Problematika pálení klestu, těžebních zbytků a kůry v lesních porostech a na lesních pozemcích
Protože povědomí o podmínkách požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně v lesích při likvidaci dřevěného odpadu je především ze strany podnikajících fyzických osob stále na nízké úrovni, HZS Karlovarského kraje vydává tato doporučení a informace.
- Pálení musí provádět nejméně dvoučlenná skupina s určeným vedoucím, který musí být starší osmnácti let. Vedoucí skupinu seznámí s pracovními postupy a s podmínkami požární bezpečnosti pro pálení.
- Pálení lze provádět pouze v první polovině pracovní směny.
- Na pracovišti musí být k dispozici nářadí k zamezení šíření ohně (motyky, lopaty).
- Místo pro ohniště nesmí být umístěno v blízkosti suchých travin, na rašeliništích, na mraveništích, na pařezech a jiných požárně nebezpečných místech.
- Ohniště nesmí být založeno blíže než ve vzdálenosti 20 metrů od jehličnatých porostů první věkové třídy.
- Místo určené k pálení musí být v době bez sněhové pokrývky izolováno pruhem širokým nejméně 1 metr, kde se odstraní veškerý hořlavý materiál až na úroveň minerální půdy.
- Pracoviště lze opustit až po úplném uhašení ohně. Zuhelnatělé zbytky je nutno shrnout směrem ke středu ohniště do vzdálenosti nejméně 0,5 metru od okraje ohniště.
- Po provedeném pálení musí být jednotlivá ohniště po dobu 5 dnů nebo do doby vydatného deště alespoň jednou denně kontrolována. Tato povinnost odpadá při pálení za sněhové pokrývky.
- Pálení v souvislých pruzích nebo plochách je zakázáno.
- Je zakázáno pálit za silného větru.
Nezapomeňte, že pálení je nutné nahlásit na operační středisko hasičů, nejlépe přes tento webový odkaz.