Workshopy zaměřené na tvorbu metodiky společného zásahu při požáru
BEZPEČNÉ POHRANIČÍ / BEZPIECZNE POGRANICZE CZ.11.1.23/0.0/0.0/15_001/0000006 Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Interreg V - A Česká republika – Polsko 2014 – 2020.
Ve dnech 4.-5.12.2017 proběhl ve Zlatých Horách první workshop zaměřený na tvorbu metodiky společného zásahu českých a polských hasičů při požáru. Jednalo se o úvodní setkání odborné pracovní skupiny, která bude mít tvorbu metodiky na starosti. Obsahem workshopu bylo seznámení se s organizací požární ochrany v Čechách a v Polsku. Byla srovnána především organizace operačního řízení jednotek požární ochrany ve vazbě na zásahy při požárech, organizace řízení zásahu, standardní operační postupy při zdolávání požárů, včetně právního postavení, a také organizace odborné přípravy hasičů se zaměřením na hašení požárů. V rámci workshopu byly také definovány hlavní problémy směrem ke spolupráci při požárech podél hranice, které budou obsahem dalších workshopů. Workshopu se zúčastnili zástupci všech partnerů projektu – PSP Wroclaw, Katowice, Opole, HZS Libereckého, Pardubického, Královéhradeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Jednalo se o úvodní setkání, které bylo zahájením série workshopů, které budou mít za výsledek metodiku pro společný zásah českých a polských hasičů při požáru.
Ve dnech 16.-17.10.2018, 5.-6.11.2018, 3.-4.12.2018 a 11.-12.3.2019 proběhly další čtyři navazující workshopy zaměřené na tvorbu metodiky společného zásahu českých a polských hasičů při požáru. Byla srovnána především organizace operačního řízení jednotek požární ochrany ve vazbě na zásahy při požárech, organizace řízení zásahu,standardní operační postupy při zdolávání požárů, včetně právního postavení, a také organizace odborné přípravy hasičů se zaměřením na hašení požárů. V rámci workshopu byla také řešena statistika zásahů v příhraničí, značení požární techniky a další.
Navazovat budou další workshopy organizované na polské straně hranice a jako završení této činnosti je na podzim roku 2019 naplánována konference, kde budou prezentovány výstupy z jednání a představena vytvořená společná metodika.