Sníh stále zaměstnává hasiče
Hasiči během neděle (10. ledna 2010) zasahovali u 604 událostí. Jednotky požární ochrany vyjely k 38 požárům, 61 dopravní nehodě, 111 krát zasahovaly z důvodu živelní pohromy, provedli 373 technických zásahů, pět krát likvidovaly únik látek a v 15 případech vyjely zbytečně z důvodu planého poplachu. Na jejich likvidaci se podílelo 719 jednotek požární ochrany, z toho 442 jednotek Hasičského záchranného sboru České republiky.
Odstraňování padlých stromnů v Ratíškovicích Celkový počet událostí je o 109% vyšší oproti dlouhodobému průměru. V důsledku sněhové kalamity došlo ke značnému zvýšení počtu technických zásahů a živelných pohrom.
V uplynulý den hasiči nejčastěji vyjížděli v kraji Moravskoslezském, z důvodu sněhové kalamity 107 krát, také zasahovali u 7 dopravních nehod a 4 požárů.
Hasiči řešili desítky událostí spojených s vyvrácenými stromy a větvemi. Zapadnutí do sněhu se nevyhýbá ani vozidlům technických služeb. Jen v Moravskoslezském kraji hasiči vytahovali ze sněhu čtyři sypače.
Počet poskytování technické pomoci se v kraji Jihomoravském vyšplhal na 47 událostí.
Hasiči v Pardubickém kraji poskytli 88 technických pomocí, převážně z důvodu sněhové
kalamity. Navíc hasiči zasahovali v tomto u 10 dopravních nehod a dvou požárů.
V Královéhradeckém kraji hasiči řešili 42 technických pomocí.
Hasiči v hlavním městě Praze během neděle zasahovali u 25 technických případů, třech dopravních nehod a třech požárů.
Hasičský záchranný sbor ve Středočeském kraji zaevidoval v neděli 54 technických pomocí, 17 dopravních nehod a sedm požárů.
Po celý zasněžený víkend byli v podstatě nepřetržitě v terénu záchranáři ze Záchranného útvaru HZS z Hlučína. 27 záchranářů s 15 kusy techniky byli již před víkendem přesunuti z Hlučína do Královéhradeckého kraje, Jihomoravského kraje, kraje Vysočina a na Rokycansko. Jejich činnost je zaměřena na odstraňování překážek z komunikací, odklízení sněhu.
Pozor na hromadící se velký objem sněhu na střechách domů.Velké přívaly sněhu mohou také vést k poškození až zřícení nedostatečně dimenzovaných či neudržovaných střech a střešních konstrukcí. Nebezpečný může být i déšť do velké vrstvy sněhu na střechách, který se zachycuje ve sněhové pokrývce a tím zvyšuje její hmotnost. Odklízení sněhu ze střechy je z důvodu možného pádu člověka velmi nebezpečné. Sníh je nutno odklízet symetricky (ne jen na části střechy), a je nutno dbát na nepoškození hydroizolace. Tzn. sníh odstraňovat s rozmyslem, ne s pomocí ostrých nástrojů, a ponechat na střeše vrstvu zpravidla zledovatělého sněhu při jejím povrchu.
V případě vytrvalého sněžení může dojít k lámání větví pod tíhou sněhu, také k vyvracení stromů a pádu elektrického vedení. Dbejte zvýšené opatrnosti na těchto místech a pokud to není nutné, omezte v tomto období svůj pohyb venku.
Zledovatělé chodníky a vozovky mohou být příčinou zranění a dopravních nehod. Dávejte pozor a dobře se na nezbytné cestování v tomto období dobře připravte.
Hasiči motoristům doporučují:
- sledujte dopravní zpravodajství, zda je trasa vaší jízdy průjezdná a vozovka sjízdná
- zkontrolujte si vybavení svého vozidla, při cestě do hor nezapomeňte na sněhové řetězy
- doporučujeme dostatek pohonných hmot, pro případ nouze v autě připravenou minimální zásobu pití a potravin, případně nezbytné léky
- teplý oděv, deku
- mít funkční a nabitý mobilní telefon včetně autonabíječky
- smetáček na sníh, lopatka a baterka
- důsledně respektujte pokyny záchranářů, jeďte s maximální opatrností a rychlost a styl jízdy přizpůsobit podmínkám a stavu komunikace
- v případě dopravní nehody nebo jiné události na komunikaci je nezbytné, aby řidiči stojící v koloně umožnili plynulý průjezd vozidel záchranných složek.
Pokud se ocitnete v nouzi, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150.
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail: ivana.svitakova@grh.izscr.cz
vytisknout
e-mailem
Facebook