Vodáky trápí nebezpečné nebo suché jezy
18. 6. 2014 (Nicole Zaoralová) - Vodácká sezóna se nezadržitelně blíží. I letos vyrazí mnozí lidé na řeky a stráví zde své dovolené. Dle odhadů vodáckých organizací se této volnočasové aktivitě věnuje až 630 000 lidí ročně a v této souvislosti opět vyvstává otázka, jestli jsou řeky bezpečné.
Jak jsou jezy zabezpečené
Již několik let probíhá akce za bezpečnější jezy, která je společnou aktivitou Českého svazu kanoistů (ČSK), Vodácké školy záchrany (VŠZ) a Hasičského záchranného sboru ČR (HZS), kdy se daří ve spolupráci s jednotlivými povodími zabezpečovat ty nejvíce nebezpečné jezy varovnými cedulemi a házecími podkovami. Nejvíce podkov pro laickou záchranu osadilo Povodí Moravy, Vltavy a Ohře. „Velmi vítáme ochotu jednotlivých povodí a některých obecně prospěšných společností, že jsou ochotny investovat do zabezpečení jezů. Vodní turistika totiž dávno není sportem několik lidí, ale s nadsázkou poloviny národa,“ poznamenává Pavel Šálek z ČSK. Bohužel ale jezů, které by byly připraveny i na zásah hasičů, jsou jen jednotky. Petr Ptáček z VŠZ, která se věnuje větší bezpečnosti na řekách, k tomu dodává: „Pokud hasiči přijedou k jezu, kde není možnost se adekvátně zajistit, mohou se sami velmi snadno dostat do ohrožení života. Jez není nebezpečný jen pro tonoucího, ale i pro toho, který mu jde pomoci. Ze 133 jezů však má pouze 6 alespoň nějakou přípravu pro zásah HZS a to je velmi málo.“
Nebezpečné jezy stále hrozí
Na jezech ročně utone okolo 10 lidí (z nich je vodáků zhruba polovina, další jsou lidé, kteří se v jezu koupou, náhodně do něho spadnou atd.) a další desítky jsou odvezeny ve vážném stavu do nemocnic. Přitom jeden den pobytu na JIP stojí 25 – 50 000 Kč/den, což u některých nehod znamená náklady přes 1 mil. Kč. Za tyto finance, pokud by byly vloženy pro prevence, by se dalo vybavit několik jezů. A dle statistik výjezdů HZS se ukazuje, že když je na jezu alespoň nějaké zabezpečení, nemusí hasiči na něm vůbec zasahovat. Lidé jsou zde více obezřetní.
Vodácká škola záchrany Petr Ptáček 732 638 330 |
a | Český svaz kanoistů sekce vodní turistiky Pavel Šálek 603 195 224 |
---|---|---|
Vodácká škola záchrany
Kurzy pro HZS i vodáky se zaměřením na větší bezpečnost na řekách
Unikátní kurzy, např. Záchrana z nebezpečného jezu
Zabezpečování jezů pro laickou i profesionální záchranu
Publikační činnost se zaměřením na bezpečnost vodáckého sportu
Více na www.vodackaskolazachrany.cz
|
Český svaz kanoistů sekce vodní turistiky
Sdružuje 3500 členů z 80 oddílů vodní turistiky z celé ČR
Pořádání závodů Českého poháru vodáků a podpora akcí členských oddílů
Podpora členských oddílů vodní turistiky pracujících s mládeží
Zvyšování bezpečnosti při vodní turistice formou školení
Více na www.kanoe.cz
|
Fotogalerie z roku 2011: Záchrana tonoucích z nebezpečného jezu
http://www.hzscr.cz/fotogalerie/zachrana-tonoucich-z-nebezpecneho-jezu.aspx?q=Y3BpPTE4