště HZS ČR Technický ústav požární ochrany (TUPO), které při zkoušce měří teploty a znečištění ovzduší, má zde příležitost ověřit pokročilé numerické modely pro rozvoj teploty a kouře.
 
„Účinná ochrana životů, zdraví a majetku před požáry je výsledkem spolupůsobení celé řady faktorů,“ říká plk. Rudolf Kaiser, ředitel odboru prevence Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. „Selhání kteréhokoliv z nich může mít dalekosáhlé následky. A každá příležitost ověřit chování konstrukce v praxi usnadňuje výběr ideální formy protipožární prevence. V případě požáru navíc umožňuje odhadnout situaci s větší přesností a detailněji naplánovat zásah hasičského sboru. V takovém případě je každá minuta drahá,“ dodává plk. Kaiser.
 
 
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
 
MV-generální ředitelství HZS ČR
Tel.: 950 819 944
Mobil: 602 215 142
e-mail:nicole.zaoralova@grh.izscr.cz
 

vytisknout  e-mailem