VIDEO Záchranné práce skončily, nyní likvidujeme následky povodní v celém kraji
V souvislosti s extrémním počasím jsme od půlnoci 14. září do 17. září 10:00 zasahovali u 2 tisíc událostí. Z toho jsme při více než 200 z nich zachraňovali lidské životy, mnohdy celé rodiny i s domácími zvířaty. Díky vrtulníkům se podařilo dostat do bezpečí 54 lidí, a to v situacích, kdy již nebyla jiná možnost.
Další stovky lidí jsme přepravili ze zaplavených domovů pomocí člunů a našich hasičských vozidel. Často jsme vyprošťovali obyvatele z podkroví, střech, automobilů. Cesty mnohde již chyběly nebo byly vážně poškozené, mosty odnesla voda nebo byly nestabilní, a tak hasiči museli improvizovat a hledat pro záchranu lidí krizová řešení. Mnohdy zasahovali za podmínek, kdy ani naše těžká technika s vysokou brodivostí nestačila a musela překračovat své limity.
Nejvážnější situace se řešily v povodí Bělé a Vidnávky v obcích: Mikulovice, Písečná, Česká Ves, Jeseník, Bělá pod Pradědem, Lipová-lázně, Vápenná, Žulová, Vidnava, Velká Kraš a v jejich místních částech. Díky předsunutým odřadům z jiných územních odborů našeho kraje, které se na nejkritičtější místa vydaly ještě před kulminací obou řek, byla pomoc pro obyvatele zajištěna i přes naprosto krizové podmínky rychle a efektivně.
Zachránili jsme 250 dospělých a dětí, psy i kočky. Evakuovali jsme více než 2300 osob. Stále pátráme s PČR po 3 pohřešovaných lidech, kteří spadli do řeky Staříč v osobním autě.
Záchranné práce, které probíhaly ve spolupráci s jednotkami dobrovolných hasičů ve všech okresech, jsou za námi. Nyní řešíme likvidaci následků povodní. Na Jesenicku pracujeme na obnově území, zprůjezdnění komunikací pro vozidla IZS, tak abychom mohli obsluhovat s humanitární pomocí i nepřístupné obce. Včera i dnes se tam pitná voda a jídlo dopravovalo pomocí armádních vrtulníků. Armádní těžká technika pracuje i přímo v regionu, kde se podílí na čištění koryt řek a obnově infrastruktury.
Na místě stále operují naše předsunuté odřady, v nichž hasiči ve spolupráci přímo s místními samosprávami pomáhají lidem likvidovat následky povodní a reagují na požadavky starostů. V Mikulovicích byla zajištěna elektrocentrála, kterou se podařilo dopravit díky obnovené komunikaci přes les. Jedná se také o zapůjčení dalších 20 elektrocentrál pro městské a obecní úřady, které jsou nyní bez proudu. Do postižených oblastí míří také cisterny s pitnou vodou a další humanitární pomoc, jak pro zasahující složky, tak také pro občany. Na cestě jsou i kontejnery se zásobami pohonných hmot.
Přímo v terénu v nejpostiženějších oblastech začal působit hasičský psycholog ve spolupráci s armádními krizovými interventy. Postupně je doplní týmy dobrovolníků z Univerzity Palackého, které budou od občanů zjišťovat jejich požadavky a potřeby.
Práce řídí krizový štáb ORP Jeseník a Šumperk a štáb HZS Olomouckého kraje, které zasedají od začátku povodní a koordinují pomoc spolu s krajským operačním a informačním střediskem. To bylo od soboty pod velkým náporem a přijímalo stovky tísňových hovorů.
Pomáháme také na Šumpersku, Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku, kde nebyla situace tak dramatická. Likvidujeme následky povodní – čerpáme vodu, čistíme propustky, komunikace a spolupracujeme s místními dobrovolnými jednotkami.
Humanitární pomoc: Pokud chcete jakýmkoli způsobem pomoci lidem v postižených oblastech, využijte prioritně tento odkaz: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx... VELMI nám tím usnadníte administraci humanitární i jiné pomoci a urychlíte její logistiku přímo těm, kteří ji nejvíce potřebují. Děkujeme všem, kteří již pomoc nabídli. Požadavky postupně upřesníme.
por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
M: lucie.balazova@hzscr.cz
M: olk.mluvci@hzscr.cz