V Ostravě začala instalace detektorů a požárních hlásičů z druhé vlny
V ostravských domácnostech začala montáž hlásičů požáru a detektorů oxidu uhelnatého z druhé vlny instalace. Celkem bude do ostravských domácností namontováno dalších 7930 hlásičů požáru a 330 detektorů CO. Od začátku týdne jsou instalovány detektory požáru v obvodu Ostrava - Jih. V lednu bude na řadě obvod Mariánské Hory a Hulváky a na začátek příštího roku instalaci připravuje také Moravská Ostrava a Přívoz. Dodavatelem zařízení ve druhé vlně je společnost SAFE HOME europe za vysoutěženou cenu 2 723 189 Kč s DPH.
Stejně jako v první vlně město hradí nákup zařízení, montáž si hradí jednotlivé obvody, přičemž nově mohou využít městem vysoutěženou cenovou nabídku na instalaci. Cena za jednotku je díky množstevní slevě nižší než v první vlně, 297 Kč za požární hlásič (o 58 korun levnější než v první vlně - 354 Kč) a 689 Kč za detektor CO (o 19 korun levnější než v první vlně – 708 Kč). Detektory CO jsou montovány pouze do bytů, kde je reálné riziko vzniku oxidu uhelnatého (plynová kamna, karmy atp.).
Do bytů v obvodu Ostrava - Jih bude namontováno 4962 kusů detektorů požáru. V těchto dnech probíhá pilotní ověřování v prvních bytových domech. Realizátor je schopen nainstalovat až 50 zařízení za den.
V obvodu Mariánské Hory a Hulváky začne montáž dodaných zařízení (1944 detektorů požáru a 330 detektorů CO) v lednu 2019. Montáž tisícovky detektorů požáru v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz bude zahájena po ukončení prací na Jihu, předpokladem je začátek roku 2019.
Nákup detektorů je opět financován z Fondu pro upevnění veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany osob a majetku, jehož zdrojem jsou mimo jiné prostředky z vybraných pokut udělených Městskou policií Ostrava.
Město Ostrava vlastní celkem 12 573 bytů, hlásiče požáru z 1. a 2. vlny a iniciativy obvodů bude mít na začátku příštího roku 11 078 bytů a detektory CO 2599 bytových jednotek.
Zvolený hlásič požáru Kidde 10Y29 je sofistikovaným zařízením řízeným mikroprocesorem. Hlásič díky speciálnímu algoritmu vyhodnocuje množství kouřových částic ve vzduchu, které doprovázejí hoření. V případě požáru dochází k exponenciálnímu nárůstu kouřových částic v monitorovaném prostoru, na který hlásič reaguje vyhlášením poplachu. Tento hlásič požáru není určen k detekci tabákového kouře a za standardních podmínek nedochází ze strany hlásiče k žádné reakci.
Detektory oxidu uhelnatého i hlásiče požáru chrání lidské životy, druhé zmíněné také majetek. Hasiči vyjeli v době od května do listopadu tohoto roku již k 18 případům hlášeného úniku oxidu uhelnatého. Jeden z posledních případů se stal na ul. Trocnovské v Přívoze. Při příchodu hasičů do bytu byl slyšet alarm detektoru CO, který byl nainstalován v koupelně s plynovou karmou. Jednotka provedla měření koncentrace s výsledkem měření 66 ppm. Provedla okamžité přirozené odvětrání prostor otevřením oken v místnostech bytu, vypnula karmu a uzavřela plynový kohout ke karmě. Obyvatelé bytu museli odejít na balkón na čerstvý vzduch. Naštěstí uposlechli výzvy čidla a okamžitě vyvětrali, takže případ se obešel bez zdravotních následků. Uživatelé bytu byli ještě hlídkou poučeni o nutnosti provedení servisní prohlídky na karmě před dalším spuštěním.
Andrea Vojkovská, mluvčí SMO