Hasičský záchranný sbor České republiky  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Významné cvičení českého USAR týmu v Ostravě

Ve dnech 12.- 14. října 2010 se uskuteční v Ostravě praktická část mezinárodního klasifikačního cvičení českého těžkého vyhledávacího a vyprošťovacího odřadu USAR CZ (Urban Search And Rescue). Námětem cvičení je vyhledávání a záchrana osob zavalených pod troskami budov zřícených vlivem ničivého tornáda.  

Cvičení se zúčastní 68 členů klasifikovaného odřadu USAR CZ. Vyhledávací a záchranné práce se uskuteční se v areálu Dolní oblasti Vítkovic, základnu bude mít tým v bývalých kasárnách v Ostravě-Hranečníku.
 
Český USAR tým, složený z 68 osob, tvoří 27 hasičů z HZS hlavního města Prahy a 28 hasičů z HZS Moravskoslezského kraje, 2 lékaři Úrazové nemocnice Brno, 10 kynologů se psy z Městské Policie Praha, Městské policie Ostrava a dalších kynologických organizací. Usiluje o klasifikaci „HEAVY TEAM“.
 
Klasifikační cvičení v Ostravě je významným předělem v činnosti USAR týmu ČR. V případě úspěchu se dostane do společnosti zhruba dvou desítek nejkvalitnějších vyhledávacích a záchranných týmů z celého světa. Tyto týmy jsou zemím postiženým přírodními a jinými katastrofami nabízeny jako první.
 
Klasifikační cvičení českého USAR týmu v Ostravě je pod bedlivým pozorováním mezinárodního týmu hodnotitelů (tzv. IEC team), složeného z 11 zahraničních odborníků.
 
Cvičení začalo v úterý ráno 12.10.2010 a bude trvat cca do čtvrtečních 11:00. Tým musí v devíti sektorech v areálu Dolní oblasti Vítkovic vyřešit celkem 27 různých vyhledávacích a záchranných scénářů. Do pátrání bude zapojeno 10 figurantů a 11 figurín. Místem velení, logistiky a mezinárodního operačního střediska je areál v Ostravě-Hranečníku, kde celý tým vybudoval ubytování.
 
OSN přistoupila ke klasifikaci těchto vyhledávacích a záchranných týmů po špatných zkušenostech s nedostatečně připravenými a vybavenými týmy, které na místě mimořádné události přinášely místo pomoci komplikace (nedostatek jídla, pití, záchranářské praxe, bez očkování…). V seznamu klasifikovaných týmů je podle dostupných informací 13 týmů, například z USA, Číny, Nizozemska a Rakouska, ze zemí střední a východní Evropy Polsko a Maďarsko. Znamená to mj. v případě mimořádné události doporučení ze strany OSN, aby byly jako první nasazeny právě klasifikované týmy.
 
USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závaly, tsunami... Specializují se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.
 
USAR tým (či USAR odřad) je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení zde nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi.
 
Zkratka USAR (Urban Search and Rescue) vychází z  anglického výrazu pro vysoce specializovanou činnost a v  doslovném překladu znamená prohledávání a záchranu osob v městském (urbanizovaném) prostředí. Jak je obvyklé, doslovný překlad není zcela výstižný a přesný, nicméně pokud budeme hovořit o problematice USAR, bude tím dále myšlena problematika nalezení, vyproštění a ošetření osob z objektů staticky narušených.
 
Členové týmu z řad hasičů jsou běžně nasazeni v jednotkách HZS (v Praze a Ostravě) a to, co se naučí při přípravě a na cvičeních USAR týmu, mohou využít při „běžné“ zásahové činnosti. Např. nedávno vyhledávání zasypaných osob (a vynesení těla oběti) po pádu panelu na stavbě části obchodního centra v Ostravě-Zábřehu u Rudné ulice nebo v Soukenické ulici v Praze po zřícení velké části rekonstruovaného bytového domu.
 
Mohou mj. lokalizovat postižené osoby v sutinách, provést technické vyproštění osob, zabezpečit před nemocniční neodkladnou péči zraněným osobám a zajistit jejich transport do místních zdravotnických zařízení, zorganizovat transport USAR odřadu na místo zásahu, vybudovat operační základnu, zabezpečit soběstačnost odřadu po dobu několika dnů nasazení a včlenit USAR odřad do struktur mezinárodních záchranných operací.
 
 Stručný časový průběh cvičení
 
12. října 2010
 
7.00 hodin – operační a informační středisko Ministerstva vnitra-generálního ředitelství HZS ČR obdrží oznámení o mimořádné události, rozsah následků ničivého tornáda, které způsobí zřícení budov s předpokladem zavalení osob (oblast zásahu tornáda – Ostrava).
9.00 hodin – videokonference mezi HZS Moravskoslezského kraje, HZS hlavního města Prahy, operačním střediskem generálního ředitelství HZS ČR
12.00 hodin – odjezd pražského segmentu USAR odřadu na místo cvičení (odjezd ze stanice Strašnice HZS hl.m.Prahy)
17.00 hodin – odjezd ostravského segmentu USAR odřadu na místo cvičení (odjezd z centrální stanice HZS Moravskoslezského kraje).
22.00- 24.00 hodin – průzkum místa základny, vybudování základny
 
 13. října 2010
 
00.00–24.00 hodin – praktické nasazení heavy USAR odřadu (v Dolní oblasti Vítkovic za použití figurantů představujících zraněné nebo mrtvé osoby. Oběti mimořádné události budou vyhledány a vyproštěny ze sutin zřícených budov).
 
14. října 2010
 
ranní hodiny – konec praktického nasazení heavy USAR odřadu
16.00 hodin – oficiální vyhodnocení INSARAG External Classification
 
Pozn.: časy mohou být v průběhu cvičení změněny.
Informace o odřadech je na www.usar.cz
 
Velitel českého USAR týmu: mjr. Ing. Tomáš Hradil z HZS Středočeského kraje
Vedoucí cvičení: plk. Ing. Vladimír Vlček, PhD., zástupce ředitele HZS Moravskoslezského kraje
Šéf IEC týmu – 11člennného mezinárodního týmu hodnotitelů: Beat von Däniken (Švýcarsko)
 
 
por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje
 
kpt. Ing. Ivana Svitáková
tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR
Tel.: +420 950 819 867
Mobil: +420 724 193 394
E-mail: ivana.svitakova@grh.izscr.cz
 
 

vytisknout  e-mailem