Tým hasičů se vrací z povodňového cvičení v Lotyšsku zpět do Ostravy
I své druhé říjnové mezinárodní cvičení – v Lotyšsku – zvládl s úspěchem specializovaný tým pro vyhledávací a záchranné práce na vodní hladině WASAR (Water Search and Rescue), který před několika lety vznikl v Hasičském záchranném sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). V České republice je dosud jediným svého druhu.
Z Lotyšska se v pondělí 31.10.2016 večer vrátí do Ostravy celkem 35 příslušníků HZS MSK, složených ze všech územních odborů kraje, a lékař Úrazové nemocnice Brno. WASAR tým používal 10 člunů a 3 rafty a veze je domů na 12 vozidlech se čtyřmi přívěsy.
WASAR odřad cvičil několik dní společně s domácím, německým a slovenským týmem v oblasti města Ogre a stejnojmenné řeky, zhruba 36 km jihovýchodně od lotyšského hlavního města Rigy, také na řece Daugava až k meandrovitému ústí do Baltu. Jeho činnost za světla i v noci se zaměřovala především na masivní evakuace osob, zvládl takto dovézt do bezpečí více než 250 osob. Splnil všechny úkoly, zadané vedením cvičení.
V průběhu cvičení přijal český záchranný tým velvyslanec ČR v Rize Miroslav Kosek.
Náplní obou cvičení ve druhé polovině října (nejprve v Chorvatsku s účastí záchranných týmů z 10 zemí především na řece Sávě a jezerní soustavě Rakitje nedaleko Zagrebu a teď v Lotyšsku) bylo vyhledávání a záchrana osob, evakuace zvířat z nejrůznějších vodních ploch a povodněmi postižených území, včetně převozu odborníků, menších strojů, čerpadel a jiných technických prostředků a dalšího materiálu na pomoc postiženým za světla i v noci, i s překonáváním překážek v podobě spadlých kmenů, betonových hrází, vysokých a silně zarostlých břehů a hladin.
WASAR odřad HZS MSK je zcela soběstačný. Do zahraničí, a to i na cvičení, si obvykle veze vlastní palivo, potraviny, vodu i dostatek stanů, aby tak simuloval situaci při skutečných povodních.
WASAR odřad HZS MSK je speciálně vybaven a vycvičen pro záchranné práce na vodní hladině, mj. při povodních. Jeho příslušníci absolvovali několik „povodňových“ cvičení v zahraničí, i doma pravidelně trénují jak na klidné a tekoucí, tak na divoké vodě. Jednotka je určena pro nasazení v případě rozsáhlých povodní jak v rámci EU, tak mimo ni. Musí být akceschopná minimálně po dobu deseti dnů tak, aby nezatěžovala zdroje postiženého státu