Před deseti lety zničily plameny národní kulturní památku chatu Libušín
(04.03.2024) První březnový víkend jsme si připomněli 10. výročí požáru chaty Libušín v lokalitě Pustevny na Vsetínsku.
K požáru horské chaty Libušín v Moravskoslezských Beskydech došlo 3. března 2014. Na likvidaci požáru se podílelo celkem 13 profesionálních a dobrovolných jednotek PO ze Zlínského a v rámci mezikrajské pomoci také z Moravskoslezského kraje. Celkem u požáru zasahovalo 96 hasičů.
Horská chata Libušín byla postavena v letech 1897 až 1899 díky iniciativě turistického spolku Pohorská jednota Radhošť na horském sedle zvaném Pustevny ve výšce 1018 m nad mořem, nedaleko vrcholu Radhošť.
Chata Libušín byla společně se sousední chatou Maměnkou postavena podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče a sloužila jako turistická jídelna. V letech 1995 až 1998 prošla rekonstrukcí, po jejímž dokončení se objekt stal Národní kulturní památkou ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Krátce po půlnoci dne 3. března 2014 přijal operátor Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje první oznámení o požáru chaty Libušín na samotě Pustevny. Událost byla převzata k řešení krajským operačním střediskem HZS Zlínského kraje. K hlášenému požáru se začaly sjíždět jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů a byl vyhlášen III. stupeň požárního poplachu. Zásah velmi komplikoval silný jihovýchodní vítr, kvůli kterému se požár rychle šířil a ohrožoval i objekty v blízkém okolí.
Vyšetřovatel hasičů z Územního odboru Vsetín se na místo události dostavil v době, kdy ještě probíhaly hasební práce a zajistil prvotní zadokumentování rozsahu požáru. Poté se na místo dostavil krajský vyšetřovatel zjišťování příčin požárů krajského ředitelství HZS Zlínského kraje. V ranních hodinách 3. března 2014 byl sestaven tým složený z příslušníků HZS ZLK a Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR. Následovalo detailní zadokumentování místa požáru pořízením fotografií, videozáznamů a sférických snímků s využitím výškové techniky. K ohledání místa požáru byl také použit služební pes pro vyhledávání přítomnosti akcelerantů hoření.
Ke zjištění informací vedoucí k určení příčiny vzniku požáru byl dále využit technik odboru kriminalistické techniky a expertíz Policie ČR Brno na prověření elektrické instalace objektu, revizní technik spalinových cest a soudní znalec v oboru stavebnictví, specialista v oblasti domovních komínů a komínových systémů. Na místě požáru byla odebrána řada chemických vzorků a věcných stop včetně zuhelnatělých zbytků po vymetení spalinové cesty a samotné komínové vložky z komína od kachlových kamen umístěných v Jurkovičově sálu. V rámci šetření byly provedeny komínové zkoušky ke zjištění těsnosti spalinové cesty. Byl stanoven předpokládaný prostor vzniku požáru a byly prověřovány dvě možné příčiny vzniku požáru – úmyslné založení požáru neznámým pachatelem a příčina spojená se stavem a užíváním topidla a spalinové cesty.
Vyšetřovatelé hasičů vyloučili úmyslné založení požáru a dále i skutečnost, že by za vznik požáru mohla závada na elektroinstalaci. Místem vzniku požáru určili vyšetřovatelé těleso komína. Škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 80,5 milionu korun.
Autor: por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje