Výběr z lednových zásahů
8. 2. 2022 (MF) - I v měsíci lednu jsme měli plné ruce práce. Zejména pak hasiči HZS Středočeského kraje, které kromě silného větru, jež zasáhl i několik dalších krajů, potrápil požár v Čejetičkách na Mladoboleslavsku, kde musel být vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu a také odklízení následků hromadné dopravní nehody na dálnici D5, kde ve sněhové bouři havarovalo 36 vozů. Naštěstí jim přijeli na pomoc i kolegové z Plzeňského kraje.
Hasiči z Olomouckého kraje zase potrénovali svaly při odklízení nákladu ze 2 havarovaných nákladních vlaků a jejich kolegové z Ústeckého kraje spolu s potápěči lovili z Žernoseckého jezera potopenou loď.
POŽÁRY
V noci shořela chata Tesák v okresu Kroměříž. U požáru zasahovalo 16 jednotek hasičů.
Hlášení o požáru jednoho z ikonických míst Hostýnsko-vsetínské hornatiny jsme přijali v sobotu, 29. ledna 2022, v 01:34 hodin.
V době požáru byli v budově dva muži. Požár zjistil jeden z nich, když se vracel z kotelny. Upozornil druhého muže, že z jednoho pokoje vychází dým. Před naším příjezdem začal jeden z mužů provádět hasební práce s jedním hasicím přístrojem. V hašení ale pro silné zakouření vnitřních prostor nepokračoval a spolu s druhým mužem budovu opustili. Následně ještě vypnuli elektrický proud a uzavřeli přívod LPG u tlakových nádrží, které jsou ve vzdálenosti asi 15 metrů od hořící budovy. Oba muže prohlédl lékař Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a následně je propustil.
K hořící chatě jsme museli jet opatrně, protože cesta byla namrzlá. V době našeho příjezdu už hořela střecha a část podkroví. K uhašení jsme nasadili několik útočných proudů vody. Byla nasazena i výšková technika. Vzhledem k rozšíření požáru nám brzy začala docházet voda. Po domluvě se správcem vodovodního řadu byla zřízena dvě odběrní místa v Bystřici pod Hostýnem. Voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově.
Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu.
Asi po hodině hašení se začaly bortit stropy a částečně obvodová konstrukce. Velitel zásahu si vyžádal spolupráci se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky – sídlo Hlučín, protože se zbortila plechová střecha, která zakryla místo požáru a nebylo možné provádět účinné hašení požáru. Dále byla velitelem zásahu vyžádána spolupráce se Správou a údržbou silnic Kroměříž, která by v pravidelných intervalech udržovala silnici mezi Bystřicí pod Hostýnem a Tesák sjízdnou.
Na místo požáru se dostavil řídící důstojník kraje, který si převzal velení. Vzhledem ke škodě, která, byla předběžně stanovena na více než 5 milionů korun, na místě pracovali vyšetřovatelé hasičů z územního odboru Kroměříž a krajského ředitelství Zlín ve spolupráci s Policií České republiky.
U požáru zasahovaly tyto jednotky:
Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje z požárních stanic Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Holešov, Vsetín a Valašské Meziříčí.
Sbor dobrovolných hasičů obcí Chvalčov, Bystřice pod Hostýnem, Hošťálková, Podhradní Lhota, Kunovice, Kašava, Jablůnka, Držková, Loukov, Rajnochovice a Slavkov pod Hostýnem.
Aktualizace, 29. 1. 2022 v 18:20 hodin
Na místě požáru pracovali příslušníci záchranného útvaru z Hlučína, kteří zpočátku odstraňovali stavbu podle požadavků vyšetřovatelů. Vyšetřovatelé využili k získání informací z požářiště i výškovou techniku. Příčina vzniku požáru zůstává i nadále v šetření.
Poslední jednotka hasičů odjela z místa požáru v 17:43 hodin. Požár způsobil škodu v předběžné výši 12 milionů korun. K zranění osob nedošlo.
Aktualizace, 31. 1. 2022 v 7:35 hodin
Šetřením byly stanoveny dvě verze příčiny vzniku požáru, a to technická závada na elektroinstalaci a technická závada na elektrickém spotřebiči.
https://www.hzscr.cz/clanek/v-noci-shorela-chata-tesak-v-okresu-kromeriz-aktualizace.aspx
Při požáru v Čejetičkách na Mladoboleslavsku byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu
V sobotu, 29. ledna 2022, pár minut po půl deváté večer přijali středočeští hasiči oznámení o požáru uskladněných palet v průmyslovém areálu naproti hlavnímu vlakovému nádraží v mladoboleslavské části Čejetičky.
Oznamovatel při nahlášení uvedl, že požár zasáhl palety naskladněné do výšky zhruba 10 metrů. Tyto se navíc nacházely v těsném sousedství od skladovacích a výrobních hal. Než první jednotky dojely na místo, stihl se požár rozšířit na jednu z těchto hal o půdorysu 50x20 metrů. Velitel zásahu okamžitě zvedl poplachový stupeň na druhý a požádal operační středisko o vyslání dalších jednotek k události.
Hasiči v dýchací technice nasadili nejprve tři vodní proudy a snažili se v areálu uchránit zaparkované nákladní automobily. Zároveň bylo nutné provést násilný vstup do jedné ze zasažených hal a provést průzkum. Současně bylo zřízeno na Jizeře čerpací stanoviště.
Práci hasičům výrazně komplikoval silný vítr, který znemožňoval efektivní hašení. Bylo tedy jasné, že na místo budou potřeba další jednotky s cisternami. Velitel zásahu proto nechal zvýšit stupeň na třetí. Jelikož byl problém s dodávkou hasební vody, tak bylo nutné zřídit na řece další dvě čerpací stanoviště. K události byla také povolána Chemická laboratoř Kamenice k monitorování ovzduší v okolí požáru. Při své činnosti nenaměřila žádné škodlivé hodnoty.
Poplachový stupeň byl následně zvýšen na nejvyšší možný – zvláštní. Na místě byl zřízen štáb velitele zásahu, který slouží pro efektivnější koordinaci velení. Požářiště bylo rozděleno na tři úseky. Velitel každého z nich tak řídil část hasebních prací. Během těchto prací došlo k propadnutí středu střechy jedné z hal. Zároveň bylo nezbytné zajistit náhradní zásobu lahví do dýchacích přístrojů. Na místo tak vyrazily protiplynové automobily (zásoba lahví) ze třech stanic HZS Středočeského kraje.
Zhruba půlhodinu po půlnoci bylo na místo povoláno pásové rypadlo CAT ze Záchranného Útvaru HZS ČR, které po skončení hasebních prací bude pomáhat s demolicí poničeného objektu. Několik minut před druhou hodinou ranní se podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být nahlášena jeho lokalizace. Zároveň bylo také možné snížit poplachový stupeň na třetí. Jednotky se následně zaměřily na vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek. Za další dvě hodiny byl poplachový stupeň opět snížen. Zároveň s tím se některé jednotky mohly vrátit na své základny.
Po sedmé hodině proběhlo střídání zasahujících hasičů. Zhruba v devět hodin se na místě sešli hasičští vyšetřovatelé, kteří zkoumají, proč začalo v areálu hořet. Přesná výše škody je také předmětem dalšího vyšetřování. Policie ČR na místo povolala psovoda se psem vycvičeným na vyhledávání urychlovačů hoření. Po půl jedné byl požární poplach snížen na základní stupeň. Jednotky na místě vyhledávaly a dohašovaly drobná skrytá ohniska.
Na likvidaci požáru se podíleli profesionální hasiči ze stanic Benátky nad Jizerou, Bělá pod Bezdězem, Mělník, Milovice, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště a Nymburk. Záchranný útvar HZS ČR dislokace Jihlava, profesionální hasiči podniku ŠKODA Auto, a.s. a Chemická laboratoř Kamenice a také jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bakov nad Jizerou, Bezno, Březno, Dobrovice, Chotětov, Katusice, Kosmonosy, Luštěnice, Mladá Boleslav, Plazy, Semčice a Smilovice.
K zachování akceschopnosti pro případ dalšího výjezdu byly profesionální stanice zálohovány příslušníky z mezisměnového volna.
Požár nádražní budovy zdolalo 10 jednotek hasičů
Deset jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zaměstnal v úterý, 11. ledna 2022, noční požár ve Šternberku. Hořela zde nepoužívaná rozlehlá nádražní budova na ploše zhruba 15x20 metrů.
Požár byl nahlášen na naše krajské operační a informační středisko osm minut po půlnoci z pondělí na úterý s tím, že u nádraží hoří plamenem jednopatrový objekt.
Požár nádražní budovy ve Šternberku
Po příjezdu jednotek na místo byl potvrzen požár střechy, povolány posily a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Při průzkumu byly uvnitř nalezeny známky po nouzovém obývání budovy, hasiči však přítomnost osob v objektu vyloučili. Během hasebních prací se začal dovnitř propadat strop a části střešní konstrukce, velitel tedy rozhodnul o vedení zásahu zvenku pomocí výškové techniky.
Jednotky zároveň bránily a ochlazovaly okolní stavby, aby zamezily šíření požáru. Za necelé dvě hodiny od nahlášení události byl požár zlikvidován a jednotky se začaly postupně vracet na základy. Místo zásahu bylo předáno drážním hasičům a dohled nad požářištěm během noci měla na starosti hlídka policie.
Objekt byl určen k demolici, požár byl tedy beze škody. Příčinu zjišťuje náš vyšetřovatel.
Zasahovaly profesionální jednotky ze stanic Šternberk, Uničov a Olomouc a drážní hasiči SŽ Přerov a jednotky SDH Bohuňovice, Babice, Bělkovice-Lašťany, Dolany, Újezd a Moravský Beroun.
https://www.hzscr.cz/clanek/pozar-nadrazni-budovy-zdolalo-10-jednotek-hasicu.aspx
DOPRAVNÍ NEHODY
Náročný zásah u nehody kamionu se zvířaty mají za sebou jednotky hasičů na Chrudimsku
Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý, 11. ledna 2022, na silnici č. 355 u Chrasti na Chrudimsku u nehody kamionu, který skončil na boku v příkopu. V kamionu byla převážena zvířata, přesněji vepři a krávy. Hasiči na místě vytvořili provizorní ohradu ze žebříků a následně dírou ve střeše kamionu vytahovali ven prasata. Na pomoc vyrazil i automobilový jeřáb z Pardubic. Celkem bylo uvnitř kolem 100 kusů prasat, z toho 30 jich nepřežilo. Převážených krav bylo celkem 8, jedna nehodu nepřežila.
Zásah byl náročný a komplikovaný – asi 25 hasičů muselo vyřešit postupně přístup ke všem zvířatům a následně je všechna vyprostit.
Odtažením přívěsu bylo možné se dostat k dalším vepřům a následně je zachránit z havarovaného vozu. Zástupce firmy převážející zvířata poslal na místo náhradní kamion pro jejich přeložení a odvezení z místa události. Povoláno bylo také vozidlo kafilérie. Hasiči celé vozidlo po vyproštění vepřů vyčistili. Na místě byli i zaměstnanci veterinární správy.
Následky srážky dvou vlaků likvidovalo 7 jednotek hasičů i dva tanky
Od brzkých ranních hodin se podílíme na odstraňování následků noční srážky nákladních vlaků na nádraží v Prosenicích na trati z Přerova do Ostravy, ke které došlo ve čtvrtek, 13. ledna 2022 před 23. hodinou.
Vykolejily čtyři vagóny plně naložené dřevem, bylo poškozeno trakční vedení. Na místě dopoledne pracovalo sedm jednotek pod velením hasičů SŽ a odklízely vysypaný náklad. Hasiči řezali dřevo na menší kusy a odstraňovali z profilu trati ručně, protože nepřístupný a svažitý terén neumožňoval okamžité nasazení vhodné těžké techniky. Dopoledne byl pak nasazen vyprošťovací tank SŽ, který pomáhal s odstraněním poškozených vagónů. Probíhá oprava trakčního vedení. Předpoklad uzavření trati je podle velitele zásahu až do sobotních brzkých ranních hodin. Škoda se podle předběžných odhadů vyšplhá zhruba k 21 milionům korun. Nikdo nebyl zraněn.
Zasahovala profesionální jednotka ze stanice Přerov a čtyři jednotky SDH Prosenice, Osek nad Bečvou, Radvanice a Radslavice. Mimořádnou událost měly pod svým velením dvě jednotky SŽ Přerov a Ostrava.
Hromadná dopravní nehoda uzavřela dálnici D5 u Žebráku
Ve čtvrtek 20. ledna čtvrt hodiny po jedenácté hodině dopoledne přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o hromadné dopravní nehodě na 33. kilometru plzeňské dálnice D5 ve směru do Prahy.
Prvotní informace hovořila o dopravní nehodě sedmi až deseti vozidel. Operační důstojník proto na místo vyslal profesionální hasiče z Berouna a Hořovic spolu s dobrovolnými hasiči z obcí Králův Dvůr a Zdice. Po příjezdu první jednotky na místo bylo upřesněno, že je zde větší počet poškozených osobních i nákladních automobilů. Zároveň velitel zásahu uvedl, že ač se na místě nachází šest zraněných osob, které si převzala do péče zdravotnická záchranná služba, tak nemuseli nikoho vyprošťovat. Pouze jedné osobě pomohli z automobilu vystoupit. Několika nezraněným účastníkům nehody museli hasiči pomoct otevřít dveře poškozených automobilů.
Jelikož účastníky dopravní nehody bylo mnohem více vozidel než podle prvního ohlášení, povolal velitel zásahu na místo další jednotky a nechal zvýšit poplachový stupeň na druhý. Siréna se proto rozezněla u dobrovolných hasičů obcí Komárov, Zdice a Žebrák. Zároveň byly o spolupráci požádány jednotky z Plzeňského kraje, konktrétně profesionální hasiči z Rokycan a dobrovolní ze Zbiroha. Současně byla žádost o součinnost vyslána také Záchrannému útvaru HZS ČR s dislokací ve Zbiroze, který disponuje mimo jiné těžkou vyprošťovací technikou. Pro nezraněné účastníky dopravní nehody byl povolán evakuační autobus ze stanice Slaný.
Během všech těchto činností bylo upřesněno, že se střetlo celkem dvacet osobních automobilů, dvě dodávky a čtrnáct nákladních automobilů. U některých z nich docházelo k úniku provozních kapalin a tak museli hasiči na místě, kromě protipožárního opatření, zasypávat uniklé provozní kapaliny, případně jejich úniku zamezit. Jakmile bylo jasné, že jsou všichni zranění odvezeni a nezraněným je zajištěn tepelný komfort, přistoupily jednotky ve spolupráci s odtahovými službami k vyprošťování jednotlivých vozidel a jejich oddělování od sebe.
Místo zásahu bylo rozděleno na tři úseky, kde každý velitel řídil část likvidačních prací. V půl sedmé večer byly vyproštěny všechny osobní automobily. Nákladní automobily odtahovali hasiči spolu s odtahovými službami ke kraji vozovky, aby se mohla vyčistit od použitého sorbentu a fragmentů vozidel po dopravní nehodě a co nejdříve obnovit provoz alespoň jedním jízdním pruhem. Dálnice byla téměř po celou dobu zásahu obousměrně uzavřena a doprava byla vedena po objízdných trasách. Provoz na Plzeň se podařilo částečně obnovit v 16 hodin. Obnovení provozu na Prahu prodlužovalo také zhoršení povětrnostních podmínek, protože před půl osmou večer začalo opět výrazně sněžit.
Pro případ dalšího výjezdu držela jednotka SDH Chyňava pohotovost na své vlastní zbrojnici.
https://www.hzscr.cz/clanek/hromadna-dopravni-nehoda-uzavrela-dalnici-d5-u-zebraku.aspx
Vážná nehoda zastavila na několik hodin provoz na silnici I/11 u Mostů u Jablunkova
Minutu po 14. hodině v pondělí, 24. ledna 2022, uzavřela havárie dvou nákladních automobilů, z nichž jeden přepravoval na vleku třetí nákladní automobil, silnici I/11, na úrovni obce Mosty u Jablunkova, na několik hodin. U nehody byla zraněna jedna osoba. Hasiči museli jímat velké množství uniklých pohonných hmot.
Operační středisko hasičů obdrželo informaci o nehodě ve 14:01 hod. Na místo byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Třinec, Frýdek-Místek a Karviná. S nimi současně vyjeli k události dobrovolní hasiči z obcí Jablunkov a Mosty u Jablunkova.
Při příjezdu hasičů byli v péči posádek zdravotníků již dva účastníci nehody. Hasiči se tedy mohli ihned věnovat zajištění havarovaných vozidel proti vzniku požáru a unikajícím pohonným hmotám. Na pomoc přijel hasičům sorbentový automobil ze stanice Frýdek-Místek, který poskytl dostatečné množství sorpčních materiálů. Z nádrže jednoho z havarovaných vozidel museli hasiči jímat pohonné hmoty do připravené nádoby.
Na místo nehody si velitel zásahu vzhledem k okolnostem úniku ropných produktů povolal i zástupce České inspekce životního prostředí, neboť i přes veškerou snahu hasičů byly pohonné hmoty havarovaných vozidel rozteklé po silnici v délce 100 metrů.
Po vyšetření nehody Policií České republiky přišlo na řadu odstranění všech havarovaných vozidel a úklid komunikace. Hasiči spolupracovali v odstraňování následků nehody se soukromou firmou. Na místě pomáhal také automobilový jeřáb ze stanice Karviná. Díky spolupráce hasičů a soukromé firmy se podařilo rychle odstranit havarovaná vozidla.
Po ukončení likvidačních prací ze strany hasičů bylo místo zásahu předáno správci komunikace, který zajistil její opětovné zprovoznění. Po celou dobu zásahu byla komunikace uzavřená a policie zajišťovala objízdné trasy.
TECHNICKÉ ZÁSAHY
Záchrana osoby po pádu ze skály
V neděli 16. ledna 2022 před 14. hodinou zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů, včetně lezeckého družstva, u pádu osoby ze skály v Divoké Šárce.
Hasiči pomocí lezecké techniky snesli zraněnou osobu na pěší komunikaci do sanitního vozu.
Po celou dobu byla osoba v péči zdravotnické záchranné služby, velitel povolal i vrtulník letecké záchranné služby, který však nakonec nebyl potřeba.
https://www.facebook.com/hzspraha/posts/7114489078576154
Výbuch poškodil dům na Hodonínsku
Hasiči z Jihomoravského kraje vyjeli ve středu, 26. ledna 2022, ráno k nahlášenému výbuchu uvnitř rodinného domu v Terezíně.
Krátce před pátou hodinou vyslalo operační středisko k události čtyři hasičské jednotky. Při příjezdu bylo zřejmé, že po výbuchu nedošlo k následnému požáru. V péči ZZS skončil jeden muž.
Velitel zásahu si na místo povolal statika k posouzení stavu objektu a také energetiky k odpojení domu ze sítě. Na doporučení statika hasiči dům částečně stabilizovali a zaplachtovali i poškozenou střechu sousedního domu. Zásah jsme na místě ukončili krátce po 11. hodině.
Náš vyšetřovatel v tuto chvíli pracuje s verzí, že za výbuchem mohl stát únik plynu z propan-butanové lahve. Škoda bude zřejmě ve statisících a nepřesáhne milion korun.
https://www.hzscr.cz/clanek/vybuch-poskodil-dum-na-hodoninsku.aspx
Ve čtvrtek, 27. ledna 2022, v 18:00 hodin, vstoupila v platnost výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na silný vítr. Ta byla v pátek prodloužena na celý víkend s tím, že stupeň nebezpečí výskytu jevu byl zvýšen na vysoký na neděli 30. ledna.
V prvních dnech středočeští hasiči zaznamenali mírný nárůst událostí. Od vyhlášení výstrahy do sobotní půlnoci vyjeli k 19 událostem, přičemž drtivá většina byly popadané stromy na pozemní komunikace, které místy znemožňovaly průjezd. Ostatní události, se kterými se hasiči potýkali, byly uvolněné plechy ze střešních konstrukcí, uvolněné parapety nebo volně poletující předměty.
V sobotu silný vítr ztěžoval práci hasičům hned u dvou požárů. Prvním byl požár hromady chlévské mrvy na Sedlčansku. Druhý a závažnější byl požár palet v Čejetičkách u hlavního nádraží v Mladé Boleslavi. Silný vítr podporoval rozvoj požáru a komplikoval tak snahy hasičů o rychlé uhašení. Postupně byla zasažena i hala, vedle které byly palety naskládány. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v neděli v ranních hodinách a definitivně uhašen byl uhašen po poledni.
Začátek nedělního dne nepřinesl výrazný nárůst událostí. To se postupně začalo měnit s příchodem světla a počty výjezdů postupně stoupaly. Nejvíce zásahů, ke kterým hasiči vyjížděli, byly popadané stromy na pozemní komunikace. V ranních hodinách došlo ve Středočeském kraji i ke dvěma srážkám vlaků s popadanými stromy. Při těchto nehodách nebyl nikdo zraněn a tratě byly rychle zprůjezdněny.
K tragické události vyjížděli hasiči z Kladna. Ti byli přivoláni na žádost zdravotnické záchranné služby k vyproštění dvou lidí zavalených padlou zdí. Přes veškerou snahu všech zasahujících utrpěla jedna osoba zranění natolik vážná, že jim na místě podlehla. Druhá byla transportována do nemocnice.
Během dopoledne se počty zásahů postupně zvyšovaly a mezi 10. a 15. hodinou jich bylo nejvíce.
Dohromady za celou neděli jsme zasahovali u 411 událostí spojených se silným větrem. Z tohoto počtu bylo 340 výjezdů na popadané stromy a 71 ostatních technických pomocí, většinou se jednalo o utrhané plechy, parapety nebo další předměty.
Kuriózní zásah zažili kolínští hasiči, kteří byli přivolání na padající podlážky z lešení přímo v Kolíně. V rámci fyzické přípravy a za silného větru hasiči sundali všechny poletující podlážky a vyrovnali je do úhledných řad pod lešením.
Po páté hodině se vítr začal uklidňovat a počty výjezdů se postupně snižovaly. Od osmé hodiny večerní až do rána nebyl nahlášen žádný další výjezd spojený se silným větrem.
Celkově za dobu vyhlášení výstrahy, tedy od čtvrtka 18 hodin do nedělní půlnoci vyjeli středočeští hasiči k 430 událostem způsobených silným větrem. Z tohoto počtu bylo 357 popadaných stromů na pozemní komunikace a 73 ostatních technických pomocí.
Když děti i klíče zůstanou uvězněné v uzamčeném vozidle
V Pardubicích, ve čtvrtek, 27. ledna 2022, dopoledne místní profesionální jednotka vysvobodila malé batole z osobního auta. Celá akce proběhla rychle a na jedničku. Hasiči poté předali malému chlapečkovi pro uklidnění dráčka Záchranáčka.
V podobné situaci byla i ve středu maminka ve Vysokém Mýtě. Uvnitř automobilu zůstaly uzamčené dvě děti, které tvrdě spaly. Ale během záchranné akce se jeden z chlapců probudil a hasičům dle pokynů maminky pomohl, auto zevnitř otevřel sám. I on si vysloužil dráčka Záchranáčka.
Vlny potopily loď
Velké vlny v neděli, 30. ledna 2022, ráno potopily na Žernoseckém jezeře loď střední velikosti i s částí mola.
Hasiči ze stanice Litoměřice zajistili místo události do příjezdu potápěčů ze stanice Modřany. Litoměřičtí hasiči provedli překotvení lodí, u kterých hrozilo, že je potopené molo stáhne pod hladinu.
Potápěčům se podařilo odříznout molo od lodi, která se nacházela v hloubce asi 8 metrů. Poté k potopené lodi uvázali barel, aby ji označili a usnadnili tak její vyzvednutí.
https://www.hzscr.cz/clanek/vlny-potopily-lod.aspx
A NAKONEC PÁR ZVÍŘECÍCH PŘÍBĚHŮ
Srnka přežila srážku s autem, ale z pod auta jí museli pomoct hasiči
Hasiči z HZS hl. města Prahy vyprostili v pondělí, 3. ledna 2022 v ulici Na Krutci srnu, která zůstala po nehodě zaklíněná pod autem.
Vůz jsme nadzvedli pomocí vaků a srnu jsme předali mysliveckému hospodáři.
https://www.facebook.com/hzspraha/posts/7029943747030688
Teleti se výlet moc nezdařil, zachránit jej museli zasiči
Netradiční zásah mají za sebou hasiči ze stanic Valašské Meziříčí a Vsetín, kteří byli v úterý, 11. ledna 2022, přivoláni k vyproštění uvízlého telete u obce Jablůnka na Vsetínsku.
Tele uteklo z pastviny a vydalo se podél kolejí neznámo kam. Daleko však nedošlo, neboť uvízlo v korytě místního potůčku pod silnicí.
Ani velká síla všech přivolaných hasičů k vyproštění telete nestačila. Proto si velitel zásahu na místo povolal kolegy s vyprošťovacím automobilem ze stanice Otrokovice. Pomocí něho uvízlé tele dostanou z koryta ven a předají zpět majiteli, který si zvíře odveze na valníku zpět na pastvu.
V průběhu vyprošťovacích prací bude na nezbytně nutnou dobu zastaven provoz na komunikaci mezi obcemi Bystřička a Jablůnka.
https://www.facebook.com/hzszlk/posts/903896077184781
Hasiči zachránili kočku z hluboké šachty
Od začátku prosince každý den marně očekávala majitelka v Liberci doma svou kočku, ta se ale nevracela. Po více než měsíci ji ve středu, 12. ledna 2022, odpoledne překvapili hasiči ze stanice HZS Liberec, když ji telefonicky kontaktovali, že její zatoulanou kočku zachránili pomocí lanové techniky z 15 metrů hluboké šachty a chtějí ji předat.
Vystresované zvíře v dece vyčkalo v péči hasičů na majitelku, která se s radostí a urychleně dostavila na místo zásahu. Příběhy se šťastným koncem mají i pro nás nevyčíslitelnou hodnotu, proto za tuto záchrannou akci patří našim klukům uznání a také mediální poděkování.
https://www.facebook.com/HZSLK/posts/5265922896768452
Zdroj:
HZS Hlavního města Prahy
HZS Středočeského kraje
HZS Libereckého kraje
HZS Ústeckého kraje
HZS Pardubického kraje
HZS Jihomoravského kraje
HZS Moravskoslezského kraje
HZS Zlínského kraje