Z lanovky bude zachraňovat lyžaře vrtulník
Evakuaci a záchranu osob z těžko přístupného zasněženého terénu a vyproštění lyžařů z porouchané lanové dráhy si příští týden vyzkouší letečtí záchranáři. Součinnostní výcvik složek záchranného systému se uskuteční ve dnech 15. a 16. února na Šumavě v katastru města Železná Ruda – Špičák, v oblastech Pancíř, Hofmanky, Belveder a na lanové dráze Špičák.
- Evakuace a záchrana osob z těžko přístupného zasněženého terénu: připadá v úvahu v situaci, kdy osoba při turistickém nebo sportovním vyžití ztratí orientaci, popřípadě vlivem nepříznivého počasí zabloudí nebo utrpí úraz. V rozsáhlém, nepřehledném a mnohdy v nepřístupném terénu si může záchranná akce vyžádat nasazení velkého počtu sil a prostředků. Obtížně přístupný terén a extrémní povětrnostní podmínky velmi ztěžují pozemním silám pátrání často s velkou časovou prodlevou nebo je pozemní zásah přímo znemožněn. Vrtulník společně s leteckými záchranáři vypátrá pohřešovanou (zraněnou) osobu pomocí dostupných prostředků a záchranářských postupů (slanění, lanový podvěs nebo palubní jeřáb) a dotyčnou osobu zachrání.
- Evakuace a záchrana osob ze sedačkové lanové dráhy: připadá v úvahu, když při provozu lanové dráhy dojde k poruše pohonu. V případě poruchy pohonu na lanové dráze se naskýtá pouze nouzové ruční řešení pohonu. Doba na posun sedaček je v tomto případě značně dlouhá nebo může dojít i k selhání spuštění nouzového pohonu. Je proto potřeba cestující evakuovat pomocí lezecké techniky, popřípadě vrtulníku.