V Ostravě zasedají až do soboty evropští zástupci hasičské organizace CTIF
Na nové trendy při záchraně osob, zvířat a majetku a aktuální výzvy evropských hasičů se zaměřila dvoudenní konference významné mezinárodní hasičské organizace CTIF, která začala v pátek 25.10.2019 v ostravském hotelu Clarion. Konference se koná vždy jednou ročně, letošní organizuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK)
Na 250 delegátů z mnoha evropských zemí si vyslechlo referáty i videoukázky z nejrůznějších zkoušek, týkajících se bezpečnosti a hašení vozidel s pohonem na elektřinu, lithiových baterií a dalších alternativních pohonů, sjednocení označování vozidel piktogramy, které má do budoucna usnadnit zásahy hasičů, využití dronů k hašení i monitorování mimořádných událostí, hovořilo se také o možnostech nasazení robotů.
Generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba upozornil na širokou hasičskou základnu v ČR, která mezi profesionálními a dobrovolnými hasiči čítá na 400 tisíc osob. Vyzdvihl špičkovou spolupráci ostravských a moravskoslezských hasičů s dalšími složkami integrovaného záchranného systému (IZS) i činnost v ČR dosud unikátního Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v Ostravě.
Hasiči nejen v ČR podle něj řeší dvě hrozby – sucho a kůrovce – které přinášejí riziko vyššího počtu požárů. Další výzvou je zavádění elektromobility, a tím nový přístup k požárům těchto vozidel. Všechny tyto aspekty přinesou zvýšené výdaje ze státního rozpočtu, dodal generál Ryba.
Ostravský primátor Tomáš Macura se pochlubil, že jeho město podporovalo v posledních pěti letech profesionální a dobrovolné hasiče částkou přes čtvrt miliardy korun. A nepočítal do toho úspěšné osazení všech městských bytů hlásiči požárů a detektory oxidu uhelnatého.
Hasiče z ČR a dalších evropských zemí přivítal také ředitel HZS Moravskoslezského kraje brig.gen. Vladimír Vlček a předseda CTIF Tore Eriksson. Do jednání se zapojil také senátor Zdeněk Nytra, místopředseda CTIF a bývalý ředitel HZS MSK.
Odpoledne a večer pokračuje mezinárodní setkání odborníků v ostravském Centru bezpečné jízdy Libros, s ukázkami výcviku na smykové desce s představením nového mobilního výukového trenažéru, který bude sloužit pro výcvik příslušníků záchranných a bezpečnostních složek, nejenom českých.
CTIF (Mezinárodní organizace hasičských a záchranných služeb) bylo založeno v roce 1900 v Paříži jako organizace podporující spolupráci mezi hasiči a dalšími odborníky z oblasti požární ochrany po celém světě. V současné době jsou v CTIF sdruženy 4 desítky zemí světa. Mezi nimi například USA, Japonsko, Velká Británie nebo Švýcarsko. CTIF organizuje mezinárodní konference a soutěže v požárním sportu, kterých se účastní více než tři tisícovky hasičů a mládeže z celého světa. CTIF také sdružuje informace a statistiky o požární ochraně z 80 různých zemí a vydává každoroční výroční zprávy. Více o CTIF: www.ctif.org.
V CTIF má své zastoupení i Česká republika. Český národní výbor CTIF sdružuje zástupce státních úřadů, hasičských sdružení, spolků, vzdělávacích, výzkumných a jiných organizací, působících na úseku požární ochrany. Jde o volné seskupení subjektů, jejichž hlavním zaměřením činnosti v České republice je oblast požární ochrany.
Mezi hlavní úkoly výboru patří mj. reprezentace členství ČR v CTIF, zabezpečovaná volenými delegáty, zajišťování účasti ČR na mezinárodních soutěžích hasičů, na výstavách požární ochrany a na dalších akcích. Výbor dále zabezpečuje rozvoj mezinárodní vědeckotechnické spolupráce, zejména rozšiřováním vědeckotechnických poznatků a praktických zkušeností z oblasti předcházení požárům, jejich hašení, záchrany osob a poskytování technické pomoci při přírodních katastrofách a jiných mimořádných událostech.