V Českých Budějovicích proběhl akreditovaný kurz pro pedagogy
31 učitelů středních a základních škol z celého území Jihočeského kraje absolvovalo 13. prosince kurz Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, který je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
Seminář má za úkol přiblížit pedagogům oblast bezpečnostních témat, jako je příprava a správné chování při mimořádné události, fungování integrovaného záchranného systému, požární prevenci a správné chování při požáru nejen ve škole. V rámci svých předmětů jsou pak lépe schopni tato témata předat svým žákům
Učitelé se seznámili s podklady k výuce témat ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí v základních školách a čtyřletých gymnáziích. Tento materiál MŠMT nabízí pedagogům soubor základních pojmů z oblasti ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, návrh na rozložení učiva do jednotlivých ročníků základní školy včetně očekávaných výstupů, doporučené metody a formy práce, literaturu, pomůcky, užitečné odkazy, nástin začlenění problematiky v stávajícím rámcovém vzdělávacím programu, ale také návrh testových otázek pro jednotlivé ročníky.
Účastníkům byly poskytnuty příručky s preventivním zaměřením a odkazy na materiály ke stažení ze stránek Generálního ředitelství HZS ČR nebo odkazy na vzdělávací videa.
Na programu semináře byly přednášky zmíněných bezpečnostních okruhů a druhou část tvořily praktické činnosti, při kterých si pedagogové vyzkoušeli hašení hasicím přístrojem nebo resuscitaci na figuríně dospělého člověka i dítěte.
Exkurze na operačním středisku poskytla pedagogům vhled do práce tohoto centrálního mozku hasičského záchranného sboru a přiblížila jim příjem tísňových hovorů, vysílání jednotek k zásahu a systémy, které hasiči používají.
Na závěr si účastníci kurzu prohlédli stanici, její techniku a výcvikový polygon s výkladem od zkušených příslušníků z výjezdu.