Výcvik hasičů při záchraně osoby z vody
Podmínky se zhoršují, ale ještě stále trénujeme. Zamrzlou vodní hladinu hasiči využili k výcviku záchrany tonoucí osoby
Hasiči Pardubického kraje využívají každou směnu zamrzlé vodní plochy, které jim umožňují provádět výcviky na zamrzlé vodní hladině. V odborné přípravě se hasiči z jednotlivých stanic zaměřují na záchranu osoby, která se propadla při bruslení pod led do mrazivé vody.
Hasiči procvičují správný postup při záchraně tonoucí osoby. Pro trénink si vybírají vodní plochy ve svém okolí. Obrázky máme napříč celým krajem – od Orlickoústecka, přes Chrudimsko i Pardubicko. Výcvik spočívá v tom, že figurant, jako tonoucí, se ponoří do ledové vody. Všichni ostatní profesionální hasiči si postupně vyzkouší, jak správně zasahovat na zamrzlých rybnících či vodních nádržích. Hlavním důvodem, proč tento výcvik hasiči provádějí, je rostoucí počet rizikových aktivit na zamrzlé vodní ploše, jako jsou lední jachting, lyžování, bruslení, ice kiteing, zimní windsurfing, pěší turistika. Vyproštění tonoucího z ledové tříště anebo z ledového propadliště je nejen technicky náročné, ale musí být velice rychlé.
Jeden ze záchranářů se pomocí žebříku dostane k tonoucí osobě a další záchranáři zůstanou na břehu u lana. Záchranář poté vytáhne tonoucího figuranta z vody a transportuje ho na břeh.
I hasiči musí při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti. I pod nimi může dojít k prasknutí ledové krusty, což už v těchto dnech, kdy je přes den teplota nad bodem mrazu, je častým jevem.
V těchto dnech již rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o tloušťce menší než 12 cm a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze.
Poslechněte si i reportáž Českého rozhlasu Pardubice, kterou naleznete níže.
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí