Složky IZS cvičily u Českého Dubu zásah na dopravní nehodu autobusu s velkým počtem zraněných
Vozy záchranářů ve středu 9. října 2024 zamířily k Českému Dubu, kde byla ohlášena dopravní nehoda autobusu a osobního automobilu s velkým počtem zraněných osob. Jednalo se o taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Jeho dějištěm byla část obce Hoření Starý Dub.
Při cvičení, jehož průběh se maximálně přiblížil reálné situaci, byl kladen akcent na komunikaci a koordinovaný postup řešení ve vzájemné spolupráci základních složek IZS u zásahů tohoto typu. „Zásahy u událostí, kde je velký počet zraněných, jsou pro všechny složky velmi náročné. Vyžadují vysoké nasazení a maximální soustředění, pro zasahující je zde i vysoká míra psychické zátěže v souvislosti s velkým množstvím trpících lidí a nutnosti rozhodovat, kdo bude zachráněn první a kdo musí počkat,“ vysvětluje vedoucí cvičení kpt. Tomáš Janoušek a dodává: „Na místě události je třeba efektivně koordinovat opravdu velké množství povolané techniky a osob, jejich vzájemnou spolupráci.“
Taktické cvičení složek IZS zaměstnalo čtyři jednotky hasičů, několik posádek ZZS LK a také příslušníky PČR
Po příjezdu na místo události se vyslané složky okamžitě zapojují do likvidace následků nehody. Hasiči nejprve provádí hasební práce, příp. zajištění dopravních prostředků proti požáru a stabilizaci havarovaných vozidel, aby bylo možné bezpečné vyproštění zraněných osob zaklíněných uvnitř. Posádky ZZS LK se v první řadě zaměřují na zdravotnickou pomoc osobám, které nejsou v havarovaných vozidlech. Hasiči spolupracují se zdravotníky na třídění zraněných metodou START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění), při níž jsou jednotlivé osoby označeny různými barevnými pásky podle závažnosti poranění (určení pořadí transportu, ošetření). Záchranáři bojují také s nepříznivými klimatickými podmínkami, na místě události je nezbytné vybudovat kryté stanoviště pro poskytování přednemocniční neodkladné péče. Velitel zásahu si přes operační středisko vyžádá také přítomnost psycholožky a interventů, kteří mají za úkol zasaženým osobám poskytnout první psychickou pomoc. „Při podobné události by bylo třeba nasazení velkého počtu interventů, kteří mohou být zasaženým lidem na místě události k dispozici a v případě potřeby poskytovat první psychickou pomoc. Mezisložková komunikace a spolupráce v povolávání interventů je klíčová,“ říká kpt. Simona Kožíšková, psycholožka HZS Libereckého kraje a pokračuje: „Jsem ráda za to, že v našem kraji velmi dobře funguje, což potvrdilo nejen toto cvičení, ale i řada reálných událostí, kdy se dokážeme podle potřeb zasažených a dostupnosti jednotlivých interventů zastupovat a doplňovat se.“
Cvičení se zúčastnily čtyři hasičské jednotky (HZS LBK – stanice Liberec, JSDHO Český Dub, Osečná a Liberec – Karlinky), Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Policie České republiky. Děkujeme za účast všem složkám, ale i figurantům ze Střední zdravotnické školy Liberec, bez nichž by se cvičení nemohlo v této podobě uskutečnit.
Odkaz na kompletní fotogalerii k tomuto taktickému cvičení najdete ZDE.
Bez figurantů by se taktické cvičení neobešlo. Této role se zhostily studentky Střední zdravotnické školy v Liberci
Níže najdete odkazy na další v minulosti realizovaná cvičení složek IZS:
Transport pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc
Požár s následným výbuchem v nelegální drogové laboratoři
Bomba na nádraží? Hasiči cvičili, jak zasahovat při mimořádné události
Nehoda vlaku s velkým množstvím zraněných osob
Jaroslava Benešová, tisková mluvčí