Výcvik hasičů – lezců 2023: Cvičili také v Moravském krasu, lomu Velká Amerika či Mexiko
Přinášíme ohlédnutí za činností hasičů – lezců HZS Libereckého kraje. Hasiči se specializací pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou před letními prázdninami v rámci pravidelné odborné přípravy absolvovali několik zajímavých výcviků.
Foto z výcviku v jeskyních Moravského krasu
V dubnu proběhl výcvik v jeskyních v Moravském krasu, zúčastnilo se jej celkem deset hasičů – lezců, kteří se zaměřili na nácvik pohybu ve stísněných podzemních prostorách a na záchranu osob či zvířat z takto náročného terénu.
Během května se uskutečnily dva výcviky v bývalém lomu Velká Amerika a Mexiko. Tato lokalita byla vybrána z několika důvodů. Stěny lomu jsou pro výcvik osazeny jisticími prvky a dlouhé, téměř kolmé stěny jsou vhodné pro nácvik spolupráce celého týmu. Hlavním cílem výcviku byla záchrana zraněného ze dna lomu. Hasiči – lezci na místě nacvičovali vytažení zraněného v nosítkách 80 metrů vysokou skalní stěnou. Pro transport zraněného si hasiči postupně vyzkoušeli různé způsoby a techniky vytažení, jako je například vytažení zraněného pomocí tzv. protiváhy nebo pomocí kladkostroje.
Kurz pro nováčky
Od poloviny května do začátku června probíhal kurz základní odborné přípravy pro budoucí hasiče – lezce. V kurzu bylo osm frekventantů pod vedením tří instruktorů. V prvním týdnu si kurzisté osvojují činnosti, které jsou pro bezpečný pohyb ve výškách a nad volnou hloubkou nezbytné. V dalších dvou týdnech se prakticky zaměřují na nácvik činností při různých modelových situacích, a to v lokacích průmyslových objektů, technických zařízení i ve venkovních lokalitách Libereckého kraje. Samotná místa výcviků jsou vytipována také s ohledem na lezecké zásahy uskutečněné v minulosti. Během posledního dne kurzu musí hasiči splnit úkoly závěrečné zkoušky. Ta má část teoretickou a praktickou.
Na pohyb a záchranu ve skalním terénu se hasiči – lezci zaměřili v červnu během dvoudenního IMZ (instruktážně metodického zaměstnání) v lokalitě Suchých skal. První den proběhlo seznámení se základy skalního lezení – jak se pohybovat po skále, jaké jsou způsoby jištění a jak se tvoří nové lezecké cesty. Druhý den měli hasiči – lezci za úkol prověření souhry týmu v praxi. Jednalo se o nácvik záchrany spadlého horolezce na skalní polici. Lezci postupně zajistili a ošetřili zraněného/figuranta, kterého následně bezpečně transportovali v nosítkách z nedostupného terénu. Jednalo se o nácvik záchrany osoby v bezvědomí z visu v nedostupném terénu. Úkolem pro zasahující bylo vylézt ke zraněnému, poskytnout mu odpovídající zdravotní péči a zajistit bezpečný transport zpátky pod skalní stěnu a dále následoval transport náročným terénem.
Vzhledem k blížícímu se zimnímu období čeká lezce ještě procvičení záchranných postupů, které mohou využít při záchraně osob z lanovek v případě jejich poruchy. A nejen to, říká hlavní instruktor pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou pprap. Zdeněk Jirouš: „Jedním z témat, na která se zaměříme, bude s ohledem na nadcházející období poskytování tepelného komfortu zraněným, zachráněným osobám s nácvikem variant transportu z lokalit Jizerských hor a také Krkonoš.“
Autor: por. J. Benešová, pprap. Z. Jirouš
Foto: pprap. P. Šrejma, pprap. Z. Jirouš