Převrácené auto na přejezdu, desítky zraněných ve vlaku. Složky IZS cvičily u Chebu vážnou železniční nehodu
Cílem cvičení bylo prověřit spolupráci zasahujících složek u události s velkým počtem zraněných
Na železničním přejezdu u zastávky Cheb-Všeboř se srazilo osobní auto s vlakem. Tak začalo ve čtvrtek před polednem cvičení složek IZS s názvem Lázeňský expres 2023. Díky spolupráci s Českými dráhami bylo možné využít část železniční tratě, která je aktuálně ve výluce, a především poskytly vyřazené vagony pro osobní přepravu. V nich se odehrála nejpodstatnější část cvičení. Možnost cvičit přímo ve vlaku umožnilo prověřit si činnosti záchrany ve skutečně reálných podmínkách.
Hlavní úkoly cvičení byly především prověřit dojezdové časy jednotlivých složek IZS na místo události, a to v rozsahu II. stupně poplachu IZS, ověřit reálnou schopnost spolupráce složek při řešení železniční nehody s přítomností většího počtu zraněných osob a únikem nebezpečných látek do vodního toku, prověřit znalost postupů složek IZS při třídění zraněných za využití metody „START“ a také prověření koordinace při velení u zásahu. Vyžádání všech složek se uskutečnilo najednou, jejich dojezd byl závislý na vzdálenosti. Na místo se tak dostavovali záchranáři postupně a zapojovali se do záchranných prací. Ve vraku auta na přejezdu byla figurína, která představovala vážně zraněného a zaklíněného řidiče, o kus dál po kolejích, kde by vlak reálně zatavil po srážce, bylo ve vagonech třicet dalších figurantů, převážně studentů střední školy z Chebu. Každý figurant měl přidělené zranění a záchranáři museli rozhodnout o prioritě odsunu a zajistit samotný transport všech osob na určené místo, odkud posádky záchranné služby odvážely zraněné do nemocnic. Zdravotnická zařízení tentokrát nebyla součástí cvičení, převozy zraněných sanitkami směřovaly na stanice hasičů.
Následovat bude vyhodnocení cvičení a případná doporučení pro taktiku řešení železničních nehod. Připravené cvičení bylo velkým přínosem především při vytvoření skutečně reálných podmínek, za kterých by záchranné složky musely zasahovat. Se složkami Integrovaného záchranného systému vždy ochotně spolupracujeme. Na jejich přesném a rychlém zákroku nezřídka záleží lidské životy a je nezbytné, aby si záchranáři a policisté mohli své postupy natrénovat v reálných podmínkách. Naše vyřazené vozy jim slouží k simulovanému cvičení různých zásahů ve specifickém prostředí železnice, což jim později pomůže při ostrých výjezdech. Ideální by samozřejmě bylo, pokud by zůstalo právě jen u těchto cvičení,“ uvedl generální ředitel ČD Michal Krapinec.
Cvičení se zúčastnilo 9 jednotek hasičů včetně jednotky drážních hasičů z Chebu, Policie ČR, Městská policie Cheb a ZZS Karlovarského kraje.