Vybavení pořízené z projektu
BEZPEČNÉ POHRANIČÍ / BEZPIECZNE POGRANICZE CZ.11.1.23/0.0/0.0/15_001/0000006 Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Interreg V - A Česká republika – Polsko 2014 – 2020.
V rámci projektu bylo pořízeno 6 ks spojových prostředků pro spojení hasičů a záchranářů v místě zásahu. Kapesní radiostanice budou sloužit pro spojení v místě zásahu mezi velitelem zásahu a velitelem jednotky z Polska. Radiostanice bude zapůjčena jednotce z Polska při zásahu na území ČR. Spojové prostředky jsou umístěny na stanicích HZS Olomouckého krjae blízko českopolské hranice, a to v Šumperku (2 ks), Jeseníku (3 ks) a Zábřehu (1 ks).
V rámci projektu byla doplněna stávající infrastruktura videokonferencí, provedeny nezbytné úpravy a pořízena klientská pracoviště. Klientská
pracoviště jsou v provedení stacionárním pro videokonferenční místnosti, v provedení pro kancelářské činnosti a ve formě mobilního klienta. Videokonferenční jednotky byly rozmístěny na jednotlivých pracovištích operačního střediska a vybraných pracovištích krizových štábů. V rámci videokonference bude možné realizovat přeshraniční konferenční hovory mezi jednotlivými účastníky na české a polské straně.
V rámci projektu byly pořízeny dva speciální technické kontejnery pro zásahy při technické záchraně. Kontejnery jsou vybaveny technickými prostředky pro stabilizaci výkopů a narušených konstrukcí. Součástí kontejneů jsou i kalová čerpadla pro čerpání vody s příslušenstvím, motorové a rozbrušovací pily, elektrocentrála, osvětlovací prvky, moderní stabilizační prvky a další.
V rámci projektu byl pořízen mobilní energetický zdroj pro zajištění nouzové dodávky elektrické energie s kabeláží. Výkon mobilního zdroje bude min. 200 kVA. Součástí kontejneru bude i nezbytná kabeláž a jistící prvky pro připojení objektových zásuvek a připojení do sítě NN.
V rámci projektu byl také pořízen mobilní stan s příslušenstvím pro zřízení zázemí pro řešení pandemie. Stan bude využíván jednak jako zázemí odběrových míst - HZS Olomouckého kraje má ve spolupráci se Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra vyčleněný odběrový tým pro testování COVID-19; ale i jako ochranný prostor před vstupem do zdravotnických zařízení, nebo jako zázemí pro střežení hranic. Stan je odolné konstrukce, kterou není nutno kotvit do podloží a dá se snadno postavit v krátkém čase.