Vzpomínka ke 20. výročí vzniku Hasičského záchranného sboru ČR
Letos si připomínáme 20let od vzniku HZS ČR
Zákon 238/2000Sb. o Hasičském záchranném sboru začal platit 1.1.2001
K tomuto jubileu jsme chtěli vybrat ten NEJ zásah, ale velkých mimořádných událostí bylo velmi mnoho, proto jsme vybrali jednu, která je nejen relativně čerstvá, ale také unikátní:
V noci z 7. 10. na 8. 10. 2019, došlo k úniku prostředků na impregnaci dřeva z výrobního areálu firmy Holz Schiller v Klatovech do toku Drnového potoka, který je jedním z významných přítoků řeky Úhlavy, jež zásobuje město Plzeň pitnou vodou. Koncentrace nebezpečné látky ve vodě byly velmi vysoké. Šlo o látku nebezpečnou pro zdraví a vysoce toxickou pro vodní organismy.
Nebezpečná látka (impregnační látka Impralit - BSK effect) postupovala blíže k Plzni. Průběžná měření provádělo Povodí i laboratoř Vodárny.
Dne 12. 10. 2019 v 18:00 bylo v zasedací místnost Kanceláře technického náměstka primátora svoláno jednání pracovní skupiny krizového štábu MMP pro vodárenství.
Na tomto zasedání byla přijata opatření:
-v nočních hodinách ze soboty 12. 10. na neděli 13. 10. 2019 začalo upouštění přehradní nádrže Nýrsko (8 - 9 m3/s), aby došlo k naředění vody v Úhlavě a propláchnutí (pročištění) koryta řeky od nebezpečné látky
-pravidelně byly odebírány vzorky z řeky Úhlavy v odběrném místě u obce Štěnovice
V následujících dnech zasedala tato skupina ještě několikrát. Podle informace zástupce Povodí, docházelo k postupu znečištění, jehož jádro s nejvyšší mírou kontaminace bylo následováno paprskem v délce cca 30 km znečištěné vody. Potvrzena byla i vysoká toxicita látky, která byla nebezpečná nejen vodním organizmům, ale i zdraví člověka.
Úpravna vody zásobující město Plzeň a okolí byla odstavena v neděli dne 13.10.2019 v cca 19.55 h, čímž se zabránilo vniknutí kontaminované vody do úpravny. Jádro znečištění dorazilo k odběrnému místu vodárny dle odhadů kolem půl druhé v noci, od té doby kulminace klesala. Koncentrace nebezpečné látky ve vodě byly ale pořád velmi vysoké.
Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o náhradním zásobování Vodárny Plzeň vodou z řeky Radbuzy, které bylo realizováno od poledne 14.10.2020 a trvalo do odpoledních hodin 15.10.2020
Celkem bylo do akce zapojeno 25 jednotek hasičů a využita byla i mezikrajská výpomoc.
Dne 15.10.2019 byl stav zredukován na sedm jednotek. Čtyři jednotky HZS Plzeňského kraje, jedna jednotka Středočeského kraje, jedna z Karlovarského kraje a ZÚ Zbiroh. Dobrovolné jednotky byly odeslány na základny. Nasazena byla čtyři velkokapacitní čerpadla, pomocí nichž se přes noc dodávalo 260l vody za sekundu. V dopoledních hodinách se kombinací čerpadel podařilo dostat průtok až na 310l za sekundu. Vzdálenost, na kterou byla voda čerpána, se pohybovala od 500 do cca 660m. Dopravní vedení procházelo i pod hladinou řeky Radbuzy. Byl tak zabezpečen průtok, který byl požadován Vodárnou Plzeň. Takto masivní nasazení velkokapacitních čerpadel pro dodávku vody pro obyvatelstvo nemělo v České republice obdobu.
kpt. Mgr. Petr Poncar
tiskový mluvčí
HZS Plzeňského kraje